Diplomas jau rankose, o darbas?

Diplomas jau rankose, o darbas?

Vasarą artėjant diplomų įteikimams absolventams galvos skausmu tampa darbo paieškos. Kaip pasirinkti specialybę, kuri užtikrintų sėkmę darbo rinkoje? Kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti perspektyvus darbuotojas? Atsakymus į šiuos klausimus išgirdome pokalbio metu.

Pirmosios Vyriausybės pramonės ministras prof. Rimvydas Jasinavičius teigia, kad kiekvienas prieš pasirinkdamas mokymo įstaigą turi suformuluoti savo karjeros tikslą. Turi nuspręsti, kokioje srityje nori dirbti. „Specialybę pasirinkti reikėtų dar mokyklos suole“, - sako specialistas. Taip pat atsakingai reikėtų pasirinkti mokymo įstaigą. Jeigu žmogus savo profesinę karjerą mato kaip samdomo darbuotojo, tada turėtų pasirinkti profesinę mokyklą. Jei nori tapti grupės vadovu, užsiimti sudėtingesne veikla, vertėtų rinktis koleginį išsilavinimą. O jeigu domina kūrybinė, protinė veikla - tikslingiausia studijuoti universitete“, - pataria R.Jasinavičius.

Anot profesoriaus, profesinė karjera privalo užtikrinti žmogaus gyvenimo pajamų šaltinį. Svarbu atkreipti dėmesį į ateities perspektyvas. „Specialybė turi būti paklausi tiek šiuo metu, tiek ateityje“, - teigia R.Jasinavičius. Idealu, kai darbas yra ir mėgstamas, ir pajamingas, tačiau didesnį dėmesį specialistas siūlo atkreipti į finansinę pusę.

Pasak R.Jasinavičiaus šiandieninė darbo pasiūlos ir paklausos rinka yra nesubalansuota. Mokymo įstaigos rengia daug darbuotojų ir nė vieno darbdavio. Šiame procese reikia balanso. Jeigu yra darbuotojai, reikia ir darbdavių.

R.Jasinavičius teigia, kad šiandieninė švietimo sistema neužtikrina visaverčio išsilavinimo. Sistema daugiausia orientuota į akademinį išsilavinimą. Suteikiamos žinios be praktinių gebėjimų. Švietimo sistema nemoko, kaip žinias paversti produkcija, už kurią būtų atlyginta darbo rinkoje.

Daugelis studentų dirba darbus, kurie visai nesusiję su jų specialybe. Jiems R.Jasinavičius pataria atsakyti į klausimą, koks yra darbo tikslas. Jeigu siekiama užsidirbti duonai, tada nesvarbu, už kokį darbą mokamas atlyginimas. O jei darbo tikslas - įgyti praktinių gebėjimų, reikėtų rinktis darbą, kuris tokių žinių suteiktų.

„Vakaro žinių“ pakalbintas Kauno kolegijos studentas Jonas Jackevičius pasakoja studijuojantis agroverslų technologijas. Šiuo metu vaikinas mokosi antrame kurse, bet jau dabar atsakingai žiūri į būsimo darbo paieškas. Jonas planuoja po praktikos likti dirbti pasirinktoje įmonėje. „Labiausiai dominantis darbas - pardavimų srityje, susijęs su agroverslu. Manau, kad mano studijuojama specialybė yra gana plati. Dirbti galima daugelyje sričių“, - sako J.Jackevičius.

Anot vaikino, jaunam žmogui įsidarbinti sunku, nes darbdavys reikalauja patirties. „O kaip jos įgyti, jeigu niekas nepriima dirbti?“ - klausia Jonas. Šiandieninėje darbo rinkoje jaunas specialistas, pasak J.Jackevičiaus, turi būti komunikabilus, išmanantis savo sritį, mokantis dirbti tiek su komanda, tiek individualiai, mokantis keletą kalbų. „Svarbu atkakliai siekti savo tikslo ir rasti vietą, kurioje gerai jaustumeisi. Taip pat nereikia tikėtis iš karto uždirbti didelių pinigų, viskam savas laikas“, - teigia vaikinas.

Pernai viešąjį administravimą Klaipėdos universitete baigusi Inga Tirevičiūtė šiuo metu studijuoja teisę ir dirba Kretingos rajono savivaldybės M.Valančiaus viešojoje bibliotekoje vyresniąja bibliotekininke projektinei veiklai ir atstovavimui. Mergina dirbti pradėjo studijuodama trečiame kurse. Tačiau darbo paieškos nebuvo paprastos ir greitos. „Manau, jaunas žmogus turėtų savo karjerą pradėti nuo savanoriško darbo, o jei toks darbas susijęs su studijuojama specialybe - dar didesnis pliusas. Aš savanoriauti pradėjau antrame kurse - pirmiausia dirbau Šv. Antano dienos centre, vėliau - labdaros ir paramos fonde“, - pasakoja I.Tirevičiūtė.

Pasak merginos, jaunam žmogui susirasti darbą sunku, nes trūksta patirties, įgūdžių. Specialybę, I.Tirevičiūtės teigimu, reikėtų rinktis pagal savo talentus, gebėjimus ir svajones. „Neapsiribokite vien tik studijomis - susiraskite papildomos veiklos. Prisijunkite prie studentų sąjungos, knygų klubo, šokių ar jogos būrelio, savanoriaukite, keliaukite - yra daugybė būdų, kuriuos išnaudodami ne tik gerai praleisite laiką, bet galbūt padarysite gerą darbą, atrasite, kam iš tiesų esate gabūs“, - pataria mergina.

Darbo, pasak I.Tirevičiūtės, reiktų pradėti ieškoti ne baigus mokslus, o dar studijuojant, nes iniciatyvius ir motyvuotus studentus darbdaviai pastebės pirmiausia. 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder