Statistikos departamento duomenimis, sausį, palyginti su gruodžiu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 1,3 proc., o vasarį prognozuojama 0,3 proc. mėnesinė defliacija.
DNB banko vyriausiosios analitikės Indrės Genytės-Pikčienės nuomone, bendras euro įvedimo poveikis infliacijai Lietuvoje gali būti šiek tiek mažesnis nei kaimyninėje Latvijoje. Skaičiuojama, kad dėl euro įvedimo infliacija Latvijoje padidėjo iki 0,21 proc. - panašiai kaip ir kitose pastaraisiais metais į euro zoną įstojusiose šalyse (Estijoje - 0,3 proc., Maltoje - 0,2 proc., Slovakijoje - 0,25 proc.).
Tuo tarpu SEB banko vyriausiasis ekonomistas Gitanas Nausėda pažymi, kad kainų apvalinimas dėl euro mūsų šalyje išsitęsė laiko požiūriu.
"Jis prasidėjo jau pirmaisiais 2014 metų mėnesiais. Eurą įvedus kainų apvalinimo "apetito" nebebuvo, arba jis buvo iš dalies išblėsęs. Galima teigti, kad Lietuvoje kainų apvalinimo įtaka infliacijai buvo mažesnė, kadangi pasitikome eurą turėdami kur kas mažesnę infliaciją nei kaimyninės Baltijos šalys - Latvija pernai ir ypač Estija 2011 metais. Verslininkai turėjo ir mažiau motyvacijos, ir kainodaros erdvės kelti kainas, kadangi privalėjo įvertinti konkurencinę aplinką ir galimą rinkos dalies praradimą konkurentams nepasekus jų pavyzdžiu", - sakė jis.
Anot ekspertų, netiesa, kad valiutų pasikeitimas neturėjo absoliučiai jokios įtakos kainoms - pernai augo paslaugų kainos, o artėjantis euro įvedimas, tikėtina, buvo vienas šių augimo veiksnių.
Tačiau, banko "Swedbank" vyresniosios ekonomistės Vaivos Šečkutės teigimu, per metus pabrangusios kai kurios paslaugos - odontologijos, būsto remonto ir priežiūros, nuomos, kirpyklų, maitinimo - sudaro gana mažą vartotojų krepšelio dalį, t. y. vos 5 proc. visų suvartojamų prekių ir paslaugų.
"Tuo tarpu daugelio pirmojo būtinumo prekių ir paslaugų kainų tendencijos šiemet buvo palankios gyventojams. Tai greičiausiai ir lėmė tai, jog sumažėjo manančiųjų, kad euro įvedimas padidins infliaciją", - sakė "Swedbank" vyresnioji ekonomistė.
Statistikos departamento duomenimis, 2015 m. sausį metinė infliacija buvo neigiama ir sudarė -1,4 proc., o vidutinė metinė infliacija buvo 0,1 proc. Prognozuojama, kad vasarį metinė infliacija gali būti neigiama ir sudaryti -1,6 proc., o vidutinė metinė infliacija taip pat gali būti neigiama ir sudaryti -0,1 proc.
Rašyti komentarą