Kaip sutaupyti premjerui 5 proc.?

Kaip sutaupyti premjerui 5 proc.?

Prieš dvi savaites ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pareiškė, kad nuo kitų metų visos ministerijos turi surasti galimybių ir 5 proc. susimažinti biudžetą. „Vakaro žinios“ klausė visų ministrų, kokius taupymo planus kuria ministerijos ir ar iš viso įmanoma sumažinti ir taip jau kaip rėtis skylėtą biudžetą. Dalis jų tikrai turėjo, ką pasakyti.

Šarūnas BIRUTIS, Kultūros ministras:

Greičiausiai susiveržti biudžetą mums sudėtingiausia, nes esame maža ministerija ir turime įsteigę papildomų funkcijų dėl ES struktūrinių fondų tvarkymo. Kultūros sritis yra labiausiai finansiškai nuskriausta, tai pripažino aukščiausi šalies politikai. Mums tikrai nėra lengva, tad taupymas nepriklauso nuo proginių paskelbimų.

Vytenis ANDRIUKAITIS, Sveikatos apsaugos ministras:

Sutaupyti galima. Žinome, kad asignavimus teks mažinti 5 proc. Bet tas sumažinimas - ne vien ministerijai, bet ir pavaldžioms įstaigoms. Kaip mažinsime? Skaičiuosime, žiūrėsime esamus išteklius, mažinsime išlaidas. Tačiau Valstybinei ligonių kasai finansavimas tikrai nebus mažinamas. Juk Privalomojo sveikatos draudimo fondas yra atskiras dalykas, jį sudaro ne biudžeto asignavimai, o žmonių įmokos.

Rimantas ŠADŽIUS, Finansų ministras:

Žinoma, mažinsime valdymo išlaidas, o tai yra darbo užmokestis ir visos einamosios išlaidos: kanceliarija, transportas, apšvietimas, einamieji remontai ir panašūs dalykai. Etatų mažinimas kol kas tiesiogiai nenumatomas, bet mes optimizuojame funkcijas. Finansų ministerija kai kurių funkcijų visiškai atsisako, nes abejojame jų tikslingumu ir nematome savo pajėgumų jas vykdyti.

Vigilijus JUKNA, Žemės ūkio ministras:

Žemės ūkio ministerija jau prieš kelis mėnesius yra parengusi taupymo planą ir valdymo išlaidų optimizavimą: peržiūrimi rezervai, iš kurių mokamos įmokos tarptautinėms organizacijoms, įvairiems projektams. Esame numatę darbo užmokesčio mažinimą ministerijos ir ministerijai pavaldžių įstaigų darbuotojams. Mažiau skausmingas bus išlaidų mažinimas prekėms įsigyti, transportui, komandiruotėms, komunalinėms paslaugoms. Optimizuojant struktūros darbą, bus panaikintos kelios ministerijai pavaldžios įstaigos.

Dainius PAVALKIS, Švietimo ir mokslo ministras:

Švietimo sistemoje atlyginimai ir taip yra maži, todėl mes negalime pasirinkti gerų darbuotojų ir išlaikyti esamų. Todėl tie 5 proc., viena vertus, būtų sutaupymas, kita vertus - prastesnė kokybė.

Be pinigų jos neužtikrinsi. Turbūt teks mažinti darbuotojų skaičių nemažinant likusiems finansavimo. Taip gal bus logiškiau.

Juozas OLEKAS, Krašto apsaugos ministras:

Mes jau nuo darbo pradžios tai darome. Nuolat kartoju, kad vienas pagrindinių darbų - optimizuoti visą valdžią. Taip, gavę papildomas funkcijas, mes įsteigėme naują ES struktūrinės paramos skyrių, kuriam reikėjo 12 etatų, negaudami papildomų žmonių. Tai rodo, kad mes vidinius resursus efektyviai naudojame.

Tačiau reikia nepamiršti, kad ministerija pati mažiausia, tačiau, palyginti su kitomis ministerijomis, bendrosiomis funkcijomis jos yra vienodos. Joms įgyvendinti kai kur turime perpus mažiau žmonių, todėl optimizavę jau esame, nuolat stengiamės tai daryti ir toliau darysime. Papildomų raginimų mums dėl to tikrai nereikia.

Tokia biudžeto mažinimo tvarka nėra pati teisingiausia. 5 proc. pasiekto biudžeto, turint omenyje, kad galbūt kitados kažkas jau buvo išsikovoję etatų skaičių ir dabar jiems susimažinti lengviau.

Linas LINKEVIČIUS, Užsienio reikalų ministras:

Ministerijoms išlaikyti skirti biudžeto asignavimai buvo mažinami ir anksčiau.

Negalime teigti, kad šiuo metu Užsienio reikalų ministerijai išlaikyti skiriami biudžeto asignavimai yra pakankami ir adekvatūs iššūkiams, su kuriais tenka susidurti Lietuvos diplomatinei tarnybai.

