Darbo rinka: jokio pagerėjimo pirmąjį šių metų ketvirtį neįvyko

Darbo rinka: jokio pagerėjimo pirmąjį šių metų ketvirtį neįvyko

Naujausi darbo rinkos rodikliai dar kartą patvirtino, kad jokio pagerėjimo pirmąjį šių metų ketvirtį neįvyko. Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis, palyginti su ketvirtuoju 2009 m. ketvirčiu, nusileido 4,1 proc., o per metus smuko 7,4 proc. Aukštas ir vis dar nemažėjantis nedarbas palieka daugiau erdvės darbo užmokesčio korekcijoms.

Pasak "DnB Nord" grupės ekonomistės Jekaterinos Rojakos, nors dažnai yra pabrėžiama, kad pagrindiniai darbo užmokesčio mažinimo resursai jau išsemti, ypač valdžios institucijose, akivaizdu, kad privačiam sektoriui tenka jų ieškoti efektyviau - pirmąjį ketvirtį privatus sektorius sumažino darbo užmokestį 1,5 karto daugiau nei valstybės sektorius.

J. Rojakos nuomone, susidaro įspūdis, kad Lietuvoje realaus sektoriaus reakcija į ekonominius pokyčius yra gerokai staigesnė ir spartesnė nei kitose Baltijos šalyse, o atsitiesimo procesas ilgesnis. Pavyzdžiui, Estijoje pirmąjį šių metų ketvirtį darbo užmokestis per metus sumažėjo vos 2,3 proc., o nuo piko (2008 metų antrojo ketvirčio) sumažėjo 10,8 proc. Lietuvoje darbo užmokestis nuo aukščiausio lygio, užfiksuoto 2008 metų trečiąjį ketvirtį, jau nusileido 12,5 proc. (o privačiame sektoriuje - 14,2 proc.) ir artimiausiu metu vargu ar galime laukti rikošeto.

Žinoma, niekas nesitikėjo pozityvių pokyčių darbo rinkoje jau šių metų pradžioje, smarkiai augant nedarbui. Nedarbas, Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį ketvirtį ūgtelėjo iki 18,1 proc. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad darbo užmokesčio statistika iš esmės prieštarauja nedarbo rodikliams: pirmąjį ketvirtį nedarbo lygis Lietuvoje buvo mažiausias tarp Baltijos šalių.

J. Rojaka sako, kad nereikėtų pamiršti, jog Lietuvoje gyventojai pasižymi išskirtiniu mobilumu: pagal santykinį dirbančių užsienyje žmonių skaičių Lietuva yra nuolatinė ir nepranokstama ES lyderė. Išvažiavę dirbti svetur ir apie emigraciją nepranešę gyventojai gerokai sušvelnina realų nedarbo rodiklį. Deja, tuo galėsime įsitikinti tik kitąmet, kai bus atliktas gyventojų surašymas. Todėl šiandien yra per anksti džiaugtis santykinėmis pergalėmis darbo rinkos lauke prieš kaimynus, o į statistinius darbo rinkos rodiklius dar kurį laiką teks orientuotis su didele atsargumo doze.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder