Net ir už menkiausią tiksliai apibrėžtos tvarkos pažeidimą išmokos mokėjimas gali būti nutraukiamas nedelsiant. Tuo įsitikino metų pradžioje Klaipėdos teritorinėje darbo biržoje užsiregistravusi klaipėdietė Daiva Kazakauskaitė.
Nuo vasario 1-osios, kai bedarbei buvo skirta išmoka, moteris turėjo nuolat vykdyti biržos specialistų nurodymus - paskirtu laiku pas juos atvykti arba paskambinti. Tačiau vienos dienos, kurią ji turėjo atvykti į biržą, ryte ėmė karščiuoti jos vaikas, tad moteris su atžala nuskubėjo į polikliniką. Vizitą teko atidėti rytojui, tačiau kitą dieną jau buvo vėlu - nuvykusi į darbo biržą D. Kazakauskaitė sužinojo, jog išmokos mokėjimas jai nutrauktas ir jos atnaujinimas artimiausius šešis mėnesius neįmanomas. Nepadėjo net iš gydytojų gauta pažyma, kad tuo laiku, kai turėjo būti biržoje, ji su vaiku lankėsi poliklinikoje.
"Reikalavo biuletenio, kuris atgaline data neišduodamas. Taip ir likau be nieko. Rasti darbo nesiseka, tenka glaustis pas tėvus, o vienintelės pajamos - "vaiko pinigai", 52 litai per mėnesį", - apie sunkią savo padėtį kalbėjo klaipėdietė.
Tačiau ji - tik viena iš daugelio išmokų gavėjų, kuriems mokėjimas dėl įvairių priežasčių buvo nutrauktas. Pasak Klaipėdos teritorinės darbo biržos direktoriaus Mindaugo Skritulsko, su valstybės parama dėl pažeidimų per mėnesį tenka atsisveikinti vidutiniškai apie 800 bedarbių.
"Teisės aktai aiškiai numato, kokiais atvejais išmoka gali būti nutraukta, nustatyta tvarka galioja jau gana ilgai, nemanau, kad žmonėms tai turėtų būti naujiena. Juolab kad kartais užtenka susisiekti su specialistais telefonu arba atvykimui į biržą skirti pusę valandos. Tačiau bedarbiai dažnai pasielgia neapgalvotai - atvyksta ne laiku ir bando paaiškinti, kodėl taip pasielgė, o paprašyti pagrįsti neatvykimo priežastį įrodymų nepateikia. Pinigai iš užimtumo fondo privalo būti skirstomi atsakingai, ne žodžiu remiantis. Todėl žmonės neturėtų būti naivūs ir į šį reikalą žiūrėti pro pirštus", - sakė M. Skritulskas.
Anot jo, tvarkos nesilaikantys išmokų gavėjai teisinasi įvairiai.
"Pavyzdžiui, vienas jaunuolis atėjo keliomis dienomis vėliau ir teisinosi, kad tądien ruošėsi egzaminui. Bet neatvykimo priežastys negali būti subjektyvios - tvarka yra nustatoma ne pagal tai, kas jam svarbu, o kas ne", - pasakojo teritorinės darbo biržos direktorius.
Šansai išmoką susigrąžinti - menki, o pakartotinai pretenduoti į gavėjų sąrašą galima tik po pusės metų.
"Kiekvienas žmogus - individualus atvejis. Ir minėtu atveju, kai moteris neteko išmokos, jai reikėtų atvykti į biržą. Tuomet keliam dokumentus ir aiškinamės, ar visos procedūros buvo atliktos tinkamai", - teigė M. Skritulskas.
Rašyti komentarą