Lietuvai svarbių strateginių energetinių projektų kreditavimas buvo viena iš trečiadienį įvykusio Premjero Andriaus Kubiliaus susitikimo su Bankų asociacijos nariais temų. Bankų atstovai kol kas negali atsakyti, ar yra pasirengę dalyvauti finansuojant projektus, jeigu reikėtų.
"Šiandien mums buvo pristatyti du projektai - vienas atominės elektrinės, kitas - dujų terminalo.(...) Kyla mintys tokios: tikrai suvokiamas ir suprantamas yra dujų terminalo projektas ir ganėtinai aiškios jo įgyvendinimo ir datos, ir, vadinkime, pinigų srautai. Jis yra įdomus. Kitas projektas yra labai didelis, Vyriausybė turi aiškų apsisprendimą jį įgyvendinti, yra labai ilgalaikis, tai bankai, pagal šiandien turimą informaciją, kuria disponuoja, vis dėlto būtų per anksti sakyti, kad žino kaip ir kada galėtų dalyvauti. Mums reikėtų per šiuos metus gauti tikslesnės informacijos", - po susitikimo žurnalistams sakė "Swedbank" valdybos pirmininko pavaduotojas, laikinai einantis administracijos vadovo pareigas Marius Adomavičius.
Pasiteiravus, kaip iš viso bankai galėtų dalyvauti šiuose projektuose - ar remdami tiktai verslo įmones, dalyvausiančias projekte, ar duodami sindikuotą paskolą - M. Adomavičius šį klausimą adresavo Vyriausybei.
"Kad bendradarbiausime su įmonėmis, kurios dalyvauja projekte, nėra abejonės. Kita vertus, lėšų pritraukimo šaltiniai akivaizdžiai jau turbūt yra apibrėžti ir įsivaizduojami, kiek supratome, yra labai reikšmingi pokalbiai su Japonijos ir kitų šalių kuruojamais didžiaisiais investiciniais bankais. Kita vertus, bankas visada gali prisidėti prie šitų projektų, tiesiog investuodamas į Lietuvos Vyriausybės skolinimosi popierius, nes Vyriausybė galbūt išleis kokią nors tikslesnę emisiją", - aiškino "Swedbank" atstovas. Anot jo, skolinimo klausimas, kaip ir galima skolos forma, yra ankstokas.
Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas sutiko su M. Adomavičiaus nuomone, esą tokia yra ir bankų sektoriaus pozicija dėl paskolų energetiniams projektams. S. Kropas nedetalizavo, kokio dydžio paskolos reiktų, apie lengvatines palūkanas nekalbėta. Tiesa, palūkanos, jo vertinimu, bus priklausomos nuo ekonominės situacijos, projekto atsiperkamumo.
"Reikia dar daugiau informacijos ir žinojimo, kad būtų konkretesni atsakymai, bet suinteresuotumas ir susidomėjimas yra tikrai didelis", - sakė Lietuvos bankų asociacijos prezidentas.
Skaičiuojama, kad Visagino AE projekto vertė siekia 17 mlrd. litų. Lietuvos dalis sudarys apie 6 mlrd. litų. Planuojama, kad jėgainės statybos prasidės 2015 metais, o veikti elektrinė pradės 2020-2021 metais.
SGD planuojama pradėti eksploatuoti 2014 metais. Preliminari projekto kaina - apie 200 mln. eurų (690,6 mln. litų).
Rašyti komentarą