„Ekonominė situacija gerėja, jei kalbėtume apie bankų sektorių - jis juda ta pačia kryptimi, kaip ir ekonomika, bankų pelningumas auga. Klausimas, ar nepradėsime karščiuoti, tuo labiau kad būsto kainų tendencija pernai augo. Identifikuojame dvi rizikas - išorinę (disbalansai nekilnojamojo turto rinkose Šiaurės šalyse) ir vidinę - spartus nekilnojamojo turto rinkos ir kreditavimo augimas Lietuvoje, ar tai neprives prie naujo burbulo“, - antradienį surengtoje spaudos konferencijoje svarstė V.Vasiliauskas.
Centrinio banko vertinimu, skolinimo tempas Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje ir, jeigu nekilnojamojo turto rinkos ir kreditavimo augimo sparta išliks tokia kaip dabar, ar dar padidės, rizika stabilumui gali išaugti artimiausiu metu.
Kita sisteminio pobūdžio grėsmė yra jau tam tikrą laiką nepalanki Šiaurės šalių nekilnojamojo turto rinkos raida, per patronuojančiuosius bankus galinti neigiamai atsiliepti mūsų šalies ūkiui. Neigiamų pasekmių Lietuvai gali turėti aukštas ir tebeaugantis Švedijos ir Norvegijos būsto kainų ir gyventojų įsiskolinimo lygis.
Jeigu būsto kainos šiose šalyse staiga ir labai kristų, pagrindinis kanalas, kuriuo pasekmės pasiektų Lietuvą, būtų mažesnis skolinimo mastas mūsų šalyje. Be to, Lietuvoje galėtų brangti paskolos.
„Tikrai nenorėčiau, kad šios spaudos konferencijos pasekmė būtų pasakymas, jog burbulas kyla, - tikrai ne. Situaciją dar kartą vertinsime rudenį“, - sakė V. Vasiliauskas, pasak kurio, šalyje būtina atidžiai išnagrinėti apmokestinimo klausimą. - Lietuvoje didelė problema yra nelygybė. Tradicinė priemonė šiek tiek paspręsti ar palyginti tą nelygybę yra nekilnojamojo turto mokestis. Todėl aš visą laiką sakiau, kad laikas valstybei pagalvoti apie visuotinį nekilnojamojo turto mokestį. Koks tarifas, koks minimumas neapmokestinamas - čia jau kiti dalykai“.
Butų kainos
Apsilankę populiariuose nekilnojamąjį turtą siūlančiuose interneto portaluose matome, kad senesnės statybos (iki 2000 m.) vieno kambario butą Vilniuje vidutiniškai galima įsigyti už 38 000 eurų Vilniuje, 22 000 eurų Kaune ir 29 000 eurų Klaipėdoje. Dviejų kambarių buto kaina sostinėje vidutiniškai siekia apie 66 000 eurų, o Kaune ir Klaipėdoje - atitinkamai 41 000 ir 48 000 eurų.
Naujos statybos vieno kambario buto vidutinė kaina siekia apie 60 000 eurų Vilniuje, 40 000 eurų Kaune ir 35 000 eurų Klaipėdoje. Už dviejų kambarių butą tikimasi gauti vidutiniškai 86 000 eurų sostinėje ir 76 000 eurų Kaune ar Klaipėdoje.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"
Rašyti komentarą