"Vakarų ekspresas" ne sykį rašė apie valdininkų vargą siekiant perdaryti dabartinę apmokėjimo sistemą į dvinarę, nes to pareikalavo Aplinkos ministerija. Viename iš variantų buvo pasiūlyta atimti verslininkams galimybę deklaruoti atliekų kiekius, o tai reiškė, jog jiems būtų tekę mokėti už turimą plotą.
Patenkino verslininkus
Vėliau gamybininkai, sandėlininkai ir kiti didžiulius plotus turintys verslininkai, pasipiktinę, jog jų niekas išsamiai neinformavo, pradėjo skaičiuoti, jog mokesčiai jiems išaugo kelis ar net kelioliką kartų. Tai reiškia, jog vos 2 ar 3 konteinerius komunalinių atliekų per mėnesį sukaupiančios bendrovės būtų turėjusios mokėti kartais net po keliasdešimt tūkstančių eurų siekiantį mokestį.
Vakar dėl naujos tvarkos pernelyg diskusijų nekilo ir Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto posėdžio metu, mat įvairūs klausimai jau buvo išspręsti anksčiau.
Savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja Rasa Jievaitienė priminė, jog sprendimą dėl dvinarės apmokėjimo už atliekų tvarkymą sistemos pateikė dar kartą susirinkusi darbo grupė. Į ją, be valdininkų, KRATC atstovų ir kitų, buvo įtraukti Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų (KPPAR) bei Klaipėdos pramonininkų asociacijos atstovai.
"Keičiasi tai, jog verslininkai, kaip ir iki šiol, galės deklaruoti susidarantį atliekų kiekį. Jiems bus nustatyta tik pastovioji dalis - 10 eurų už kiekvieną turto objektą. Gyventojams niekas nesikeičia, mokestis neauga, jis tiesiog padalijamas į dvi dalis", - paaiškino R. Jievaitienė.
Visgi konservatorius Tomas Meškinis į siūlymą žiūrėjo kritiškai ir vienintelis nepritarė naujai tvarkai - jam nepatiko dvinarės sistemos proporcijos. Jis vietomis siūlė sukeisti siūlomą 75 proc. sudarančią pastoviąją ir 25 proc. sieksiančią kintamąją mokesčio dalis.
Politiką piktino ir neva didžiulės išlaidos KRATC administraciniam aparatui. Visgi atvykę pastarosios įstaigos darbuotojai paaiškino, jog dažnai klystama suprantant, jog neva KRATC administravimo išlaidas dengia tik Klaipėdos miesto gyventojai - jos padalijamos visoms 7 sistemoje esančioms savivaldybėms, tad miesto gyventojų našta nėra tokia didelė kaip atrodo.
Klaipėdos miesto tarybai patvirtinus sprendimo projektą birželio mėnesio posėdyje nauja rinkliavos už atliekas tvarka Klaipėdoje įsigaliotų nuo liepos 1 dienos.
Verslininkai neatlyžta
Anot R. Jievaitienės, minėtos verslo struktūros yra patenkintos nauju projektu. Visgi tyčia ar netyčia verslininkams kiaulę bandę pakišti valdininkai gali pakeisti ir valstybinį požiūrį. Po "Vakarų ekspreso" aprašyto KPPAR kreipimosi į Vyriausybę, Seimą ir kitas institucijas birželio 7 dieną Seimo Aplinkos apsaugos komitete buvo nuspręsta Vyriausybei siūlyti keisti apmokėjimo už atliekų tvarkymo metodiką ir išvis atsisakyti metodikos punkto, kuriuo leidžiama kintamąją dalį skaičiuoti pagal atliekų sukaupimo normas.
Dėl pastarųjų verslininkai itin piktinosi, mat siūlomi skaičiai dažniausiai neatspindi realybės ir normos yra daug didesnės nei išties sukaupiama atliekų.
Komitetas siūlymą įteikė ir Aplinkos ministerijai: pasiūlyta iki 2018 m. pateikti Seimui teisės aktus dėl regioninių atliekų tvarkymo kainodaros tvirtinimo perdavimo Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai. Tokiu atveju kainos pagrįstumo klausimus keltų ne tik gyventojai ar verslas, tačiau ir dujų, elektros ir kitas kainas tvirtinanti institucija.
Rašyti komentarą