Advokatų profesinės bendrijos "Bagdanskis iLAW" advokato Tomo Bagdanskio teigimu, tokiais asmenimis yra pripažįstami darbuotojai, kurie, pavyzdžiui, yra našliai, vieniša motina ar įmotė, kitas vaiko tėvas (įtėvis) atlieka laisvės atėmimo bausmę ar jam neterminuotai arba terminuotai apribota tėvų valdžia, santuoka yra nutraukta ar gyvena skyrium ir teismo sprendimu vaiko (įvaikio) gyvenamoji vieta yra nustatyta su juo, ir kt.
"Šis sąrašas nėra baigtinis, nes praktikoje gali būti ir kitų situacijų, kai darbuotojas bus laikomas faktiškai vienas auginantis vaiką. Šios teisės normos taikymui neturi reikšmės, ar darbuotojas vienas išlaiko auginamą vaiką, ar kitas vaiko tėvas taip pat vykdo pareigą materialiai išlaikyti nepilnametį vaiką", - aiškina advokatas.
Anot jo, sprendžiant klausimą, ar asmuo vienas augina vaiką, būtina analizuoti ir aiškinti konkrečią vaiko faktinio auginimo situaciją. Teismų praktika pažymi, kad kito, atskirai nuo vaiko gyvenančio tėvo pareigų dalyvauti auklėjant ir išlaikant vaiką vykdymas nėra pakankamas pagrindas pripažinti, kad jis augina savo vaiką minėtų Darbo kodekso teisės normų taikymo prasme. Vaiko auginimo sampratai yra būdingi nuolatinumo ir nepertraukiamumo aspektai. Jie visiškai realizuojami tik turint pastovų psichologinį ir socialinį kontaktą su vaiku.
T. Bagdanskis pabrėžia, kad vienas darbo santykių reguliavimo principų yra darbo santykių šalių lygybė, pagal jį šalims vienodai priskiriama pareiga bendradarbiauti, kad tarpusavio santykiai būtų grindžiami įstatymu ir tai gali būti pasiekiama tik suteikiant reikiamą informaciją tinkamam įstatymų vykdymui. Iš šio principo kyla darbdavio pareiga informuoti darbuotoją apie jam Darbo kodekso garantuotas teises ir lengvatas, o darbuotojas, norėdamas jomis pasinaudoti, turi pateikti atitinkamas aplinkybes patvirtinančius dokumentus. Įstatymo numatytų garantijų užtikrinimas yra darbdavio pareiga.
"Darbuotojui teisė į 35 kalendorinių dienų kasmetines minimalias atostogas priklauso nuo tas aplinkybes patvirtinančių dokumentų pateikimo darbdaviui dienos. Taigi, darbuotojas, norintis pasinaudoti tokia teise, turi pateikti teismo nutarimo nuorašą, pažymą apie šeimos sudėtį ar kitus dokumentus, įrodančius faktą, kad jis vienas augina vaiką iki 14 metų", - sakė advokatas.
Klausimus specialistams galite siųsti el. paštu [email protected] arba adresu "Vakarų ekspreso" redakcija, M. Mažvydo al. 3, LT-92131 Klaipėda.
APLINKYBĖS. Nustatant faktą, ar vaiką augina tik vienas iš tėvų, aplinkybė, jog kitas vykdo tik pareigą materialiai išlaikyti atžalą, neturi jokios įtakos. Teismų praktika rodo, kad vaiko auginimo sampratai yra būdingi nuolatinumo ir nepertraukiamumo aspektai. O jie visiškai realizuojami tik turint pastovų psichologinį ir socialinį kontaktą su vaiku.
Stasio ŽUMBIO ("Vakaro žinios") nuotr.
Rašyti komentarą