Ketinama grįžti prie pareigūnų finansinio skatinimo už užkardytą kontrabandą

Ketinama grįžti prie pareigūnų finansinio skatinimo už užkardytą kontrabandą

Vyriausybė ketina grįžti prie pasienio, muitinės ir policijos tarnybų pareigūnų finansinio skatinimo už sulaikytą kontrabandą. Jiems būtų mokamas vienas procentas nuo sulaikytos ir išieškotos piniginės sumos.

"Šiemet tam nėra numatyta asignavimų, bet mes jau pradėsime fiksuoti nuo liepos 1 dienos, įvertinsime, kas sulaikė tą kontrabandą, bus paskaičiuota, kokia yra kontrabandos vertė, šios lėšos bus kaupiamos ir kitais metais bus patvirtinti biudžete asignavimai. Už šių metų antrąjį pusmetį išmokėta kitąmet. O po to jau bus einamieji mokėjimai", - sakė Premjeras Algirdas Butkevičius penktadienį po susitikimo su žinybų, kurios yra atsakingos už kovą su šešėliu ir kontrabanda, vadovais.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis yra įsitikinęs, kad pareigūnų skatinimas yra efektyvus būdas didinti jų motyvaciją. "Tai papildomas motyvavimas yra sveikintinas dalykas", - sakė jis.

Premjeras po susitikimo pristatė, kaip ketinama gerinti kovos su šešėliu efektyvumą.

"Siekiant mažinti šešėlinę ekonomiką, didinti kontrolės efektyvumą, finansinių operacijų skaidrumą Vyriausybė jau pasiūlė įteisinti atsiskaitymo grynaisiais pinigais apribojimą (10 tūkst. litų). Projektai pateikti Seimui. Mažinamos prielaidos sukčiavimui pasinaudojant atidėto mokėjimo už akcizines prekes režimu. Seimui pateikti projektai, kuriais siūloma įtvirtinti draudimą fiziniams asmenims įsigyti kontrabandinius bei nepažymėtus banderolėmis alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius. Taip pat pateiktas projektas, kuriuo didinama atsakomybė už kontrabandą ir su ja susijusius pažeidimus", - teigė Ministras Pirmininkas.

Premjero teigimu, įgyvendinami ir kiti sprendimai, tačiau jie reikalauja kruopštesnės analizės ir diskusijų, pavyzdžiui, tarptautinių vežimų licencijos naikinimas arba stabdymas įmonėms, kurių transporto priemonėmis kurios buvo specialiai tam parengtos, buvo stambaus masto kontrabanda ar turgaviečių administracijos atsakomybės didinimo klausimas, kurio sprendimas pavestas Teisingumo ir Ūkio ministerijoms.

Atnaujintame 2014 m. kovos su šešėliu plane pateiktomis priemonėmis bus siekiama užkirsti kelią akcizais neapmokestintų gaminių patekimui ir apyvartai vidaus rinkoje, mažinti šešėlinę prekių ir paslaugų apyvartą, gerinti mokesčių administravimą, plėtojant pažangių techninių priemonių taikymą, mažinti sukčiavimo, susijusio su PVM ir pelno mokesčio vengimo mastą, taikyti prevencijos ir kontrolės priemones, siekiant mažinti šešėlinės ekonomikos reiškinių, susijusių su darbo užmokesčio mokėjimu "vokeliuose" ir nelegaliu darbu.

Daug diskutuota dėl informacijos apie parduotas prekes pateikimą Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). Svarstoma apie elektroninių kasos aparatų fiskalinių duomenų saugumą. Tai reikštų, kad duomenys apie parduotas prekes būtų tiesiogiai perduoti VMI.

Kalbama apie tai, kaip užkirsti dyzelinio kuro iš trečiųjų šalių kontrabandą į ES. Esą yra žinoma atvejų, kai toks dyzelinas buvo maišomas su alyva, ir vėl parduodamas ES. Jis nebuvo apmokestinamas akcizu.

"Manome, kad artimiausiu metu bus pateikti įstatymų projektai, padėsiantys išvengti šitos mokestinės spragos", - sakė A. Butkevičius.

Vyriausybės vadovas taip pat supažindintas su 2013 m. pasiektais rezultatais kovoje su šešėline ekonomika.

Pasak jo, teisėsaugos ir kontrolės institucijų rezultatai gerėja, tačiau būtina ir toliau tobulinti teisinę bazę, kad galėtume užkirsti kelią pažeidimams.

Atliekant akcizinių prekių kontrabandos ir nelegalios prekių apyvartos kontrolę 2013 metais iš nelegalios apyvartos išimta 190,5 mln. vnt. cigarečių (3 proc. daugiau nei 2012 m.), 19 proc. daugiau alkoholinių gėrimų ir 3 proc. daugiau nelegalių naftos produktų. Atliekant mokestinės kontrolės priemones papildomai priskaičiuota 337 mln. litų, pradėti 419 ikiteisminių tyrimų, susijusių su šešėline ekonomika. Vykdant nelegalaus darbo kontrolę 2013 m. nustatyti 3267 neteisėtai dirbę asmenys.

Pasitarime Vyriausybėje dalyvavęs vyriausiasis valstybės muitininkas Antanas Šipavičius yra įsitikinęs, kad "ištraukti pinigų iš šešėlio dar yra iš kur".

"Tabako gaminių ir naftos produktų nelegalios rinkos masteliai kelia nerimą, nors ir turime neblogus sulaikymo ir išaiškinimo rezultatus", - sakė A. Šipavičius.

Kontrabandos šešėlis yra glaudžiai susijęs su organizuotu nusikalstamumu. Kalbama apie gana dideles apimtis ir didžiules pinigines lėšas, kurias gauna šešėlinis pasaulis iš to.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas atkreipė dėmesį į išvešėjusią nebaudžiamumo problemą, ypač už neteisėtą prekybą akcizinėmis prekėmis.

"Pavyzdžiui, Halės turgavietėje daugelį metų prekiaujančiai vienai pilietei šiandien yra paskirta 1 mln. 932 tūkst. 965 litai (baudų. - ELTA). O neišieškota nė lito. Jai yra taikytos 69 įvairiausios teisminės procedūros, tačiau turto ji tarsi neturi, o ir socialinė padėtis yra tokia, kad išieškoti nėra kur", - vieną iš pavyzdžių pateikė A. Stončaitis.

Pareigūno vertinimu, į šios problemos sprendimą reikėtų žiūrėti kompleksiškai.

"Tie tūkstančiai piliečių nemoka baudų, bet naudojasi socialinėmis išmokomis, pavyzdžiui, gauna bedarbio pašalpą ar kitas išmokas, nors daro sąmoningą veiksmą nukreiptą prieš valstybę", - sakė A. Stončaitis.

Muitinės departamento vadovas akcentavo visuomenės švietimo svarbą. Esą didėjant visuomenės sąmoningumui, reikėtų mažiau lėšų skirti kovai su šiomis valstybei žalingomis veiklomis.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder