Asmens bankrotu užsienio šalyse potencialiai galėtų pasinaudoti 5,4 tūkst. lietuvių
Beveik 74 proc. pradelstų skolų, kurios siekia 50 tūkst. arba daugiau litų, tenka vyrams, o moterims – 26 proc. Iš viso minėto dydžio įsiskolinimus yra pradelsę padengti 3,8 tūkst. vyrų ir 1,6 tūkst. moterų.
„Lietuvos Respublikos Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad kitose Europos Sąjungos valstybėse priimti sprendimai dėl fizinių asmenų bankroto Lietuvoje turi būti pripažįstami automatiškai. Mūsų vertinimu, apie apie asmens bankroto galimybę ES valstybėse Lietuvos gyventojas galėtų svarstyti tuomet, kai jo uždelstas mokėjimas siekia 50 tūkst. ir daugiau litų. Jeigu skolos suma yra mažesnė, tai pati bankroto procedūra gali kainuoti per brangiai“, – teigia Marius Zaikauskas, asmeninės kredito istorijos sistemos „Manocreditinfo.lt“ projekto vadovas.
Pasak M. Zaikausko, asmens bankrotas neturėtų būti suprantamas, kaip būdas išvengti pradelstų mokėjimų, tai yra mechanizmas, skirtas atkurti fizinio asmens mokumą. Be to, gyventojas nebūtinai turi būti skolingas finansų įstaigoms, kad galėtų pasinaudoti fizinių asmenų bankrotu užsienio šalyse.
„Manocreditinfo.lt“ duomenimis, iš Lietuvos gyventojų, kurie ES šalyse galėtų pasinaudoti asmens bankrotu, 37 proc. yra įmonių vadovai, akcininkai ar valdybos nariai. Jų pradelsti mokėjimai sudaro 56 proc. viso tokiems asmenims tenkančio įsiskolinimų portfelio (1,25 mlrd. litų).
„Tikėtina, kad didelė pradelstų skolų dalis yra asmenų, turinčių verslo sąsajų, laidavimai arba asmeniškai paimti kreditai, kurie buvo panaudoti įmonių plėtrai. Tačiau verslui nepasisekus, tokie asmenys tapo skolininkais“, – teigia „Manocreditinfo.lt“ projekto vadovas.
Rašyti komentarą