Kodeksas - naujas, bėdos tos pačios

Kodeksas - naujas, bėdos tos pačios

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pagaliau baigė svarstyti pagrindinę vadinamojo socialinio modelio dalį ir įregistravo naujos redakcijos Darbo kodekso projektą. Apie tai - išskirtinis komiteto pirmininkės Kristinos Miškinienės interviu „Vakaro žinioms“.

Pernai rugsėjį prie Seimo ir Vyriausybės įvyko didžiausias mitingas nuo pat 2009-ųjų, kai protestuojant dėl Andriaus Kubiliaus Vyriausybės naktinės mokesčių reformos kilo riaušės. Pernai riaušės nekilo, nors žmonės ypač piktinosi įvairiais siūlymais liberalizuoti Darbo kodeksą darbdavių naudai, dirbančiųjų teises dar labiau susiaurinant.

Mitinguotojai ypač pasisakė prieš darbuotojo atleidimą įspėjus prieš 3 dienas, darbo užmokesčio ir išeitinių išmokų ir įspėjimo terminų mažinimą, maksimalios darbo laiko savaitės ilginimą iki 60 valandų, terminuotų darbo sutarčių įvedimą nuolatinio pobūdžio darbui, atostogų už darbo stažą panaikinimą, darbo stažo pensijai gauti ilginimą penkeriais metais, darbuotojų, auginančių vaikus, garantijų mažinimą, profesinių sąjungų veiklos suvaržymą ir t.t.

- Ar atsižvelgta į profsąjungų reikalavimus? - „Vakaro žinios“ teiravosi Kristinos MIŠKINIENĖS.

- Labai daug atsižvelgta į įvairių institucijų, profsąjungų pastabas, dėl daugybės nuostatų sutarta Trišalėje taryboje. Buvo nagrinėjami ir darbdavių, ir pavienių Seimo narių pasiūlymai, sutapę su profsąjungų norais. Į daugelį pasiūlymų atsižvelgta, kad būtų ginamos ir dirbančiųjų garantijos. Mano nuomone, toks kodeksas, kokiam pritarė komitetas, būtų labai subalansuotas, vienodai naudingas tiek darbdaviams, tiek ir dirbantiesiems, atitinka visų poreikius. Tačiau jis dar bus svarstomas Seime, todėl gali gerokai pasikeisti. Gera žinia dirbantiesiems - patvirtinus naująjį kodeksą būtų galima lengviau derinti šeimos reikalus su darbu. Taip pat komitetas siūlo palikti vadinamuosius mamadienius ir tėvadienius, galimybę tėvams rugsėjo 1-ąją su vaikais nuvykti į mokyklą, lengvatas tiems, kurie turi mažų vaikų ar vaikų su negalia, dirbantiems neįgaliesiems.

- Kokios tai lengvatos?

- Įspėjimo dėl atleidimo iš darbo terminai jiems nebūtų trumpinami.

- O kitiems dirbantiesiems įspėjimo terminai trumpinami?

- Visiems kitiems jie trumpėja iki vieno mėnesio, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus - iki dviejų savaičių.

- Ar išliko siūlymas panaikinti papildomas atostogas už stažą?

- Mes siūlome išsaugoti pailgintas atostogas tiems, kurie jas ir turėjo dėl ypatingų darbo sąlygų: gydytojams, mokytojams ir kitiems asmenims pagal Vyriausybės nustatytą tvarką.

- Netgi buvo iniciatyva, kad nebebūtų būtina išlaikyti darbo vietą vaiką pagimdžiusioms ir iki metų ar dvejų auginančioms mamoms. Ar komitetas tam pritarė?

- Darbo vietos motinoms bus išlaikomos. Naujienų gali tikėtis tik tie žmonės, kurie laikinai pakeičia į dekretines atostogas išėjusias mamas. Jiems pagerinamos sąlygos. Dabar tokiems žmonėms darbdavys privalo darbą išlaikyti 56 dienas po to, kai į senąją darbo vietą grįžta dekretines atostogas pabaigusi darbuotoja. O mes siūlome apsaugą taikyti 4 mėnesius. Tačiau įpareigoti darbdavio laikyti tokį žmogų visą laiką, kaip siūlė profsąjungos, mes negalime, nes kitaip išeitų, kad vienas darbdavys privalėtų išlaikyti ne vieną, o dvi ar tris sekretores. Ir tada niekas nenorėtų priimti jaunų moterų, nes į jas žiūrėtų kaip į grėsmę. Štai mano dukters atvejis: ji pakeitė į dekretines atostogas išėjusią moterį, o paskui pati ėmė lauktis ir vėl reikėjo ieškoti žmogaus.

- Jei kodeksas būtų patvirtintas toks, kokį siūlo jūsų vadovaujamas komitetas, ar profsąjungos turėtų pretekstą mitinguoti ar rengti streikus?

- Kalbėjau su profsąjungų atstovais, tai jie patikino, kad toks projektas yra priimtinas, jis labiau subalansuotas ir atitinka tiek vieną, tiek kitą pusę, o darbdaviai sako, kad svarstyklės netgi nusvertos į dirbančiųjų pusę. Tačiau neaišku, kaip kodeksas pasikeis po svarstymo Seime. Jei niekas nesikeistų, mitinguoti ar streikuoti jokio preteksto tikrai nebūtų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder