Areną ketinama statyti ir gyvuliams

Areną ketinama statyti ir gyvuliams

Žemės ūkio ministerijoje bręsta idėja pastatyti milžinišką statinį - veislinės vertės nustatymo centrą. Nekantraujama panaudoti per 40 milijonų ES fondų lėšų. Centro nauda esą neišmatuojama: bus galima rengti galvijų parodas-aukcionus, nustatyti jų vertę ir iš karvės dukart daugiau pieno išmelžti. Deja, ūkininkai, dėl kurių šis centras bus statomas, nusiteikę skeptiškai. Jie mano, kad toks statinys šaliai - per platus užmojis, rašo "Respublika".

Yra tokia ES fondų paramos priemonė - "Gyvulių ir paukščių prekinės vertės didinimas". Tai vertei didinti numatyta 34,5 milijono litų, juos panaudoti siūloma statant gyvulių ir paukščių veislinės vertės nustatymo centrą.

Tokį centrą Kaune, Nemuno slėnyje, labai norėtų pasistatyti Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Idėją kurpia jau nuo 2005-ųjų, tobulina projektą ir jį artimiausiu metu planuoja teikti Žemės ūkio ministerijai.

Universitetas siūlys statyti įspūdingą pastatą, kuriame vyktų ir mokslinė veikla, ir gyvulių parodos, ir aukcionai.Planuojamas jo dydis kone prilygsta arenai. Mat vien aukcionų dalyviams salėje būtų net 1500 amfiteatrinių vietų.

Universiteto prorektorius veterinarijai Antanas Sederevičius griežtai nesutinka, kad parduodamo gyvulio vieta tvarte: "į reikia pademonstruoti, tą daro visos valstybės, kaina išauga smarkiai, pavyzdžiui, Vokietijoje per aukcioną pradinė žirgo kaina buvo apie 40 tūkstančių, o pardavė už 200 tūkstančių, - dėstė prorektorius.

Pasak A. Sederevičiaus, centras patiems ūkininkams bus labai naudingas.

Bus ieškoma atsakymo, kaip iš karvės dukart daugiau pieno išmelžti. Esą lietuviškų galvijų produktyvumas kol kas trečdaliu mažesnis nei užsienietiškų - reikia vytis.

"Nėra šiandien informacinės sistemos, kuri vertintų bendrą gyvulių veislininkystės informaciją, būtų prieinama gyvulių pirkėjams ir pardavėjams ir jie galėtų užsiimti virtualia prekyba", - centro pranašumus aiškino A.Sederevičius. Tiesa, ar pakaks beveik 35 milijonų litų centro statyboms, projekto autoriai dar nežino.

Pasak profesoriaus, nėra ko laukti - projektą įgyvendinti reikia skubiai, nes dabartinė ES finansų perspektyva baigiasi 2013 metais.

A.Sederevičius žadėjo, kad valstybei centro išlaikyti neteks. Neva jo veikla atneš daug pelno - bus uždirbama iš gyvulių embrionų transplantacijos.


Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas rimtai abejoja, ar tokio centro Lietuvai reikia. "Pirmiausia, jo suma didžiulė. Tas klausimas nėra aptartas iki galo žemdirbiškoje visuomenėje. Kaip ūkininkas, sakau - tas projektas miglotas. Jei būtų paaiškintas jo pagrįstumas, suprasčiau, žinočiau, kokia nauda, gal požiūris kitoks būtų".

Anot A. Stančiko, centrą planuoti reiktų ne teoriškai, o diskutuojant su ūkininkais.

"Jei vyks ten aukcionai, prekyba gyvuliais - be abejo, vienas iš pagrindinių dalyvių bus ūkininkas. Jo ir reikia atsiklausti, ar to reikia", - mano jis.

Be to, didelė dalis numatomų centro funkcijų, jau atliekama: mėsinės galvijininkystės parodos-aukcionai Lietuvoje ir taip vyksta, pavyzdžiui, Algirdiškėse (Panevėžio r.). Mėsinių galvijų veisles tiria ir gerina UAB "Šilutės veislininkystė".

"Ar nebus taip, kad pastatysim didžiulį objektą, o jo veikla bus labai ribota arba iš viso nevyks? Jau turime tokių objektų prie Vilniaus - didžiulės mazuto saugyklos, kur nė karto mazuto nebuvo įpilta. Europa pasakė: būkit malonūs, grąžinkit pinigus, nes nei objektas pabaigtas, nei jis reikalingas, o išmesta 100 milijonų litų, - piktinosi A.Stančikas. - Pastatyti vienas dalykas, bet reikia ir eksploatuoti, o ne laikyti tik kaip eksponatą".

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorius Darius Dzekčiorius buvo kategoriškas: "Neturėtume taip švaistytis pinigais. Reikia iš apačios viską augintis, o mes norim pirma kažkokį monstrą pasistatyti ir paskui žiūrėti, ar jis atsipirks, paveš ar nepaveš".

Jo nuomone, gyvulių genetikos tyrimams reikia išnaudoti jau turimas laboratorijas, o "monstriškas" parodų-aukcionų centras - Lietuvai per didelė prabanga.

Žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus teigimu, bet kokiu atveju šios investicijos turėtų būti skirtos mokslui - į jį reikia investuot. "Aš nežinau, kodėl galvijų augintojų organizacijos taip priešinasi šitam pastatui. Gal mano, kad į mokslą neturi būti investuota. Be mokslo mes atsiliksim. Mūsų tikslas - tik mokslinė kryptis. O apie aukcionus mes net negalvojam, kad juos galėtų organizuoti aukštojo mokslo įstaiga", - sakė ministras.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder