„Taurieji metalai dažniausiai sutinkami kompiuteriuose, elektronikoje – valdymo plokštėse, montažinėse plokštėse, mikroschemose. Ten yra ir sidabro, ir aukso – tokia atlieka laikoma tauriųjų metalų laužo atlieka. Taip pat yra ir automobiliuose tauriųjų metalų. Jie yra elektronikoje, automobilio valdikliuose, automobilio kompiuteriuose ir dujų katalizatoriuje – dujų išmetimo sistemoje esančiame įrenginyje, kuris padeda sudeginti ir išvalyti išmetamąsias dujas“, - „Žinių radijo“ laidoje „Aplink mus“ sakė Antrinių žaliavų supirkimo, surinkimo ir perdirbimo įmonės direktorius Almantas Kybartas.
Pasak jo, daugiausia tauriųjų metalų yra automobilių katalizatoriuje – čia yra apie 1.5 gramo platinos grupės metalų. Jo vertė yra apie 200-300 litų. Nemažai tauriųjų metalų, A. Kybarto teigimu, yra ir kompiuteriuose bei mobiliuosiuose telefonuose, bet čia jų vertė yra žymiai mažesnė: 3-5 litai.
Patiems išsiiminėti tauriuosius metalus, ardyti elektronikos prietaisus, jo teigimu, nevertėtų:
„Tai draudžia ir įstatymai, iš to ir jokios naudos nebus, kadangi jų vertė ten nėra didelė. Vertėtų tiesiog atiduoti į vietas, kur surenkama elektronika, ir tie keli litai padės elektronikos pavojingų dalių perdirbimui“, - kalbėjo A. Kybartas.
Automobilių katalizatoriaus, pasak jo, taip pat ardyti nevertėtų, nes ten taip pat yra specialių medžiagų, kurių išėmimui reikia žinių.
A. Kybarto teigimu, automobilių katalizatorių Lietuvoje surenkama nemažai – per metus gali susidaryti 250 tūkst. vienetų. Elektronikos prietaisų atliekų surenkama apie 12 tūkst. tonų, juose yra apie 3-4 kilogramai aukso.
Rašyti komentarą