Lietuvoje - turčiai?
Pastaruoju metu JAV prezidentui B.Obamai atsipūsti nėra kaip, mat jis iš visų pusių puolamas dėl rekordinių benzino kainų - 2,5 lito už 1 litrą. Tiesa, B.Obama galėtų visus nuraminti, jei tik žinotų, jog Lietuvoje prieš savaitgalį degalinėse litras E 95 benzino kainavo 4,86 lito. Tuo tarpu pragyvenimo lygis mūsų šalyje ir JAV skiriasi bent keturis penkis kartus.
Tiesa, prieš kurį laiką vykusios vairuotojų protesto akcijos naudos taip ir nedavė - degalų monopolininko „PKN Orlen“ atstovai ir toliau aiškina degalus pardavinėjantys pagal tarptautinės biržos nurodomas kainas. O degalinių atstovai aiškina nebegalintys daugiau susispausti, nes jiems lieka vos 6-7 proc. nuo parduotų degalų kainos.
Žymus lenktynininkas S.Brunza stebisi, kodėl iki šiol valstybėje, kurios vairuotojai pila brangesnį benziną nei austrai ar ispanai, degalų kainos yra nereguliuojamos.
Siūlo reguliuoti
„Jau penkerius metus kalbu apie tai, kad degalų gamintojai piktnaudžiauja padėtimi. Tad kaina turėtų būti reguliuojama Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos. Sako, kontroliuoti negalima. Bet vaistų, mobiliojo ryšio, šilumos kainas bando kontroliuoti. Kas čia kitaip? Be to, neseniai mačiau laidą apie kainas Vokietijoje. Įdomus faktas: ten degalinės pasilieka 1 euro centą nuo litro degalų. Pas mus pasilieka 6-7 proc., t. y. per 30 centų“, - atskleidė jis.
Pasak S.Brunzos, „PKN Orlen“ gali toliau prisidengti ciniškais pasakymais, jog latviai ir estai už tuos pačius degalus moka pigiau, nes ten sudarytos sąlygos importui.
„Pas mus degalus po 500 tonų per dieną iš Kaliningrado srities, Baltarusijos veža kasdien, o sulaiko tik lašą jūroje. Neseniai 55 tonas konfiskuotų degalų atidavė policijai. Ar tai - ne juokinga? Ir dar verkiame, kad nėra biudžete pinigų. Bet ar pajudintas nors pirštas, kad taip nebūtų?“ - klausė S.Brunza.
Svarbiau buvo poilsis
Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius tikino, kad 3,5 cento antkainis yra neįmanomas net Vokietijoje, nes degalinės neišsilaikytų. Anot jo, mažmenininkai mielai mažintų kainas, tačiau valdžia pasistengė, kad to nebūtų liepdama maišyti brangius biopriedus bei nesudarydama sąlygų eksportui.
„Nors buvo ir darbo grupė, teikėme pasiūlymus dėl valstybės rezervo saugojimo reikalavimų sušvelninimo, o tai atvertų importo galimybes, Seimas nespėjo to priimti sesijoje net po pateikimo - klausimas liko pavasario sesijai. Nors buvo numatyta, kad įsigalios sausio 1-ąją. O degalų kaina, atmetus akcizą, kitose šalyse yra mažesnė dėl to, jog dauguma valstybių nebėga už akių siekdamos kuo greičiau įgyvendinti direktyvas ir nemaišo biodegalų į degalus, kurių kaina yra smarkiai išaugusi. Čia ir skirtumai. Todėl visa tai įvertinus, jei didmenininkai pardavinės degalus po 6 litus, tai ir mes turėsime iš jų už tiek pirkti bei parduoti“, - pagąsdino L.Vosylius.
727 - Tiek litrų E95 benzino buvo galima nusipirkti už vidutinį atlyginimą 1990-aisiais
348 - Tiek litrų E95 benzino už vidutinį atlyginimą galima nusipirkti šiandien
E95 benzino kainos kai kuriose ES šalyse (2012 02 24)
Lietuva 4,86
Latvija 4,83
Estija 4,69
Lenkija 4,62
Rumunija 4,42
Bulgarija 4,59
Kipras 4,42
Austrija 4,76
Liuksemburgas 4,80
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"
Rašyti komentarą