Įmonių kredito riziką valdanti bendrovė „Creditreform Lietuva“ vakar pristatė naują indeksą, parodantį darbdavių gebėjimą vykdyti finansinius įsipareigojimus - darbdavių skolos indeksą DIX. Remiantis juo, per metus vienos veikiančios įmonės skola „Sodrai“ vidutiniškai sumažėjo nuo 2184 iki 1829 litų. Tačiau apie 15 tūkst. įmonių susiduria su rimtesnėmis problemomis, pusė jų balansuoja ties bankroto riba, todėl jose dirbantys apie 50 tūkst. žmonių gali netekti darbo.
Nustojo gerėti
„Darbdavių skolos indeksas DIX rodo darbdavių gebėjimą vykdyti finansinius įsipareigojimus. Jį sukūrė Lietuvos pramonininkų konfederacija ir „Creditreform Lietuvos“ atstovai“, - pristatydamas naują indeksą vakar aiškino pastarosios direktorius Saulius Žilinskas.
DIX - tai bendra darbdavių skola „Sodrai“, tenkanti įmonei, turinčiai darbuotojų. Kuo rodiklis mažesnis, tuo įmonių padėtis geresnė. DIX skaičiuojamas kasdien ir apima visus Lietuvos darbdavius. Be to, jis apskaičiuojamas ne vykdant apklausas, o remiantis faktais, kaip įmonės moka mokesčius. Apskaičiuojant DIX nevertinamos įmonės, neturinčios nė vieno darbuotojo - bankrutavusios. Jų skola „Sodrai“ svyruoja tarp 247 ir 271 mln. litų ir sudaro pusę visų įmonių skolų „Sodrai“.
Per metus (lyginant 2011 ir 2012 m. gegužės 16 d.) DIX sumažėjo nuo 2184 iki 1829. Tiek litų „Sodrai“ daugiau kaip 30 dienų vidutiniškai buvo skolingas vienas darbdavys.
„Vienam darbdaviui tenkanti tęstinė skola per metus sumažėjo 16 proc. Deja, šis rodiklis nuo 2012 m. pradžios nustojo gerėti“, - konstatavo S.Žilinskas.
Gali bankrutuoti
Per metus Lietuvoje beveik 1 proc. sumažėjo įmonių, turinčių momentinių skolų ir skolingų „Sodrai“ ilgiau nei 30 dienų. Momentiniai įsiskolinimai per metus sumažėjo nuo 269,1 iki 250,9 mln. litų, o senesnių nei 30 dienų skolų sumažėjo nuo 189,0 iki 166,3 mln. litų.
Kiekvieną mėnesį įsiskolinimas „Sodrai“ labiausiai išauga, kai paskelbiami nauji duomenys apie įmokų vėlavimus, tai yra praėjus maždaug dviem paroms po einamojo mėnesio 15-os dienos, iki kurios darbdaviai turi sumokėti algas ir socialinio draudimo įmokas. O po to per savaitę nuo mokėjimo termino padengiama 35-50 proc. susidariusių skolų. Skolos, nepadengtos 30 dienų ir ilgiau, jau yra probleminės. Anot „Creditreform Lietuvos“ direktoriaus pavaduotojo Romualdo Trumpos, ėmus tiek ilgai vėluoti įmonėms skolos vis kaupiasi ir galiausiai gali baigtis bankrotu.
„Darbdaviai turi galėti ir norėti padengti skolas. Taigi tas, kas gali, labai greitai, jau per savaitę, padengia skolas. Tačiau tose įmonėse, kurios skolingos daugiau kaip mėnesį, padėtis prastėja“, - sakė jis.
Lengviausia - biudžetinėms
DIX sudarytojai paskelbė, kad per metus 2 proc. išaugo bendras darbuotojų skaičius, tačiau kartu augo ir darbuotojų, dirbančių įsiskolinusiose įmonėse, skaičius. Daugiausia jų - smulkios įmonės.
„DIX labai gerai atspindi bendras ekonomines tendencijas. Tai, kad mažėja įsiskolinimų, reiškia, kad įmonėje lieka daugiau laisvų lėšų. O laisvos lėšos paprastai skiriamos investicijoms ir mokėti darbo užmokesčiui. Jeigu ir toliau išsilaikys tokios tendencijos, manau, pirmiausia bus daroma daugiau investicijų“, - sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas.
Dažniausiai ilgam įsiskolina statybų, maitinimo, pramonės srityse dirbančios įmonės. Tuo tarpu mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomos įstaigos vartosi kaip inkstai taukuose ir beveik neturi problemų, išskyrus kai kurias savivaldybių įmones.
Gresia nedarbas
Į „Sodros“ skolininkų sąrašus patenka apie 80 proc. visų Lietuvoje veikiančių įmonių, tačiau didelė jų dalis vėluoja atsiskaityti tik 1-2 dienas.
„Tačiau Lietuvoje yra apie 15 tūkst. įmonių, kurios „Sodrai“ skolingos daugiau nei 30 dienų. Jose dirba apie 100 tūkst. žmonių. Ne visos jos yra rizikingos, nes pusė skolų yra iki tūkstančio litų, o smulkiai įmonei tik nuo tūkstančio litų atsiranda kažkokia rizika. Tad skaičių 15 tūkst. galima dalyti per pusę - tiek įmonių yra nuolatos rizikingos“, - sakė R.Trumpa.
Anot jo, naujai tapti bedarbiais gresia maždaug 50 tūkst. žmonių.
„Kai „Sodrai“ ilgai nemokama, dažniausiai įmonės jau būna skolingos ir visiems kitiems - mokesčių inspekcijai ir t.t.“, - teigė R.Trumpa.
Rašyti komentarą