Europa uždraus mėtines cigaretes

Europa uždraus mėtines cigaretes

Tikėtina, kad po dvejų metų Europoje bus uždraustos mėtinės ir kitokio aromato cigaretės. Tabako pramonės atstovai tvirtina, kad dėl to rūkymo mastai nemažės, nes rūkaliai pirks kontrabandinius rūkalus. O rūkaliai piktinasi, kad iš jų bus atimta teisė pasirinkti: todėl vietoje kvapnių cigarečių teks traukti įprastas dvokiančias. [CITATA]

Šiemet Europos Parlamentas ir Ministrų Taryba turėtų iš naujo persvarstyti Tabako gaminių direktyvą, pagal kurią būtų sugriežtintos tabako gaminių gamybos, pateikimo ir pardavimo taisyklės. Jas tikimasi priimti 2014 m., o įsigalioti turėtų nuo 2015-2016 m.

Iki šio penktadienio, sausio 18 d., Lietuvos Vyriausybė turi pateikti savo nuomonę dėl šios direktyvos. Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė nė neabejoja, kad Lietuva palaikys projektą. "Lietuva direktyvą palaikys maksimaliai", - "Vakarų ekspresui" žadėjo parlamentarė.

Mažins rūkalų patrauklumą

Jei siūlomoms pataisoms būtų pritarta, šalys narės savo įstatymais turės uždrausti parduoti aromatizuotas cigaretes, o įprasti rūkalai privalės būti parduodami pakeliuose, kurių didžiąją dalį ploto užimtų perspėjimai apie grėsmę sveikatai. Ant visų cigarečių ir cigaretėms sukti skirto tabako pakuočių turės būti bendras 75 proc. priekinės ir užpakalinės pakuotės dalies užimantis vaizdinis ir tekstinis įspėjimas dėl grėsmės sveikatai be jokių reklaminių elementų. Bus privaloma su perspėjimais apie žalą sveikatai pardavinėti ir elektronines cigaretes.

Pasak už sveikatos ir vartotojų politiką atsakingo Europos Komisijos (EK) nario Tonio Borgo, šiuo pasiūlymu siekiama sumažinti tabako gaminių ir rūkymo patrauklumą ir mažinti jaunimo norą pradėti rūkyti. "Tabakas sukelia stiprią priklausomybę ir yra pusės jo vartotojų mirties priežastis. 70 proc. rūkančiųjų pradeda rūkyti jaunesni negu 18 metų, tad šiuo pasiūlymu siekiama sumažinti tabako gaminių ir rūkymo patrauklumą ir mažinti jaunimo norą pradėti rūkyti. Vartotojų negalima apgaudinėti. Tabako gaminiai turi atrodyti kaip tabako gaminiai, jie turi išlaikyti savo skonį, ir šiuo pasiūlymu užtikrinama, kad patraukliomis pakuotėmis ir kvapiosiomis medžiagomis nebus naudojamasi kaip rinkodaros strategija."

Tabako gaminių direktyva galioja nuo 2001 m. Tačiau per tuos metus rinkoje įvyko įvairių pokyčių. Pavyzdžiui, gauta naujų duomenų apie tabako gaminiams naudojamas kvapą ir skonį suteikiančias medžiagas. Įsitikinta įspėjimų dėl grėsmės sveikatai veiksmingumu. Rinkoje atsirado naujų gaminių, tokių kaip elektroninės cigaretės, ir pradėtos taikyti naujausios rinkodaros strategijos. Dėl to kai kurios šiuo metu galiojančios direktyvos nuostatos paseno ir kilo būtinybė ją papildyti.

Privers susimąstyti

Seimo narys Eugenijus Gentvilas, rūkantis jau 25 metus, aiškina, kad jo nuo šio žalingo įpročio nebeatbaidys nei perspėjamieji užrašai, nei sužalotų organų vaizdai. Tačiau pradedantiesiems rūkaliam jie gali daryti įtaką. "Atvirai pasakysiu, net ir man jie nekelia didelio pasigėrėjimo. Dabar cigarečių pakelis ant mano darbo stalo būna lyg kokia puošmena. O jei ant jo būtų pavaizduoti tabako pažeistų organų nuotraukos, jį pasistengčiau paslėpti ir tikrai nelaikyčiau prieš akis. Taip pat palaikau ir tą pasiūlymą, kad apie rūkymo žalą perspėjantieji užrašai būtų kuo didesni. Gal jie pradedančiuosius rūkalius privers susimąstyti, kaip aš nesusimąsčiau įjunkdamas į šį įprotį", - atviravo buvęs parlamentaras.

Tačiau jis kategoriškai nepritarė siūlymui uždrausti mėtines ar kitokio aromato cigaretės. "Kodėl mes turime versti žmonės rūkyti smirdančias cigaretes? Juk dabar aromatizuotas rūko daug moterų, kurios nori gerai kvepėti. Juk leidžiame gaminti įvairių rūšių alkoholinius gėrimus ir vartotojams nebrukame gryno alkoholio", - svarstė E. Gentvilas.

Rūkoma mažiau

Nuo 2001-ųjų, kai įsigaliojo Tabako gaminių direktyva, iki 2010-ųjų ES šalyse cigarečių pardavimo apimtys, tyrimų kompanijos "Euromonitor" duomenimis, sumažėjo 23,3 proc., nuo 793 mlrd. cigarečių iki 608 mlrd. Nepaisant to, parduotų rūkalų vertė per dešimtmetį išaugo net 33,8 proc., nuo 90,7 mlrd. eurų 2000-aisiais iki 121,3 mlrd. eurų 2010-aisiais. Viena iš priežasčių - didėjantys mokesčiai. Vienintelėje Vokietijoje per dešimtmetį parduotų rūkalų vertė beveik nepakito, užtat pardavimas smuko beveik 35 proc., nuo 140 mlrd. iki 90 mlrd. cigarečių per metus.


Per artimiausią penkmetį, prognozuoja "Euromonitor", cigarečių bus parduota 7 proc. mažiau, tačiau jų vertė padidės 8 proc.

Europos kontekste keistokai atrodo Lietuvos duomenys. Statistikos departamento (SD) duomenimis, parduodamų rūkalų vertė mūsų šalyje didėjo. 2004-aisiais parduota 409 mln. litų vertės tabako gaminių, 2011-aisiais jų vertė viršijo net milijardą litų. Tačiau tai neatspindi realios tabako gaminių rinkos vaizdo, kadangi nepateikti duomenys apie kontrabandinius rūkalus.

Didės kontrabanda?

Būtent kontrabandinių rūkalų korta mojuoja tabako pramonės atstovai. Esą sumažinus legaliai parduodamų cigarečių pakelių patrauklumą vartotojas rinksis spalvingesnius, trečiosiose šalyse ir nelegaliai į šalį atgabentus tabako gaminius.

Toks pat likimas ištiktų ir mėtinių cigarečių mėgėjus. Šių dalis, pasak Gintauto Dirgėlos, UAB "Philip Morris Baltic" korporacijų reikalų vadovo, yra stabili ir sudaro vos 6 proc. Lietuvos rūkalių. "Vartotojai, parduotuvėse neradę mėtinių cigarečių, bus priversti naudotis nelegalios rinkos paslaugomis, nes EK direktyvos trečiosioms šalims negalios", - prognozuoja G. Dirgėla.

Šiuo metu Lietuvoje, "Euromonitor" duomenimis, kontrabandinių cigarečių rinka yra didžiausia visoje ES ir 2010 m. siekė 27 proc. Tai tris kartus viršija ES vidurkį (8,25 proc.). Beje, mažiausiai kontrabandinių cigarečių parduodama Danijoje ir Ispanijoje - apie 1 proc. Tiesa, absoliučiais skaičiais nelegalios rūkalų prekybos srityje pirmauja Bulgarija. Šioje šalyje 2008-aisias buvo parduota beveik 4 mlrd. kontrabandinių cigarečių.

G. Dirgėlos duomenimis, atlikus tuščių pakelių tyrimą, Lietuvoje praėjusiais metais kontrabandinės cigaretės jau užėmė 35 proc. rinkos. "Mes puikiai suprantame, kad kaina yra vienas iš atgrasymo nuo rūkymo priemonių. Todėl ES šalyse mokesčiai tabako gaminiams kasmet didėja. Šiuo metu net 85 proc. pigiausių cigarečių kainos sudaro mokesčiai. Tačiau legalių tabako gaminių kainai nepaliaujamai augant, vartotojai vis dažniau renkasi pigesnius kontrabandinius rūkalus. Įgyvendinus griežtesnę EK direktyvą, vartotojai iš trečių šalių nelegaliai į šalį atgabentus rūkalus rinksis ir dėl patrauklesnio pakelio", - prognozavo G. Dirgėla.

Šį argumentą pateikia ir "Euromonitor", apibūdindama Bulgarijos pavyzdį. Šioje šalyje nuo 2000-ųjų iki 2008-ųjų padidėjus mokesčiams legaliai parduodamiems rūkalams, kontrabandinių cigarečių rinka išaugo net 647 proc.

Draudimai nepadės

Verslo organizacijų atstovų teigimu, direktyvos sugriežtinimas, kaip reguliavimo priemonė, savaime nėra blogas dalykas. Aišku, tik tuomet, jei nesukelia neigiamų pasekmių. Tačiau draudimais esą bus sunku pasiekti norimų rezultatų. Pasak Viktoro Krolio, Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinio direktoriaus, įgyvendinant direktyvą ir suvienodinus pakelių formą, dizainą, pačių cigarečių formą gali nebelikti vietos naujovėms. "Todėl gamintojai mažins investicijas, o tai turės įtakos ir darbo vietų mažinimui. Be to, įvairių kompanijų pagamintų skirtingų rūšių cigarečių pakeliams suvienodėjus, vienintelis būdas konkuruoti gali tapti kaina. Ji mažės ir gali susilyginti su kontrabandinių cigarečių kaina, todėl didės cigarečių pasiekiamumas. Jei taip nutiktų, nebūtų pasiektas tikslas, kurio tikis direktyvos autoriai. Prisiminkime sausąjį įstatymą JAV. Arba pažvelkime į Norvegiją, kurioje ir alkoholis, ir rūkalai yra brangūs, tačiau dėl to jų vartojimas nemažėja", - komentavo V. Krolis.

G. Dirgėla beveik neabejoja, kad griežtesnė Tabako direktyva tik dar labiau paskatintų vartotojus rinktis kontrabandines cigaretes, o tai lemtų ir Klaipėdoje veikiančio tabako fabriko gamybos apimčių mažėjimą.

Mirštančiųjų daugėja

Visuomeninės organizacijos SFP (Smoke Free partnership), pasisakančios už pasaulį be tabako, vadovė Florence Berteletti Kemp, teigia, kad "tabako pramonė šioje diskusijoje yra nieko gero negalintis pasakyti blogis".

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šiandien rūkymas yra pagrindinė mirčių, kurių galėtume išvengti, priežastis. Jei situacija nesikeis, tabako sukeltų mirčių skaičius iki 2025 m. visame pasaulyje pasieks 10 mln., iš jų 7 mln. - besivystančiose pasaulio šalyse, o iki XXI a. pabaigos - 1 milijardą. ES šalyse kasmet dėl rūkymo sukeltų ligų miršta 650 tūkst. žmonių, o rūkymo sukeliamoms ligoms gydyti per metus išleidžiama maždaug 25,3 mlrd. eurų.

Tabako rūkymas yra vienas svarbiausių plaučių vėžį sukeliančių veiksnių. Rizikos laipsnis susirgti plaučių vėžiu tiesiogiai priklauso nuo surūkomų per dieną cigarečių skaičiaus ir rūkymo trukmės. Tabako rūkymas didina riziką susirgti plaučių vėžiu nuo 2 iki 190 kartų. Pasyvus rūkymas (buvimas prirūkytoje aplinkoje) tikimybę susirgti plaučių vėžiu, palyginti su visai nerūkančiais žmonėmis, padidina apie du kartus. Nustatyta, kad nuo intensyvaus rūkymo pradžios iki to laiko, kai susergama plaučių vėžiu, praeina vidutiniškai 20-30 metų.

SD duomenimis, Lietuvoje nuo piktybinių navikų, kurių atsiradimą galėjo sukelti rūkymas, 2011 m. mirė 1645 žmonės.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder