Klaipėdos regiono gyventojai jau gali mesti elektronikos atliekas į universalius atliekų konteinerius

Klaipėdos regiono gyventojai jau gali mesti elektronikos atliekas į universalius atliekų konteinerius

Dar iki liepos 1 d. Lietuvoje bus pastatyta daugiau kaip 3 600 įvairaus dydžio universalios paskirties elektronikos atliekų surinkimo konteinerių. Kiekviena savivaldybė gaus apie 60 tokių konteinerių, į kuriuos bus galima mesti elektroninę įrangą, baterijas, akumuliatorius ir lemputes. Tai pirmoji Lietuvoje kelias atliekų rūšis apimanti surinkimo sistema.

„Atliekų, ypač smulkiosios elektronikos, rūšiavimas vis dar yra didelė problema. Lietuva iki šiol nepasiekia nustatytos per metus privalomos surinkti 4 kg vienam gyventojui elektronikos atliekų normos,“ – pristatydamas plačiausią Lietuvoje elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų surinkimo tinklą kalbėjo Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Mantas Varaška. – „Kuo arčiau gyventojų bus pastatomi konteineriai, tuo daugiau surinksime atliekų.“

Naujieji konteineriai skatins rūšiuoti

Nors gyventojai nuolat informuojami apie elektroninių atliekų rūšiavimą ir perdirbimą, daug tokių atliekų vis dar metamos į bendrus konteinerius arba kaupiamos namuose. Konteineriams nupirkti Aplinkos ministerijos Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas skyrė 450 tūkst. Lt. Šiuo metu konteineriai gaminami ir įrenginėjami EPA lėšomis ir įgyvendinus projektą asociaciją pasieks fondo finansavimas. „Džiaugiuosi, kad Seimas patvirtino mūsų parengtą planą 2015 m. įsivesti užstato sistemą plastikinei ir metalinei pakuotei, tačiau lygiagrečiai toliau vystome ir atliekų surinkimo sistemą. Elektroninės atliekos ypatingos, nes negali jų bet kur mesti, o ir vietą atrasti, kur atiduoti, sunku. Nuo šiol tokių bus daug daugiau ir jos bus ten, kur lankosi daug žmonių. Elektroninių atliekų surinkimą kaip reikiant pastūmėsime į priekį“, – sako aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Pasak M. Varaškos, Lietuvoje kol kas nėra visuotinės ir universalios elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų ir akumuliatorių atliekų surinkimo sistemos. Planuojama, jog Lietuvos miestuose ir miesteliuose pastačius 550 tokių didelių metalinių konteinerių, per metus kiekvienas jų surinks apie 250 tonų atliekų. Dar vienas šios sistemos privalumas – mobilumas. Konteineriai, skirtingai nei supirktuvės ar surinktuvės, gali būti perkeliami į kitas vietas. Šie universalūs konteineriai bus pastatyti prekybos centruose, juos prižiūrės informacijos centrų darbuotojai. Taip pat planuojama pastatyti apie 3000 mažesnių dvinarių baterijų ir dujošvyčių lempų rinktuvų viešosiose įstaigose ar seniūnijose.

Žmonės daugiausiai atsikrato virduliais, plaukų džiovintuvais, skaičiavimo mašinėlėmis

Pirmieji 183 konteineriai jau stovi „Maxima“ tinklo parduotuvėse nuo šių metų kovo mėn. „Jau pastebime akivaizdų susidomėjimą šiais konteineriais. Turime parduotuvių, kur šis, išties nemažas konteineris užsipildė kiek greičiau nei per mėnesį, kai anksčiau panašiam kiekiui atliekų surinkti prireikdavo pusmečio ar net metų. Tai rodo, kad naujieji konteineriai pastatyti mūsų parduotuvėse, kurios veikia visoje Lietuvoje, visuomenei – tai patogus ir patrauklus būdas atsakingai rūšiuoti atliekas ir taip prisidėti prie aplinkos tausojimo“, - sako UAB MAXIMA LT, generalinis direktorius Arūnas Zimnickas.

Iš smulkios elektros ir elektronikos įrangos dažniausiai žmonės atneša nebeveikiančius virdulius, plaukų džiovintuvus, skaičiavimo mašinėles. Pastačius naujuosius konteinerius beveik dvigubai daugiau surenkama ir senų baterijų bei lempučių. Didieji metaliniai konteineriai stovės prekybos tinklų parduotuvėse, o mažesnieji – visuomeniniuose objektuose: seniūnijose, Lietuvos pašto skyriuose, mokyklose ir kitur.

Elektronikos atliekų surinkimo taškus Klaipėdos regione galite sužinoti www.epa.lt tinklapyje.

Reklama

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder