Aplinkosaugininkai tikrina tiek fizinius, tiek juridinius asmenis. Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Atliekų tvarkymo analizės ir strategijos skyriaus vedėjas Tomas Kasperovičius teigė, kad aplinkosaugininkai gana dažnai nustato atvejų, kai servisai degina alyvas. „Taigi labai daug dėmesio kreipiame į servisus. Gyvenamuosiuose kvartaluose žiūrime, kokį kurą žmonės naudoja, ar tai nėra atliekos, ar mediena neužteršta cheminėmis medžiagomis. Ar nedeginami plastikai, gumos“, - kalbėjo T.Kasperovičius.
Pernai per minėtą akciją buvo patikrinti 858 ūkio subjektai, 494 fiziniai asmenys. Ūkio subjektams skirta beveik 2000 eurų baudų, o fiziniams asmenims - daugiau kaip 2500 eurų baudų. Vis dėlto niekas negarantuoja, kad gavęs baudą asmuo toliau nedegins atliekų. T.Kasperovičius akcentavo, kad katiluose jokių valymo įrenginių nėra, taigi teršalai, atsiradę deginant, patenka į aplinką, žmogaus sveikatai pavojingos kietosios dalelės.
Tarša kietosiomis dalelėmis šalyje buvo gana didelė sausio 6-9 dienomis. „Dabar taršos kietosiomis dalelėmis koncentracijos šalyje jau sumažėjusios, didžiausias užterštumas išlieka Klaipėdoje. Šalčiausiomis šio mėnesio dienomis didžiausi kietųjų dalelių koncentracijų viršijimai buvo fiksuoti Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose“, - informavo Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Bimbaitė.
Šildymo sezono metu specialistai didžiausias kietųjų dalelių koncentracijas stebi miestų senamiesčiuose, ten paprastai daug kaminų. Didelė tarša fiksuojama prie didelio eismo intensyvumo gatvių. V.Bimbaitė patarė esant šaltoms, ramioms žiemos dienoms individualių namų kvartaluose, kai intensyviai kūrenama, geriau neiti pasivaikščioti į lauką.
„Ateinančiomis dienomis stiprės vėjai, tiesa, jie pūs kol kas iš pietų, tai trukdys geresnei oro kokybei, - aiškino V.Bimbaitė. - Taršos atneša vėjai ir iš Lenkijos, nes Lenkijoje daug kur kūrenama anglimi, kuri yra labai tarši, šioje šalyje kietųjų dalelių koncentracijos labai didelės.“
Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus specialistai jau ketverius metus stebi situaciją, kad Lietuvoje didžiausia tarša kietosiomis dalelėmis būna sausį ir vasarį. Deja, mažėjančios taršos tendencijų nėra. Pasak V.Bimbaitės, atsakingai kūrenančių žmonių, kurie susireguliavę katilus, naudoja tik sausą ir švarų kurą, galėtų būti daugiau.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą