Darius ŠOPARAS verslo internete pradininkas

Darius ŠOPARAS verslo internete pradininkas

"Lietuvoje turime daug stiprių protų, tik ne visuomet mokame jų sugebėjimus parduoti užsieniui. Juk turėtume dalintis savo žiniomis bei sprendimais, o ne eksportuoti pačius žmones taip palikdami Lietuvą sąstingyje", - įsitikinęs interneto projektus kuriančios emotion.lt bendrasavininkis Darius Šoparas.

Kaip ir kada gimė emotion.lt?

Vaikystėje paklaustas, kuo norėčiau būti užaugęs, tvirtai atsakiau - traktorininku. Tačiau norai stipriai pasikeitė vos atradus kompiuterį. Tiesa, tuomet turėti jį namie nebuvo savaime suprantama, tad valandų valandas praleisdavau Techninės kūrybos centre su kitais potencialiais akių gadintojais.

Būdamas 15-os mintyse projektuodavau sistemas, kurios spręstų iš pirmo žvilgsnio su technologijom nesusijusius klausimus, pavyzdžiui, kaip mažiau sirgti.

Studijų universitete bei darbo valstybinėje įstaigoje derinys netruko sukelti jaunam lietuviui būdingą "nušvitimą" - norą išbandyti savo jėgas. Lyg tyčia, tuo pat metu viena stipriausių "web" kompanijų Lietuvoje ieškojo savo žmogaus Klaipėdoje, tad atlaikęs konkursą tapau padalinio vadovu. Ėmiausi žygio kurti išskirtinį verslo įvaizdį internete (kitaip sunku ir pavadinti, mat iki šiol nemažai Klaipėdos įmonių neišnaudoja interneto galimybių ir tenkinasi ribotais sprendimais).

Pradžia buvo sėkminga, tad kilo dar didesnių užmojų. Tiesa, neskubėjau steigti savo bendrovės ir ėmiau žvalgytis į tuos, kuriuos geriausiai pažįstu - buvusius konkurentus. Akį itin traukė EMOTION, nes ji buvo ypač novatoriška ir gyva tiek savo mąstymu, tiek sudėtimi. Emotion.lt gyvuoja jau 7-erius metus, o jos susikūrimą galima laikyti net akademiniu pasiekimu - iki šiol LCC dėstytojai bei studentai laiko ją vienu sėkmingiausių verslo plano įgyvendinimo pavyzdžių. Nors pradiniame plane manęs dar nebuvo, tapau įmonės bendrasavininkiu.

Kuo žavi darbas su interneto projektais?

Man darbas su interneto projektais visų pirma yra galimybė realizuoti idėjas ir kartu - kūryba, atnešanti realios naudos. Ši veikla reikalauja itin greito mąstymo, susitelkimo ir nestandartinių sprendimų. Paradoksalu, bet tenka laužyti ir savo paties sprendimus, o tai visuomet yra skausminga.

Svarbu, kad kūrybiškos idėjos, suteikiančios impulsą verslui, būtų priimamos ir pačių klientų. Todėl esu dėkingas tiems, kurie visuomet yra žingsniu priešaky. Pavyzdžiui, kartu su vienu klientu sukūrėme turbūt pirmą interneto svetainę Lietuvoje, kuri keičia savo dizainą saulei kylant ir leidžiantis. Kitas pavyzdys - išorinės reklamos kompanija, leidusi sukurti futuristinį miestą internete, kur galime stebėti, kiek daug išorinė reklama suteikia miesto įvaizdžiui.

Gera kurti projektus, kurie suteikia žmogui galimybę padovanoti asmenišką, paties sukurtą dovaną (fotoknygą ar, tarkim, kalendorių), dar daugiau, padaryti tai lengvai ir sklandžiai. Verslui internete ribų nėra, svarbu tik geros idėjos ir profesionalus atlikimas.

Sakoma, kad informacinių technologijų sektorius Lietuvoje išplėtotas neblogai. Kaip vertinate galimybes eksportuoti šias paslaugas?

Šiuo metu mes dirbame Lietuvos ir Kanados rinkose. Ilgalaikiai santykiai su užsienio partneriais atvedė mus į šalį už Atlanto, kur turime galimybę prisidėti prie pasaulinio lygio projektų, tokių kaip 2010-ųjų metų Vankuverio žiemos olimpiados elektroninė parduotuvė. Tai - didžiulis paskatinimas įmonei, nes tam tikra prasme Kanada yra mūsų ateities veidrodis: jie jau dabar sprendžia klausimus, kurie kamuos mus ateityje.

Iš jų semiamės patirties ir judame pirmyn. Stoviniuoti nėra kada, kai dirbi su projektais, kurių dienos statistika yra 200 000 unikalių lankytojų, o pardavimas siekia 250 000 Kanados dolerių. Tokie skaičiai ir džiugina, ir įpareigoja.

Mano manymu, šioje srityje svarbiausia yra komanda. Idėjomis spinduliuojančios individualybės reikalingos, tačiau už jų visada stovi darbštūs ir savo sritį išmanantys specialistai, kurie ir padaro didžiąją darbo dalį.

Nėra nieko nuostabesnio, nei matyti savo darbuotojų augimą (beje, esu tikras, kad jau dabar pas mus dirba būsimi "web" srities profesionalai) - kad ir mano kurso draugas, kuris pradėjo dirbti kartu su manim ir jau po metų atsiskleidė kaip vienas geriausių ne tik Lietuvoje, bet ir Kanadoje.

Kokia verslo internete ateitis?

Darbas su Kanados rinka stipriai išlavino mūsų supratimą apie elektroninės komercijos vystymą bei ištreniravo raumenis darbo organizavimo bei projektų vykdymo strategijos srityje. Mums tapo prieinami labai brangūs tyrimai, kurie apibrėžia, kaip sukurti pelningą interneto projektą.

Žinoma, Lietuvoje dar anksti kalbėti apie parduotuvių uždarymą ir persikėlimą į internetą, tačiau jau galime stebėti lietuviškas el. komercijos tendencijas: pavyzdžiui, įdiegus elektroninę parduotuvę, daug lankytojų, radę norimą prekę, ne skuba pirkti jos internetu, bet skambina ar atvažiuoja patys. Būna ir atvirkščiai, kai atėjęs į prekybos saloną žmogus išsirenka prekę, parbėgęs namo nusiperka ją internetu, ir dar kartą atvažiavęs ją pasiima. Ir visa tai per vieną dieną.

Kad smegenys neplyštų nuo informacijos pertekliaus, ėmėme rašyti pirmąjį Lietuvoje el.komercijos tinklaraštį, kuriame perteikiame lietuviškąją patirtį, rekomendacijas bei patarimus. Naudinga mąstantiems apie savojo verslo internete galimybę.

Kaip leidžiate laisvalaikį?

Prisipažinsiu - po darbo didžiausias noras yra kuo mažiau laiko praleisti priešais kompiuterį bei internete. Veikla, kuria užsiimu, mano mintyse visą parą, tad geriausias būdas nuo to pailsėti yra aplinkos pakeitimas ir kuo daugiau judėjimo, nesvarbu, dviračiu ar... Esu dėkingas ir savo sužadėtinei, kuri vis primena, kad be interneto egzistuoja ir realus pasaulis, o jei tuo metu sunku tai suprasti, tiesiog išjungia kompiuterį. Bent jau iki pirmadienio.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder