"Vargu ar šį šildymo sezoną būtų galima ką nors pakeisti, nebent įvyktų stebuklas, ir gamtinių dujų kainos nuo vasario 1 d. sumažėtų, bet tai yra tam tikros svajonės. Aš noriu pasakyti, kad per ilgai Lietuvoje buvo kalbama apie gyvenamųjų namų renovaciją, nebuvo veiksmų, kurie taptų rezultatais, bet, manau, ekspertai aiškiai sakė, kad tai yra pats realiausias kelias. Mes neturime alternatyvų apsirūpinti gamtinėmis dujomis iš šalies ir, kadangi biokuro katilų pertvarkyti per trumpą laikotarpį yra neįmanoma, reikalinga kuo greitesnė gyvenamųjų namų renovacija", - antradienį interviu Lietuvos radijui sakė Vyriausybės vadovas.
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, gruodį senos statybos daugiabučiuose, kuriuose gyvena daugelis šalies gyventojų, 60 kvadratinių metrų ploto buto šildymui vidutiniškai suvartota apie 1500 kWh per mėnesį. Lapkritį neapšiltintų namų gyventojai suvartojo beveik perpus mažiau šilumos - apie 780 kWh per mėnesį.
"Suvartojimo augimą, kuris panašus visuose šalies miestuose, lėmė oro temperatūra. Gruodį vidutinė temperatūra sudarė 4,5 laipsnio šalčio, o lapkritį buvo apie 4 laipsnius šilumos", - sakė Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidentas Vytautas Stasiūnas.
Anot jo, mažiausiai už šilumą mokės naujų ar renovuotų namų gyventojai miestuose, kurie plačiai vartoja biokurą.
LŠTA skaičiavimu, brangių gamtinių dujų atsisakiusiuose miestuose mokėjimai už šilumą naujų ar modernizuotų daugiabučių 60 kvadratinių metrų ploto butuose vidutiniškai sudaro apie 110 litų, senos statybos neapšiltintuose namuose - apie 315 litų, labai prastos būklės namuose - apie 450 litų ir daugiau.
Mokėjimai už šildymą miestuose, kuriuose vartojamos dujos, naujų ar renovuotų daugiabučių 60 kvadratinių metrų ploto butuose vidutiniškai sudaro apie 160 litų, senos statybos neapšiltintuose namuose - apie 465 litus, labai prastos būklės namuose - apie 650 litų ir daugiau.
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos duomenimis, gamtines dujas vartojančiuose miestuose vidutinė šilumos kaina 2012-ųjų gruodį siekė nuo 26 iki 36 ct/kWh ir vidutiniškai sudarė apie 31 ct/kWh.
Tarp tokių miestų yra Anykščiai, Prienai, Trakai, Pakruojis, Joniškis, Šalčininkai, Kaunas, Druskininkai, Palanga, Alytus, Vilnius, Marijampolė, Jonava, Klaipėda, Visaginas, Šiauliai.
Miestuose, kuriuose šiluma gaminama kūrenant tris kartus pigesnį biokurą (Molėtai, Ignalina, Širvintos, Utena, Birštonas, Tauragė, Raseiniai, Radviliškis, Mažeikiai, Varėna, Švenčionys, Šilutė, Lazdijai, Šilalė, Plungė, Kaišiadorys, Kelmė ir Kretinga), šilumos kaina gruodį buvo apie 18-25 ct/kWh ir vidutiniškai sudarė 21 ct/kWh.
Vidutinė gamtinių dujų kaina spalio mėnesį šilumos tiekimo įmonėms sudarė 1933 Lt/tne, biokuro kaina - apie 642 Lt/tne.
Rašyti komentarą