Daržovių kainos bado akis

Daržovių kainos bado akis

Turguose besilankantys pirkėjai jau kurį laiką nemaloniai stebisi itin pabrangusiomis daržovėmis, nors prekybininkai ir bando įtikinti, kad taip anaiptol nėra. Pirkėjai dėl pakilusių kainų kaltina euro įvedimą ir prekybininkų godumą.

Kenčia augintojai

Viename sostinės turgų sutikta pirkėja Stasė tvirtino, kad pernai kopūstų galėjo įsigyti kone perpus pigiau, o dabar jų kilogramas kainuoja 0,90 euro. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šiuo metu maksimali kilogramo kopūstų kaina prekiniuose ūkiuose yra 0,35 euro. Vilnietis Vytas, atėjęs į turgų nusipirkti pomidorų, taip pat sakė esąs šokiruotas kainų, dabar už kilogramą lietuviškų pomidorų prašoma 1,50 euro. „Tai čia daugiau kaip 5 litai! Pernai pirkau kur kas pigiau“, - sakė vyras.

„Vakaro žinios“ domėjosi, kiek kainuoja daržovės šiuo metu Lietuvos prekiniuose ūkiuose ir šiltnamiuose, ir pastebėjo, kad kai kurių daržovių kainos, palyginti su praėjusių metų vasara, netgi krito, pavyzdžiui, 2014 m. liepą ūkiuose kilogramo pomidorų maksimali kaina buvo 1,16 euro, šiemet - 1 euras; trumpų agurkų maksimali kaina buvo apie 0,87 euro, šįmet - 0,70 euro. Vis dėlto turguose tokio pigimo nematyti. Atvirkščiai. Klausėme Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės Zofijos Cironkienės, kodėl turguose tokios kosminės daržovių kainos. „Daržovių ir bulvių kainas kelia pardavėjai. Ne paslaptis, kad turgus valdo keli žmonės, o produkciją pardavinėja, išskyrus kelis ūkininkus, jų samdyti pardavėjai, - sakė ji. - Jiems pasakyta, už kokią kainą jie turi pardavinėti. Ir mes turguose pastebėjome, kad kiek praėjusiais metais daržovės kainavo litais, tai dabar eurais. Pavyzdžiui, ankstyvosios bulvės - man žmonės skambina ir klausia, kodėl kai kuriuose rajoniniuose turguose šviežios bulvės kainuoja 1,5 euro už kilogramą.“

Minėtos asociacijos vadovė tvirtino, kad daržovių augintojams tokia situacija rinkoje yra blogai, nes kai kainos didelės, perkamumo nėra, kartu bulvės iš ūkių taip pat neperkamos. Arba perpardavinėtojai nuperka tik tiek, kiek galima už pusantro euro parduoti.

Pasak Z.Cironkienės, bulvių pardavimai iš ūkių maži, todėl augintojai ir mažina šių kainą, nes neturi kito pasirinkimo. Šių metų liepos antrąją savaitę šviežių bulvių kaina ūkiuose svyravo nuo 0,12 iki 0,30 euro už kilogramą (viename sostinės turgų kilogramas šviežių bulvių - 0,70 euro).

„Perpardavinėtojai perka bulves iš ūkių už minėtą kainą, o parduoda už maksimaliai didelę. Šiemet ši problema dėl kainų turguose ypač aštri. Negi turgų prekeiviai, prisidengę ūkininkų pažymėjimais, mano, kad vartotojai tokie naivūs ir išliks lojalūs turgui?“ - retoriškai klausė pašnekovė.

Z.Cironkienės nuomone, žmonės pradės daugiau pirkti prekybos centruose, kur daržovių kainos bus proto ribose. Ir jei turgūs laikysis aukštų kainų pozicijos, kokios laikosi dabar, praras savo pirkėją.

Ne mūsų funkcija

Kreipėmės į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą klausdami, kas nuo didelių kainų apgins vartotoją. Minėtos tarnybos vadovas Feliksas Petrauskas tvirtino, kad dėl daržovių nepagrįstų kainų šįmet negavo nė vieno skundo, nes pirmiausia tai nėra jo tarnybos funkcija.

„Mes galime tirti, kai kainos neteisingai konvertuotos, neteisingai pažymėtos ir panašiai. Kad ir skųstųsi žmonės dėl nepagrįstų daržovių kainų, mes neturime juridinio pagrindo tirti tokį skundą. Yra rinkos ekonomika, kainos nereguliuojamos, pakilo kaina, ir viskas“, - sakė F.Petrauskas.

Teiravomės Konkurencijos tarybos (KT), ar ši atlieka kokius nors veiksmus dėl nepagrįstų daržovių kainų. KT atstovė Dovilė Sandaraitė informavo, kad Konkurencijos taryba dėl daržovių kainų turguose šiuo metu neatlieka jokių konkrečių su tuo susijusių tyrimų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder