Darbo kodekso pataisos bus siūlomos atsižvelgiant į platesnį kontekstą

Darbo kodekso pataisos bus siūlomos atsižvelgiant į platesnį kontekstą

Darbo kodekso pataisas rengiančios ekspertų grupės vadovas Tomas Davulis teigia, kad lankstesnių darbo sąlygų kūrimas apima ne tik paties kodekso liberalizavimą, bet ir kompensacinius mechanizmus.

Anot Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekano T. Davulio, konkrečios Darbo kodekso pataisos visuomenei dar nepristatytos, tačiau į jas derėtų žiūrėti kaip į dalį priemonių, kurios darbo rinkai padėtų prisitaikyti prie esamų rinkos sąlygų.

"Tai ne tik Darbo kodeksas, bet ir užimtumo rėmimas, Užimtumo įstatymas, kuris leistų apšviesti ir parodyti visas Lietuvoje egzistuojančias užimtumo formas, žvilgtelti į jų teisinio reguliavimo ir apmokestinimo klausimus. Taip pat ir socialinis draudimas. Manome, kad pajudinus vieną segmentą, turi būti padaromi atitinkami pakeitimai ir kituose. Taigi darbo kodeksas iš esmės yra vienas iš trijų banginių, ant kurių laikosi socialinis Lietuvos modelis. Jei darbo kodekse teikiama liberalizuojanti priemonė, ji turi turėti kompensacinį mechanizmą kitoje priemonėje, pavyzdžiui, užimtumo skatinime per aktyvias darbo rinkos politikos priemones arba socialiniame draudime, kada asmenys yra draudžiami nuo tam tikrų rizikų, kurios iškyla darbo santykiuose", - teigė T. Davulis, anksčiau minėjęs, jog į darbo grupės siūlymai apims atleidimo iš darbo tvarkos liberalizavimą ir aiškesnį darbo laiko reglamentavimą.

Ko tikisi iš būsimų pataisų, konkrečiau įvardijo Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovo pavaduotojas Osvaldas Čiukšys.

"Visų pirma reikia kalbėti apie tai, kad mes neturėtume labiau griežtinti darbo sąlygų, nei to reikalauja Europos Sąjungos direktyvos. Darbo laiką reikia sureguliuoti taip, kad tie reikalavimai bent jau atitiktų darbo direktyvos minimumą. Pagal darbo santykių lankstumą mes gerokai atsiliekame nuo kaimynų. Labai sveikintina būtų gerai sureguliuota atleidimo tvarka - įspėjimas, vieno ar dviejų mėnesių išmoka turi priklausyti, visų pirma, nuo stažo. Be abejo, būtina įteisinti atleidimą darbdavio valia už padidintą išmoką", - LRT radijui kalbėjo O Čiukšys.

Tuo tarpu "Solidarumo" profesinės sąjungos teisininkas Petras Grėbliauskas įsitikinęs, kad Darbo kodeksas apskritai yra posovietinių šalių fenomenas, o darbuotojų interesams geriausiai atstovauja tik jų atstovai.

"Visoje Europoje darbuotojai turi savo atstovus ir darbo santykiai yra reguliuojami kolektyvine sutartimi", - tikino P. Grėbliauskas.

ELTA primena, kad ekspertai, anot Premjero Algirdo Butkevičiaus, konkrečias išvadas dėl Darbo kodekso pataisų turėtų pateikti gruodį.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder