Buvusio Ūkio banko savininko patikėtinės bando išgelbėti turtą

Buvusio Ūkio banko savininko patikėtinės bando išgelbėti turtą

Mokesčių mokėtojai už Ūkio ir „Snoro“ bankrotus mokės vis didesnes sumas. O ir abiejų bankų kreditoriams vilčių atgauti savo lėšas vis mažėja. Bankroto administratoriai taip tvarko Ūkio (administratorius Gintaras Adamonis) ir „Snoro“ (Nilas Kuperis (Neil Cooper) turtą, kad nuostoliai didėja vos ne kasdien. „Respublika“ aiškinasi, kokiems veikėjams pavyksta taip gerai tvarkyti bankrutavusio verslo reikalus. Čia kyšo buvusio Ūkio banko savininko Vladimiro Romanovo patikėtinės Angelės Dementavičiūtės ausys.

Bendrovės „Diena Media News“ akcininkai, leidžiantys du dienraščius ir vieną savaitraštį, spausdinamus bankrutuojančioje spaustuvėje „Diena Media Print“, yra skolingi milijonus Ūkio bankui. Spaustuvė „Diena Media Print“, iki šiol spausdinanti tuos tris laikraščius, savo ruožtu yra skolinga „Snoro“ bankui. Už spausdinimą įsiskolinimai tik didėja.

Ne paslaptis, kad Vladimiro Romanovo didybės laikais jo patikėtinės buvo trys moterys. Bankininko sesuo Olga Gončiaruk, „Kauno arenos“ direktorė ir ŪBIG valdybos pirmininkė Angelė Dementavičiūtė bei Ūkio banko stebėtojų tarybos narė Ala Kurauskienė

Tačiau Lietuva yra stebuklų šalis. Ieškoma pinigų lengvatinių mokesčių zonose, susirašinėjama su kitomis valstybėmis, tačiau pinigai nepastebimi pačioje bankų administratorių panosėje. Abiejuose bankrutuojančiuose bankuose įšaldyti kreditorių pinigai, mokesčių mokėtojų pinigais išmokėti bankų indėlininkų indėliai taip pat niekam nerūpi. Nes bankų skolininkės „Diena Media News“ ir „Diena Media Print“ pluša sau kaip plušusios. Tarsi neturėtų jokių skolų.

O kas atsitiko, kad abiejų bankrutuojančių ar subankrotintų bankų administratoriai nesiryžta pričiupti milijoninių skolininkų ir taip papildyti bankų kreditorių kišenes.

Pasirodo, labai lengva pričiupti eilinį įsiskolinusį pilietį, skolingą komunalininkams kelis tūkstančius litų. Tačiau staiga tampa itin sudėtinga, kai tarpusavyje nesutaria „Diena Media News“ akcininkai. Vienas akcininkų, valdantis 50,15 proc. „Diena Media News“ akcijų, - bendrovė „Baltic Media Holding“. Dar viena akcininkė, tiesa, turinti tik 4,95 proc. akcijų, - „Diena Media News“ valdybos pirmininkė Angelė Dementavičiūtė. Akcininkai aiškinasi savo santykius teismuose. Ant vieno akcininko „Baltic Media Holding“ užnerta beveik 23 mln. litų skola Ūkio bankui.

Ūkio banko bankroto administratorius Gintaras Adomonis

Kada pinigus grąžins?

Ūkio banko bankroto administratorius Gintaras Adomonis teigė, kad įmonė „Baltic Media Holding“, skolinga Ūkio bankui apie 23 mln. litų, atsiuntė raštą, „eina į kontaktą“, žada skolą grąžinti. Tačiau, anot G.Adomonio, nepaisant pažadų bei susirašinėjimo, jokio judesio, kad bankui bus grąžinami pinigai, nėra.

„Neturiu žalio supratimo, kada pinigai bus grąžinti, - neslėpė G.Adomonis, - skolos pradelstos. Tai jau yra konstatavęs teismas. Laukiame, kada įsiteisės teismo sprendimas. Kiek žinau, sprendimas yra apskųstas Apeliaciniam teismui“.

O kur įrodymas, kad „Baltic Media Holding“ tiek turtinga, kad skolą grąžins? Kada nors. Juk dar visai neseniai vien „Sodrai“ buvo įsiskolinusi. Tiesa, naujausiais duomenimis, šis įsiskolinimas rudeniop padengtas. Tad iš kur Ūkio banko administratorius toks įsitikinęs, kad bendrovė grąžins milijonus litų?
G.Adomonis atsako: „Kol bendrovė „Baltic Media Holding“ nėra išregistruota, visada yra galimybė atgauti pinigus. Bet yra, kaip yra. Mes tos paskolos neaptarnaujame. Yra, kaip yra. O ką daryti? Laukiame teismo sprendimo. O banko kreditoriai visada tikisi atgauti visus savo pinigus“.

Štai ir turime įprastinį Lietuvoje fokusą. Bankrutuojanti spaustuvė toliau spausdina. „Snoro“ administratorius tą spausdinimą tik stebi. Spaustuvė, jei prisimintume jos istoriją, nuolat ėjo iš rankų į rankas. Iš pradžių tapo koncerno „Hermis Capital“ antrine įmone. Vėliau spaustuvė, gavusi iš „Snoro“ paskolą, pati užsimanė bankroto. Nes skolos jau viršijo pusę balansinio turto. O už spaustuvės skolą laidavusi „Diena Media Group“ pakeitė akcininkus. Naujieji akcininkai, taip sakant, jau „ne prie ko“.

Gal ne ten pinigų ieško?

„Diena Media News“ akcininkų pėdsakų ieškoma net Karibų jūroje esančios salos lengvatinių mokesčių zonoje. „Snoro“ pinigų - Didžiojoje Britanijoje, Lotynų Amerikoje. Tačiau kur kitur rasi didesnę lengvatą nei Lietuvoje. Kai bankrutuojančiai, „Snorui“ milijonų negrąžinančiai spaustuvei leidžiama nuostolingai dirbti. Esą veikianti spaustuvė yra patrauklesnis galimiems pirkėjams pirkinys nei neveikianti. Spaustuvę prižiūri skolų išieškojimo bendrovė „Snoras Distressed Assets“. Savaime suprantama, ne už dyką. Tad kam pulti spaustuvę pardavinėti, atsiskaitinėti su „Snoro“ kreditoriais, jei naudingiau prižiūrėti? Tik klausimas, kiek iš tokios spaustuvės turi naudos „Snoro“ kreditoriai.

A.Dementavičiūtė giriasi skaidrumu

Kas dedasi? Kodėl „Diena Media News“ savininkams pešantis negrąžinamos iš „Snoro“ ir Ūkio banko paimtos paskolos? Į šį klausimą atsakė „Diena Media News“ valdybos pirmininkė A.Dementavičiūtė:

„Iš pradžių akcentuoju, kad nesu ir niekada nebuvau Vladimiro Romanovo bendražygė. Todėl nebandykite manęs tituluoti bendražyge ar laikyti Romanovo „ausimis“ Lietuvoje. Buvau tik samdoma darbuotoja. Visą gyvenimą pradirbau „Dirbtiniame pluošte“, o vėliau nuo 2005 metų iki 2009 metų buvau Ūkio banko investicinės grupės (UBIG) valdybos nare ir pirmininke. O dabar paaiškinsiu, kaip atsirado skola Ūkio bankui. Šių metų balandžio 19-ąją Nerijaus Gasparavičiaus atstovai nusipirko iš fizinio asmens Andriaus Steponavičiaus įmonę „Baltijos įmonės finansai“, o ši įmonė turi antrinę įmonę „Baltic Media Holding“. Pastarajai priklauso 50,15 proc. bendrovės „Diena Media Holding“ akcijų. Šios akcijos už paskolą buvo įkeistos Ūkio bankui už 23 mln. litų paskolą. Paskola negrąžinta. Tad faktiškai tos 50,15 proc. akcijų yra bankrutavusio Ūkio banko nuosavybė. Šių metų rugsėjo 5-ąją „Baltic Media Holding“ paskelbtas bankrotas, tik dar aiškinamasi, kas taps bankroto administratoriumi“.

Ne tokia jau skaidri ta A.Dementavičiūtė

Tvirtindama, kad niekada nebuvo V.Romanovo bendražygė, A.Dementavičiūtė, švelniai tariant, išsisukinėja. Jos pavardė mirga daugybėje istorijų, susijusių su įtartinais Ūkio banko finansais. Viena iš V.Romanovo imperijos bendrovių, kuriai vadovavo A.Dementavičiūtė, vertėsi naujos Ūkio banko akcijų emisijos platinimu, o ši veikla, kaip vėliau paaiškėjo, buvo panaši į „Sekundės“ banko indėlių rinkimą ir negrąžinimą.

A.Dementavičiūtė 2011 metais vadovavo UAB „Universal business investment group management“, įsikūrusiai Kaune, K.Donelaičio 60. Ši kontora 2011 metų rugpjūtį platino naują Ūkio banko akcijų emisiją. Greitu laiku akcijų pirkėjams kilo įtarimų, kad akcijos nurodytu laiku nebus išpirktos. Nerimas vėliau ir pasitvirtino. Tačiau A.Dementavičiūtė jau buvo palikusi bendrovės direktorės kėdę. Direktore tapo Nijolė Jakimčikaitė, o ankstesnis bendrovės pavadinimas taip pat buvo pakeistas. Bendrovė tapo „Core Investment“, nors liko tas pats ankstesnės įmonės kodas 210869960. „Core Investment“ įsiregistravo nauju adresu A.Mickevičiaus gatvėje Kaune. Adresas priklauso vienai advokatų kontorai.

A.Dementavičiūtė, paklausta apie laikotarpį, kai „Universal business investment group management“ platino Ūkio banko akcijų emisiją, iškart prikando liežuvį:

- Dabar nelabai atsimenu.

- Ar akcijų emisija buvo vykdoma teisėtai?

- Tai aišku. Tai buvo normali veikla. Ši įmonė buvo Ūkio banko akcininkė. Ne vien šita įmonė taip darė.

- Ar su Ūkio banko akcijų pirkėjais po metų, kaip skelbta sutartyje, buvo atsiskaityta? Akcijos išpirktos?

- Tai aišku! Bet aš išėjau iš tos įmonės. Parašiau pareiškimą ir išėjau. Aš buvau samdoma darbuotoja. Viską sprendė įmonės akcininkai.

- „Respublikos“ turimi dokumentai byloja, kad meluojate. Akcijos neišpirktos. O kas buvo šios įmonės akcininkai?

- Neatsimenu.

A.Kurauskienei - nemaloni tema

Ne paslaptis, kad V.Romanovo didybės laikais patikimiausiomis pagalbininkėmis buvo laikomos trys moterys. Minėtoji A.Dementavičiūtė, Ūkio banko stebėtojų tarybos narė Ala Kurauskienė ir V.Romanovo sesuo Olga Gončiaruk.

Pakalbėjome su A.Dementavičiūte, pakalbėkime su kita V.Romanovui lojalia, labai įtakinga patikėtine A.Kurauskiene. Už kokius pinigus ar dykai spausdinami „Diena Media News“ leidiniai? Kodėl „Diena Media News“ žurnalistams du ir daugiau mėnesių nemokami atlyginimai? Kokie dabar santykiai su V.Romanovu ir jo seserimi O.Gončiaruk?

Skambiname telefonu A.Kurauskienei. Tačiau, vos pradėjus klausti, ponia atrėžė:

- Klausykite, aš einu gatve, labai blogai girdžiu, nes mašinos ūžia.

- Bent man per telefoną jokio ūžesio nesigirdi.

- Ačiū labai.

Nepanoro A.Kurauskienė kalbėtis. Nemaloni tema.

Informacija

Ūkio bankas jau 2008 metais buvo atsidūręs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarybos akiratyje. O dar anksčiau - JAV federalinių tyrimų biuro (FTB) akiratyje. Mat amerikiečiai pastebėjo, kad per Ūkio banką iš Rusijos ir Ukrainos keliauja įtartini pinigai, vėliau nusėdantys įvairių pasaulyje išsibarsčiusių lengvatinių mokesčių įmonių sąskaitose.

Vien į JAV per dvi Lietuvos įmones ir Ūkio banką iškeliavo 560 mln. JAV dolerių. Neaiškios kilmės pinigai per Ūkio banką nukeliavo ir į Bosniją ir Hercegoviną. Paprastai, kai pinigai pasiekdavo lengvatinių mokesčių įmones, laikinosios (tranzitinės) sąskaitos būdavo iškart uždaromos.

FTB įtarė, kad galbūt su tarptautiniu terorizmu ar mafija susiję pinigai 2004-2007 metais galėjo būti plaunami ir per Ūkio banką, todėl 2008 metais paprašė mūsų pareigūnų pagalbos. Tiesa, įtartinų pinigų tranzituose dalyvavo ir dar dvi po pinigų pervedimo labai greitai užsidariusios lietuviškos firmos. Tačiau bankas, amerikiečių duomenimis, buvo rekordininkas. Per Ūkio banką pratekėjo 90 proc. įtartinų pinigų. Apie 32 mln. litų, laikytų sąskaitose, atidarytose Ūkio banke, taip pat buvo įtartini. Šie milijonai, už kurių, kaip įtariama, stovėjo Rusijos mafija, visai neseniai perduoti mūsų valstybei. Mat tikrieji pinigų savininkai, pradėjus patikrinimus, neatsiliepė.

FNTT, amerikiečių prašymu, surinko Lietuvoje duomenis, tačiau Ūkio banko vadovybė, viešai paskelbusi, kad yra pasiruošusi bendradarbiauti su teisėsauga, iš balos išlipo sausa.

Parengta pagal portalą Delfi

Apie kitus šešėlyje besislepiančius Ūkio banko ir „Snoro“ veikėjus skaitykite „Respublikoje“.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder