Nuo seno vadovaujamės susidariusiu stereotipu, kad rusiškas auksas - itin aukštos kokybės. Bet ar jaučiamės ramūs, kai iš kartos į kartą ketiname perduoti, pavyzdžiui, turkiško aukso žiedą?
Siekiant apsaugoti vartotoją nuo apgavysčių, tauriųjų metalų gaminiai yra ženklinami tam tikrais ženklais (praba), nusakančiais tauriojo metalo dalių kiekį tūkstantyje masės dalių.
Lietuvoje aukso, sidabro, platinos ar paladžio dirbinys, prieš patekdamas į rinką, privalo būti pateiktas VĮ Lietuvos prabavimo rūmams patikrinti ir paženklinti valstybiniu kontroliniu prabavimo ženklu.
Rūmų specialistai teigia kasdien susiduriantys su situacijomis, kuomet žmonės, nutarę įsigyti juvelyrinį dirbinį iš aukso ar sidabro, net nepasidomi, ar jame yra įspauduota praba su valstybiniu kontroliniu ženklu. O jau atnešę patikrinti gaminį į Lietuvos prabavimo rūmus jie neretai būna nemaloniai nustebinti, kai sužino, jog jų gaminys pagamintas tiesiog iš metalo bei tik apipurkštas aukso ar sidabro danga.
Lietuvos prabavimo rūmų Teisės ir revizijų skyriaus vadovė Virginija Pavalkienė teigia, kad tie, kurie susigundo įsigyti pigesnį, bet neprabuotą (t. y. nepatikrintą) papuošalą iš platinos, aukso, sidabro ar paladžio, rizikuoja įsigyti visai netauriojo metalo ar žemesnės prabos ir ne tokį vertingą gaminį. V. Pavalkienė pabrėžia, kad už gaminio kokybę visais atvejais atsako pardavėjas arba gamintojas.
Skyriaus vadovė pirkėjams pataria visada atkreipti dėmesį į tai, ar perkamas juvelyrinis gaminys iš tauraus metalo yra paženklintas valstybiniu kontroliniu prabavimo ženklu (praba). Jei gaminys perkamas Lietuvoje, jame turėtų būti įspaustas Vytis bei arabiški skaičiai, patvirtinantys nustatytą tauriojo metalo prabą.
Būtina pasiimti kvitą
"Įsigiję juvelyrinį gaminį, būtinai pasiimkite ir išsaugokite kasos čekį. Jeigu jums juvelyrinį dirbinį gamins juvelyras, reikalaukite, kad išduotų gamybos kvitą, kuriame būtų įrašytas juvelyro vardas, pavardė, kontaktai (adresas, telefonas ir kt.), pagamintų gaminių pavadinimai, kiekis vienetais, gaminių masė. Taip pat kvite privalo būti nurodyta, iš kieno - juvelyro ar užsakovo žaliavos buvo gaminami juvelyriniai dirbiniai", - pataria V. Pavalkienė.
Taip pat Teisės ir revizijų skyriaus vadovė pabrėžia, kad kvite turi būti įrašyta visa suma, kurią buvo sutarta sumokėti (ar jau sumokėta). Ginčo atveju klientas turėtų galimybę atgauti tik tą sumą, kuri nurodyta kvite.
Visą straipsnį skaitykite dienraščio "Vakarų ekspresas" trečiadienio numeryje
Rašyti komentarą