Bet kokios taupymo priemonės neturėtų būti vykdomos saugumo, patikimumo ar darbuotojų sąskaita. Ministerija dės pastangas, kad išlaidas mažinančios priemonės kuo mažiau paveiktų jos vykdomus darbus ir projektus. Konkretūs veiksmai dar svarstomi. Taupymo priemonės yra gana ribotos, tačiau jau anksčiau išmėginti receptai, tokie kaip ryšio, transporto ar komandiruočių išlaidų mažinimas, gali būti efektyvūs.

Valentinas MAZURONIS, buvęs aplinkos ministras:

Sunkiai. Pastaruoju metu vykdome sujungimus ir optimizacijas, bandydami sutaupyti etatų, ir ketiname ieškoti dar daugiau resursų. Tačiau, kita vertus, mūsų ministerijoje yra 64 gyvosios gamtos inspektoriai, kurie prižiūri 60 savivaldybių, tai pats skaičius rodo, kad darbo pajėgų trūksta.

Politiškai toks žingsnis yra geras ir biurokratiniu požiūriu galimybės taupyti reikia ieškoti, tačiau, kalbant apie realų Aplinkos ministerijos darbą, tai šiandien mums biudžetą reikia ne mažinti, o didinti.

Manau, kad procento nustatymas nėra teisingas principas. Reikia išsiaiškinti, kokie yra konkretūs ir būtini resursai atskiroms ministerijoms, o mechaniškas 5 ar 10 proc. nurėžimas man atrodo netikslingas.

Evaldas GUSTAS, Ūkio ministras:

Pagal Vyriausybės nutarimą ministerija turės ne visą biudžetą, o tik valdymo išlaidas sumažinti 5 proc. Ministerija įgyvendins šį nurodymą - šiuo metu analizuojama, kokių veiklų (pvz., informacinių technologijų atnaujinimas) vykdymo galima atsisakyti arba vykdyti mažesnėmis apimtimis; ieškomos galimybės dalį projektų finansuoti ne valstybės biudžeto, o 2014-2020 m. ES struktūrinės paramos lėšomis, perskaičiuojamas lėšų poreikis darbuotojams išlaikyti įvertinus Valstybės metrologijos tarnybos reorganizavimą ir pan. Galutiniai skaičiavimai bus atlikti gavus Finansų ministerijos nustatytą maksimalių asignavimų limitą.

Rimantas SINKEVIČIUS, Susisiekimo ministras:

Kalbame apie darbuotojų skaičių ir darbo užmokesčio sumažinimą ir taip, mes šias galimybes matome ir padarysime. Žinoma, pinigų niekada viskam neužteks. Norų visuomet yra daugiau, nei yra galimybių. Tačiau mes intensyvinsime darbus ir aš manau, kad esame pajėgūs sumažinti darbuotojų skaičių 5 proc. Tai nereiškia, kad bus atleidžiami žmonės, bandysime išsisukti su esamomis pajėgomis. Pvz., vietoj darbuotojų, kurie išleidžiami į užtarnautą poilsį ar vaiko priežiūros atostogų, nebus užimamos naujų darbuotojų. Taip neskausmingai, bet susimažinsime.

Manau, kad darbo intensyvumas turi didėti, o biurokratinis aparatas mažėti. Juk jau turime aukštos kokybės informacines technologijas ir kitas galimybes gerai ir efektyviai organizuoti darbą. Nuo savo darbo pradžios aiškiai sakiau, kad taupyti reikia, ir tai yra viena iš pagrindinių mūsų veiklų.

Algimanta PABEDINSKIENĖ, Socialinės apsaugos ir darbo ministrė:

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai valdymui skirtų lėšų sumažinimas nuo 2015 metų 5 proc., be abejo, yra iššūkis. Kol kas nėra numatyta konkrečiai, bet tam tikroms valdymo funkcijoms lėšas teks mažinti ir tai nebus lengva, tačiau bus ieškoma galimybių įgyvendinti Vyriausybės nutarimą.

Dailis Alfonsas BARAKAUSKAS, Vidaus reikalų ministras:

Labai sudėtingas klausimas. Pas mus pagal įstatymus ir poįstatyminius aktus iš viso pačioje ministerijoje turėtų būti užimti 303 etatai. Šiandien dėl lėšų trūkumo užimti yra tik 264. Nesame priėmę daug žmonių dėl sudėtingos situacijos.

Jaroslavas NEVEROVIČIUS, Energetikos ministras:

Siekiant efektyvesnio ministerijos veiklos organizavimo ir lėšų panaudojimo, šių metų gegužę atlikta ministerijos struktūros reorganizacija.

Ministerija atsakingai planuoja ir naudoja iš valstybės biudžeto jai skirtus asignavimus, tad galima teigti, kad esamas finansavimas optimalus.

Juozas BERNATONIS, Teisingumo ministras:

Teisingumo ministerija biudžetą mažinti privalės atsižvelgdama į Vyriausybės sprendimą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder