95 metai kartu su regiono verslu

95 metai kartu su regiono verslu

Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR) mini savo 95 metų veiklos jubiliejų.

Šiandien KPPAR - tai didžiausia verslo savivaldos organizacija Vakarų Lietuvoje, vienijanti daugiau nei 230 narių.

Gilios tradicijos

KPPAR veiklos istorija skaičiuojama nuo 1919-ųjų. Tiesa, verslo poreikiams atstovaujančių asocijuotų struktūrų tradicijų Vakarų Lietuvoje esama jau daug senesnių.

"Tarpukario metais Klaipėdos krašte veikę Pramonės ir prekybos rūmai buvo įsteigti anksčiau nei Lietuvos pramonės ir prekybos rūmai Kaune. Jie atsirado reorganizavus nuo devynioliktojo amžiaus pradžios veikusią Klaipėdos pirklių korporaciją, kuri savo ruožtu kildinosi iš dar šešioliktojo amžiaus pabaigoje įsteigtos Klaipėdos pirklių gildijos", - teigia istorikas dr. Vasilijus Safronovas.

Pasak istoriko, poreikis įsteigti naują, modernią, verslo interesams atstovaujančią organizaciją atsirado didėjant naujų gamybos šakų krašte skaičiui. Pradžioje rūmų veiklos teritorija apėmė Klaipėdos miesto ir Klaipėdos bei Šilokarčemos (Šilutės) kaimiškąsias apskritis, kiek vėliau - jau ir Pagėgių apskritį.

V. Safronovo teigimu, jungdami svarbiausius Klaipėdos krašto pramonininkus ir prekybininkus, tuo metu rūmai buvo ne tik viena įtakingiausių organizacijų Klaipėdos krašto ekonomikoje, bet ir darė įtaką krašto lygmeniu priimamiems politiniams sprendimams.

Beje, Klaipėdos krašte nuo 1921-ųjų veikė ir atskiri Amatų rūmai, kurie tarpukariu instituciškai su Klaipėdos krašto pramonės ir prekybos rūmais sujungti nebuvo.

Atskirų Pramonės ir prekybos rūmų, kaip ir Amatų rūmų, nebeliko 1939-aisiais Klaipėdos kraštą prijungus prie Vokietijos.

"Judėjome vedami optimizmo"

Lietuvai atgavus nepriklausomybę rūmų veikla atkurta 1991-ųjų spalio 21 d., Vyriausybei priėmus nutarimą, pagal kurį šalyje buvo įsteigti regioniniai prekybos ir pramonės rūmai.

"Tikriausiai sunkiausia buvo pradėti beveik tuščioje vietoje, be didelio supratimo, kas tie prekybos ir pramonės rūmai yra, bei neperėmus nė vienos archyvinės bylos. Teko judėti pirmyn turint daug optimizmo, patikėjus Lietuvos pramonės ir prekybos rūmų atkūrimo entuziastais, bet tuo pat metu neturint veiklos laisvoje rinkoje, verslininkystės, pagalbos verslui patirties", - sakė KPPAR generalinis direktorius Viktoras Krolis.

Jo teigimu, nė kiek ne lengvesnio būta ir rūmų veiklos teisinės bazės kūrimo.

"Kūrėme ir klydome, taisėme klaidas ir taip judėjome pirmyn. Skirtinga ir pagal 1994 metais priimtą Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų įstatymą veikiančių penkerių atskirų rūmų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje, vėliau įkūrusių ir savo asociaciją, istorija. Bet visus vienijo tas pats entuziazmas ir noras atkurti tai, kas prarasta, - pasakojo V. Krolis. - O didžioji Prekybos ir pramonės rūmų stiprybė buvo ir yra jų nariai, taip pat administracijose dirbantys žmonės, kurie, perpratę rūmų veiklos tikslus, lieka juose dirbti ilgam."

Jis pažymėjo, kad nereikėtų ir po dvidešimties metų pamiršti, jog atkurti Lietuvos pramonės ir prekybos rūmų veiklą padėjo Vokietijos vyriausybė, patvirtinusi specialią programą. Pagal ją KPPAR konkrečią pagalbą apmokant darbuotojus suteikė kolegos iš Liubeko.

Aktyvi veikla

Šiandien KPPAR vienija daugiau kaip 230 narių, tarp kurių - didžiausios Vakarų Lietuvos regiono įmonės bei vidutinio ir smulkiojo verslo atstovai. Rūmai ne tik gina Klaipėdos ir Tauragės regionų verslininkų interesus, bet ir prisideda prie krašto verslo plėtros bei eksporto skatinimo. Vienas to pavyzdžių - aktyvus dalyvavimas įvairiuose tarptautiniuose projektuose ir programose.

Viktoras KROLIS, KPPAR generalinis direktorius: Sunkiausia buvo pradėti beveik tuščioje vietoje, be didelio supratimo, kas tie prekybos ir pramonės rūmai yra bei neperėmus nė vienos archyvinės bylos. Teko judėti pirmyn turint daug optimizmo, patikėjus Lietuvos pramonės ir prekybos rūmų atkūrimo entuziastais.

"Tai, kas jau padaryta, iš šiandienos pozicijų neatrodo labai reikšminga, nes tai jau praeities dalykai. Visgi buvome vieni pirmųjų, pradėjusių dalyvauti pasirengimo narystei Europos Sąjungos (ES) PHARE programoje, po to savo jėgomis rengėme paraiškas ir administravome apie 15 didesnių ar mažesnių paramos verslui projektų. Vienu reikšmingesnių pasiekimų laikyčiau tai, kad beveik dešimtmetį tiesiogiai dirbame su Europos Komisija, Pramonės ir įmonių direktoratu. Šio darbo pradžia - parengta paraiška ir laimėtas konkursas Europos verslo informacijos centro veiklai vykdyti, - pasakojo V. Krolis.

- 2008-aisiais, pasikeitus Europos Komisijos reikalavimams, konsorciume su kolegomis iš Kauno, Vilniaus ir Lietuvos inovacijų centro vėl laimėjome konkursą bei toliau tęsiame veiklą Europos verslo ir inovacijų tinkle. Šio tinklo pagrindinis tikslas - vieno langelio principu padėti mažoms ir vidutinėms įmonėms rasti verslo bei technologinius partnerius 27 ES šalyse ir 26 šalyse už jos ribų, tarp kurių - JAV, Kinija, Pietų Korėja, Brazilija, Čilė, Egiptas, Meksika."

KPPAR generalinio direktoriaus teigimu, nenutolstama ir nuo rūmų įstatuose nurodytos veiklos, kaip antai mokymų, seminarų, konferencijų verslininkams, susitikimų su centrinės ir vietos valdžios atstovais, rengimo. O vien per 2010-2013 metus KPPAR surengė 80 įvairių seminarų, 93 konferencijas, susitikimus ar diskusijas, 13 verslo misijų.

"Tradicija jau tapo ir tarptautinių renginių gegužės pabaigoje - birželio pradžioje organizavimas. Kartais - su džiazu, dvejus metus iš eilės - su Vakarų Lietuvos verslo parodomis bei nuolat - su golfo turnyru Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų taurei laimėti. Vien praėjusiais metais rūmai surengė 57 renginius, šiemet jų planuojama apie 50", - sakė V. Krolis.

"Svarbu neužmiršti savo priedermės"

KPPAR generalinio direktoriaus nuomone, šiandien esama kelių didžiausių Prekybos, pramonės ir amatų rūmų stiprybių.

"Visų pirma, rūmai teikia praktines, o ne formalias paslaugas verslui. Antra - tai didžiausia smulkiajam ir vidutiniam verslui atstovaujanti ir visus Lietuvos regionus apimanti organizacija, esanti arčiausiai smulkaus ir vidutinio verslo, - sakė V. Krolis.

- Todėl ir ateičiai pagrindiniu rūmų tikslu išlieka neužmiršti savo priedermės bei atstovauti savo nariams bei būti tarpininku tarp valdžios ir verslo, kad ir kaip kartais nepatogu ar nesmagu tai būtų. Taip pat svarbu išlikti ir nepolitizuota verslo savivaldos organizacija, nors visais laikais tokia nepriklausomybė kainuoja brangiai."

"Verslininkai įvertino rūmų svarbą"

Benediktas PETRAUSKAS, KPPAR prezidentas

Dėl pasikeitusių veiklos sąlygų ir aplinkybių, lyginti KPPAR svarbą regiono verslo plėtrai tarpukariu ir šiandien gana keblu. Tačiau svarbiausia, kad Lietuvai tik atgavus nepriklausomybę pavyko atkurti rūmų veiklą, atitinkančią tarptautinius standartus. Džiugu, kad tąkart rūmų svarbą įvertino ir regiono verslininkai, tapę KPPAR nariais. Dar svarbiau, kad, nepaisant ekonominio sunkmečio, rūmų narių skaičius pastaraisiais metais tik augo.

Šiandien KPPAR gali pasigirti ne tik aktyvia bei nariams naudinga veikla, bet ir tuo, kad atlieka išskirtinai svarų vaidmenį gindama regiono verslo interesus bendraujant su vietos ir nacionalinės valdžios institucijomis.
O vienu svarbiausių rūmų ateities iššūkių išlieka būtinybė siekti, kad šalyje būtų sudarytos kiek įmanoma stabilesnės verslo sąlygos, be nuolatinių teisinės bazės pakeitimų ar naktinių mokesčių reformų.
Taip pat svarbu siekti, kad rūmams būtų perduota vis daugiau šiandien valstybės institucijų atliekamų funkcijų. Taip būtų ne tik sumažintas valstybės biurokratinis mechanizmas, bet ir dar labiau sustiprinta asocijuotų verslo institucijų svarba šalyje.
Tikiu, kad šių užsibrėžtų tikslų mes tikrai pasieksime.

"Vienas inovatyviausių forumų"

Regina DERKINTYTĖ-KAUPIENĖ, advokatų kontoros AVERUS partnerė

Advokatų kontora AVERUS savo narystę KPPAR skaičiuoja ketvirtus metus, kurie nebejotinai išsiskyrė bendrų projektų su rūmais gausa. Kontoros advokatai skaitė pranešimus seminaruose, dalyvavo konferencijose bei verslo kontaktų mugėse, konsultavo tiek pačius rūmus, tiek pavienius narius. Užsimezgusios draugystės ir bendrų renginių bei projektų dėka galėjome patys pajusti Klaipėdos krašto verslo aktualijas ir problemas, įgyti praktinių žinių apie įmones, jų veiklą, kurių dažnai trūksta teisininkams. Drąsiai galiu sakyti, jog KPPAR yra vienas iš betarpiškiausių ir inovatyviausių forumų Vakarų Lietuvoje, kuriame susitinka ir materializuojasi verslo idėjos, vyksta diskusijos ir gimsta sprendimai, gražinantys, puoselėjantys Klaipėdos kraštą ir ugdantys jo verslo bendruomenę.

"Didžiausias prioritetas - ginti narių interesus"

Eimantas KIUDULAS, Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovės generalinis direktorius

KPPAR šiandien ne tik teikia konkrečias, regiono verslui itin reikalingas paslaugas, bet, ko gero, yra pagrindinė organizacija, ginanti Vakarų Lietuvos smulkiojo ir vidutiniojo verslo interesus vietos bei centrinės valdžios institucijose. Kartu rūmai yra ir svarbus valdžios institucijų partneris skatinant regiono ekonominį augimą.

Manau, kad vienas svarbiausių KPPAR ateities tikslų - bendrai veiklai sutelkti dar didesnį krašto verslo atstovų skaičių, ypač smulkiojo bei vidutinio, bei siekti, kad rūmai atstovautų mažiausiai 5 proc. regiono įmonių. Verslo bendruomenei būtina įrodyti, kad kartu veikiant galima pasiekti daug daugiau. Juolab kad kiekvienam sąmoningam verslininkui ar įmonės vadovui yra privalu dalyvauti verslo bendruomeninėje veikloje, kaip ir kiekvienam piliečiui privalu dalyvauti rinkimuose.
KPPAR šiandien yra arčiausiai verslo bei geriausiai žino konkrečius jo poreikius, todėl svarbu, kad rūmams ateityje būtų priskirta daugiau šiandien valstybės įstaigų vykdomų funkcijų ar bent jau būtų pavesta įgyvendinti valstybės vykdomas programas verslui skatinti.
Visgi, mano nuomone, ir ateityje vienu didžiausių rūmų prioritetų turėtų išlikti tikslas ginti bendrus narių interesus tiek regioniniu, tiek nacionaliniu lygmeniu.

Informacija

Didžiausia verslo savivaldos organizacija Vakarų Lietuvoje Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai yra Tarptautinių prekybos, pramonės ir amatų rūmų (ICC), Europos prekybos ir pramonės rūmų asociacijos "Eurochambers", Europos verslo ir inovacijų tinklo (Europe Enterprise Network) bei Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos narys.
Vieni pagrindinių KPPAR tikslų - skatinti regiono užsienio prekybą, platinti informaciją apie rūmų narius ir jų veiklą, organizuoti verslo misijas, įvairius seminarus, mokymus, konferencijas, pristatymus, atstovauti narių interesus bendradarbiaujant su vietos ir valstybės valdžios institucijomis bei kt.
Rūmai taip pat išduoda prekių kilmės sertifikatus, "ATA Carnet" knygeles, GS1 brūkšninius kodus ir Foce Majeure aplinkybes liudijančias pažymas bei patvirtina tarptautinės veiklos dokumentų autentiškumą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder