Išsisėmus Europai - naujos galimybės Afrikoje

Išsisėmus Europai - naujos galimybės Afrikoje

Didžiulė rinka, neužpildytos nišos, nedideli mokesčiai - taip ieškantiems verslo plėtros galimybių užsienyje pristatoma Nigerija.

Klaipėdos mokslo ir technologijų parke suorganizuotame renginyje klaipėdiečiai turėjo progą apie visa tai išgirsti iš pirmų lūpų - informacija dalijosi Nigerijos verslininkas Victor Ezeogo, dirbęs Vokietijoje, Ispanijoje, Olandijoje ir plėtojantis verslą Lietuvoje.

Bendrovei "Evy International" vadovaujantis V. Ezeogo atkreipia dėmesį į tai, kad Nigeriją Europos šalys atrado jau anksčiau - jas paviliojo beveik 152 mln. vartotojų rinka, sparčiai augantis prekių bei paslaugų vartojimas.

Beje, anot verslininko, iš įvairiausių užsienio šalių atkeliaujanti produkcija į Afrikos valstybes Togą, Ganą, Beniną patenka būtent per Nigeriją, taigi rinka padidėja iki 200 mln. vartotojų. Net 44 iš 50 didžiausių Vakarų Afrikoje dirbančių kompanijų yra Nigerijoje.

Augo per recesiją

Pasak V. Ezeogo, netgi praėjusiais metais, kai daugelyje pasaulio šalių viešpatavo ekonomikos nuosmukis, Nigerijoje veikiančios užsienio kompanijos galėjo pasigirti augimu. Pavyzdžiui, alaus gamintojai "Guinness" 2009-aisiais ūgtelėjo šešiais procentais, Vokietijos kompanija "Julius Berger" uždirbo 46 milijonus JAV dolerių, o "Unilever" per pirmąjį šių metų pusmetį - 16,65 milijono.

Nigerijos verslininkas Victor Ezeogo

"Nigerija turi potencialą augti", - pabrėžė V. Ezeogo.

Kai kurie bankai - Nigerijoje jie daugiausia yra vietinio kapitalo - nukentėjo nuo pasaulinės krizės, tačiau pagrindiniam pavyko uždirbti pelno.

V. Ezeogo teigimu, per 60 proc. šios šalies gyventojų yra pajėgūs pirkti, nemaža dalis niekada nesirinktų pigios kiniškos produkcijos - įsigyti aukštesnės kokybės europietiškus bei amerikietiškus gaminius gali sau leisti per 25 proc. nigeriečių. Kinai Nigerijoje parduoda drabužius, plyteles, tačiau, anot V. Ezeogo, itališki ar ispaniški gaminiai daugumai šios šalies gyventojų, ypač miestiečių, patinka labiau.

Atrasti Afrikos rinką Europai dėl visų išvardytų priežasčių, taip pat dėl to, kad Senajame žemyne daugelis verslo sričių jau perpildytos, šiuo metu ypač palanku.

V. Ezeogo teigimu, Nigerijoje yra puikios galimybės plėtoti statybų bei informacinių technologijų sektorių, logistiką, gamybą, tinkamos sąlygos žemės ūkiui.

Net 90 proc. didelių statybos projektų įgyvendina užsienio kompanijos. Beje, projektų netrūksta - valstybė stato mokyklas, mokslo parkus, verslo centrus, stadionus, tiesia kelius ir geležinkelius.

Darbo yra ir privačiame sektoriuje. Tiesa, V. Ezeogo atkreipia dėmesį, kad daugiabučiai Nigerijoje nėra itin paplitę - mieliau statomi individualūs namai. Statybų sektorius auga labai sparčiai, savo tempu lenkia vidutinį valstybės augimą.

"Paskutiniuoju metu vystosi ir nekilnojamojo turto verslas - ne tik statomi pastatai, bet ir kuriasi nekilnojamojo turto agentūros, tarpininkaujama, nuomojama", - sakė jis.

Užsieniečiai įsigyti žemę Nigerijoje gali be jokių apribojimų.

Perspektyvus turėtų būti ir maisto bei gėrimų sektorius. "Ryžiai, kviečiai, makaronai, cukrus, degtinė, sultys", - vardijo V. Ezeogo argumentuodamas tuo, jog įeiti į rinką puiki galimybė yra dėl didžiulio vartojimo. Viena Lietuvos vaisvandenių gamintoja kaip tik ir bandys tai padaryti.

Savo laimę galėtų bandyti ir energetikai - paklausi turėtų būti ir saulės bei vėjo energetikos plėtra.

Lietuviai Nigerijoje jau dirba naftos sektoriuje.

Tramdo piratus

V. Ezeogo atkreipia dėmesį į tai, kad Nigerijoje nevertėtų aklai kliautis oficialia statistika, nes ji neatspindi realios situacijos.

"Nedarbas Nigerijoje siekia apie 9,6 proc., tačiau tai nereiškia, kad vartotojai yra nepajėgūs pirkti brangesnio "made in Europe" produkto. Šešėlinė ekonomika vaidina nemažą vaidmenį", - sakė jis.

Plačiai pagarsėję Nigerijos piratai, anot V. Ezeogo, siautėja pietinėje šalies dalyje ir nėra pavojingi visoje teritorijoje.

Be to, jo teigimu, gegužės mėnesį mirus prezidentui Umaru Musa Yar'Adua Nigerijos vairą į rankas perėmė naujasis prezidentas Goodluck Ebele Jonathan, kuris pats yra kilęs iš didžiausio nusikalstamumo regiono - šalies pietų. Priemonių sumažinti nusikalstamumui ir įvesti stabilumui jis ėmėsi senajam prezidentui dar sirguliuojant, taigi, anot V. Ezeogo, geri ženklai jau matyti.

"Sostinė Lagosas ir kiti didieji miestai visada gyveno stabiliai ir gana turtingai", - sakė jis.

Maža kaina - tik pradžiai

Tam, kad pradėtum verslą Nigerijoje, anot V. Ezeogo, nereikia būti didele kompanija - yra nišų ir mažesnėms. Statybų sektoriuje dirbančios nedidelės įmonės gali statyti individualius namus ar įgyvendinti panašius mažus projektus, taip pat - pasiūlyti savo, kaip subrangovo, paslaugas didelėms kompanijoms.

Prieš žengiant į šios šalies rinką patartina susirasti vietinį partnerį, tačiau tai nėra būtina. Vis dėlto vertėtų pasikonsultuoti su vietos rinką išmanančiais rinkodaros specialistais, prieš kuriant įmonę - su teisininkais. Kuriantis patartina išsinuomoti biurą, sandėlius.

Paprastai į Nigeriją žengiama su maža produkcijos kaina, o vėliau, užsitarnavus vartotojų palankumą, kaina didinama. V. Ezeogo pabrėžia, jog nepaprastai svarbi yra prekės pakuotė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder