Drebina dar vienos kredito unijos pamatus

Drebina dar vienos kredito unijos pamatus

Įvairių kredito unijų vidinę netvarką atskleidžiantys prievaizdai nėra vieninteliai, kurie purto šias kooperacines įstaigas. Į redakciją besikreipę vienos tokios įstaigos pajininkai baiminasi, jog žlugimas gresia dar vienai Klaipėdoje įsikūrusiai kredito unijai.

Nors skelbiama, kad pernai kredito unijos dirbo pelningai, vis tik augo nuostoliai dėl blogų paskolų ir didėjo neveiksnių paskolų dalis. Pastaraisiais metais tokias įstaigas krėtė ne vienas skandalas: buvo atšauktos Vilniaus taupomosios kasos, "Švyturio" taupomosios kasos ir "Laikinosios sostinės kreditas" licencijos, o Palangos kredito uniją krėtė turto pasisavinimo ir sukčiavimo skandalas.

Baiminamasi, kad liūdno likimo gali sulaukti ir Pajūrio kredito unija, tačiau jos vadovai tokias baimes vadina nepagrįstomis ir atmeta visus jiems adresuojamus kaltinimus.

Unija žlunga?

"Vakarų ekspresas" sulaukė Pajūrio kredito unijos pajininkų laiško, kuriame prašoma pasidomėti ten susiklosčiusia padėtimi. Esą šios vadovai savivaliauja, o dėl nemokšiško jos valdymo ji artėja prie žlugimo ribos.

Pajininkais prisistatę laiško autoriai teigia, jog visos jų bėdos prasidėjo dar 2010 metais, kai pasikeitė unijos vadovybė, o ji iš Jūreivių kredito unijos tapo Pajūrio kredito unija.

Esą steigiant uniją žmonės pajus tuomet pirko po 100 litų (beveik 30 eurų), o jų kaina šiuo metu krito perpus ir tesiekia 15-17 eurų. Unijos pajininkai įtaria, kad vadovybė švaisto lėšas, nes patalpas Teatro gatvėje esą pigiai išnuomojo kitai įmonei, o patys nuomojasi brangias patalpas Taikos prospekte.

Maža to, pajininkai piktinasi, jog negauna informacijos apie ataskaitinius susirinkimus bei unijos rezultatus.

"Su administracijos vadove norime pasikalbėti apie unijos veiklą ir pasiekimus, tačiau iš unijos apsaugininko kaskart gauname atsakymą, kad vadovės nėra ir neaišku, kada jinai bus", - nusivylimo laiške neslėpė besikreipusieji.

Pajininkai aiškina, kad administracijos vadovė unijoje dirba tik 0,25 etato, o kitu laiku dirba kitose darbovietėse, tad jai esą menkai terūpi unijos reikalai. Maža to, laiške unijos vadovai kaltinami tuo, kad be pajininkų pritarimo nusprendė jungtis su Mėmelio taupomąja kasa.

Kaltinimus atmeta

"Vakarų ekspresui" nepavyko susisiekti su unijos administracijos direktore Skaiste Smuikiene. Telefonu atsiliepusi įstaigos buhalterė paaiškino, kad vadovė su žurnalistais susisieks pati. Vis dėlto direktorė su žurnalistais bendrauti nepanoro, o padėtį komentuoti pasisiūlė unijos valdybos narys Darius Aleksandravičius, aiškinęs, jog šiuo metu S. Smuikienė nepasiekama.

Atstovas neslėpė, jog unija išties išgyvena ne pačius lengviausius laikus.

"Šie laiškai yra vieno žmogaus darbas, kuris puikiai moka agituoti. Situacija unijoje nėra puikiausia, tačiau visa tai - jo dėka", - tvirtino D. Aleksandravičius, omeny turėjęs ankstesnį kredito unijos vadovą Vytautą Petrulį.

Unijos valdybos narys nesiėmė vertinti dabartinės vadovės ir kitų administracijos darbuotojų kompentencijos: esą nušalinus ankstesnius vadovus buvo atlikta daug darbų gelbėjant grimstančią uniją, o kaltinimai, kad su unijos pajininkais nebendraujama esą yra iš piršto laužti.

"Tokie skundai atkeliauja iš skolininkų, būna, kad su jais reikia ir griežčiau pasišnekėti", - savo versiją dėstė unijos atstovas.

Jis stebėjosi, kad pajininkai unijos vadovybę kaltina neteikiant informacijos ar užsiiminėjant savivale.

"Esame kooperatinė bendrovė, todėl įvairūs klausimai sprendžiami visuotinio narių susirinkimo metu, apie kurios skelbiama viešai", - tikino atstovas, tvirtinęs, jog skelbimus apie susirinkimus galima rasti uostamiesčio laikraščiuose kelios dienos prieš įvykstant susirinkimams.

Anot jo, kaltinimas, jog savivališkai buvo nuspręsta jungtis su Mėmelio taupomąją kasa, irgi neteisingas.

"Darbotvarkėje buvo toks klausimas, o pajininkai pritarė unijų susijungimui", - tvirtino atstovas, pridūręs, jog šis sprendimas iš esmės buvo priimtas todėl, kad unija dirbo nuostolingai, o tokiame mieste kaip Klaipėda trims unijoms veikti atskirai buvo finansiškai sudėtinga, tad ir buvo priimtas sprendimas šlietis prie didesnės unijos.

Kaltinimus, kad esą elgiamasi neūkiškai ir nesinaudojama turimomis patalpomis Teatro gatvėje D. Aleksandravičius taip pat atmeta. Esą buvo nuspręsta, kad kredito unijos klientams Teatro gatvėje buvusias patalpas buvo nepatogiai pasiekti.

"Pavyzdžiui, pas mus galima nemokamai sumokėti komunalinius mokesčius, bet jei reikia mokėti už automobilio stovėjimą, tai netenka jokios prasmės", - išsikėlimo į Taikos prospektą motyvus aiškino unijos atstovas.

Bankas žino ir stebi

Lietuvos bankas (LB) atvirai deklaruoja, jog siekiant apsaugoti investuotojų pinigus unijų kontrolė yra sustiprinta, o inspektavimo rezultatai nuolat skelbiami viešai.

LB Priežiūros tarnybos Riziką ribojančios priežiūros departamento Kitų finansų įstaigų priežiūros skyriaus viršininkė Danutė Darginavičienė tvirtino, kad prižiūrėtojams žinoma, jog minėtos unijos veikla yra nuostolinga.

"Siekiant sustiprinti kapitalą praėjusių metų pabaigoje kredito unijos valdyba nutarė pasirašyti ketinimų protokolą dėl reorganizavimo, kuris vyktų prijungimo būdu, tai yra prie kredito unijos Mėmelio taupomoji kasa būtų prijungiamos Palangos ir Pajūrio kredito unijos", - aiškino specialistė.

Esą šių metų pradžioje vykusiame neeiliniame visuotiniame Pajūrio kredito unijos narių susirinkime buvo tokiam sprendimui buvo pritarta, kadangi šitaip tikėtasi sustiprinti valdymo efektyvumą bei kapitalą.

LB atstovė tvirtino, jog Priežiūros tarnyba nuolat vertina, kaip laikomasi įstatymų reikalavimų.

"Pastebėję problemas imamės atitinkamų priežiūrinių priemonių. Tai rodo ir Pajūrio kredito unijos pavyzdys", - pabrėžė D. Darginavičienė.

Specialistė tvirtino, kad remiantis Kredito unijų įstatymo nuostatomis, administracijos vadovą renka ir atšaukia kredito unijos valdyba.

"Reikėtų priminti, kad pagal įstatymą kredito unijos nariai, tai yra pajininkai, turi teisę rinkti kredito unijos valdymo ir priežiūros organus, taigi ir valdybą", - aiškino D. Darginavičienė, raginusi pajininkus būti kuo aktyvesnius: domėtis kredito unijos veikla, naudotis jiems suteikiamomis teisėmis dalyvauti priimant svarbius kredito unijos sprendimus.

Lydi skandalai

Pastaraisiais metais kredito unijas lydėjo įvairūs skandalai.

Ko gero, labiausiai nuskambėjo Palangos kredito unijos skandalas - jos vadovai buvo kaltinami sukčiavimu, piktnaudžiavimu tarnyba, dokumentų klastojimu ir neteisėtu praturtėjimu. Byla sudarė net 26 tomus. Teismai dėl šios kredito unijos vyksta iki šiol.

Ne ką mažiau susidomėjimo sukėlė ir "Švyturio" taupomosios kasos istorija, kurios vadovams buvo pareikšti įtarimai dėl didelės vertės sukčiavimo, piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo. Teismai taip pat vyksta iki šiol.

Nors 2014 m. kredito unijų sektorius pradėjo dirbti pelningai, prievaizdams vis dar kelia abejonių paskolų portfelio kokybė. Lietuvos banko specialistai, apžvelgę praėjusių metų unijų rodiklius, pastebi, jog augo nuostoliai dėl blogų paskolų ir didėjo neveiksnių paskolų dalis.

"Nors pastaraisiais metais nuostolingai veikęs kredito unijų sektorius pernai išbrido iš nuostolių, tačiau nerimą kelia prastėjantys paskolų kokybės rodikliai, taip pat kai kurių kredito unijų išlaidų pagrįstumas. Todėl būtina ir toliau stiprinti stabilų pajinį kapitalą, kad būtų užtikrinta tvari šio sektoriaus plėtra ateityje", - vasarį sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis.

Skaičiuojama, jog pernai pelningai dirbusios 54 kredito unijos uždirbo 6,3 mln. eurų pelno, o 20 nuostolingai dirbusių unijų patyrė 5 mln. eurų nuostolių. Vien praėjusių metų paskutinį ketvirtį dėl išaugusių paskolų vertės sumažėjimo išlaidų kredito unijos patyrė 1,7 mln. eurų nuostolių.

Bankininkai tikina, kad unijų kapitalą neigiamai veikia reikšmingos išlaidos abejotino būtinumo investicinio konsultavimo ar kitoms paslaugoms, kai už jas mokama neproporcingai didelė kaina.

Seime sudaryta darbo grupė dėl kredito unijų sektoriaus struktūrinės reformos jau pateikė konkrečias priemones, kurios esą padėtų užtikrinti tvarią ir efektyvią šio sektoriaus veiklą. Žadama didinti stabilų kapitalą bei stiprinti kooperacijos ir atsakingo valdymo principus.

Istorija

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba 2013 m. pabaigoje įvykusio inspektavimo metu nustatė, kad Pajūrio kredito unijos veikla nebuvo saugi ir patikima, tad iš užimamų pareigų nuspręsta šalinti įstaigos vadovus. Kredito unijai tada buvo nurodyta laikinai nesudaryti didesnės kaip 50 tūkst. Lt vertės skolinimo sandorių, o indėlių, priimamų iš neprofesionalių rinkos dalyvių, palūkanų normas nustatyti pagal rinkos vidurkį. Kredito unija įpareigota parengti ir pateikti pažeidimų ir trūkumų pašalinimo priemonių planą ir pašalinti nustatytus teisės aktų pažeidimus ir veiklos trūkumus.
Pernai rugsėjį Pajūrio kredito unija iš esmės pašalino minėtus pažeidimus, tad buvo sumažintas veiklos ir indėlių palūkanų normų ribojimas. Bankininkai pabrėžė, kad kredito unija vis dėlto ir toliau privalės tobulinti skolininko būklės vertinimo procesą bei gerinti finansinę būklę.
Lietuvos centrinės kredito unijos vadovų nuomonės sužinoti nepavyko, kadangi žadėto komentaro jie nepateikė.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder