Vaikiškų kėdučių įsigijimą paspartins tik baudos

Vaikiškų kėdučių įsigijimą paspartins tik baudos

Nuo lapkričio 1 dienos įsigalios Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimai, pagal kuriuos visi vaikai iki 135 cm ūgio (apie 9-10 metų amžiaus) automobiliais galės būti vežami tik specialiose vaikams pritaikytose sėdynėse. Tačiau įsigyti tokių kėdučių klaipėdiečiai neskuba. [CITATA]

"Jokio ažiotažo tikrai nematome, - "Vakarų ekspresui" sakė Valda Butkienė, parduotuvės "Cipollino" direktorė. - Matyt, žmonės, kaip jau tapo įprasta, viską atidėlioja paskutinei minutei."

Automobilinių kėdučių kainos šioje parduotuvėje svyruoja nuo 39 iki daugiau negu 1 tūkst. litų. Populiariausi - 300-400 litų kainuojantys modeliai.

"Kai išsiruošiama į ilgesnę kelionę, brangesnių prekių pranašumas tampa labai ryškiai matomas. Užtenka vien pasodinti vaiką į tokią kėdutę ir iš karto pasimatys, kad joje žymiai patogiau sėdėti, jau nekalbant apie didesnį saugumą", - aiškino V. Butkienė.

Dažniausiai domisi užsieniečiai

Anot vaikiškomis automobilių kėdutėmis prekiaujančios parduotuvės "BabyCenter" direktoriaus Giedriaus Bielskio, vangią prekybą lemia tėvų mentalitetas.

"Kaip galima žmogui paaiškinti apie vaiko saugumą, kai jis net pats savęs nesaugo? - retoriškai klausė parduotuvės vadovas. - Pažvelkite į kas antrą klaipėdietį, važinėjantį gatvėmis - jis vairuoja neužsisegęs saugos diržo, šneka mobiliuoju telefonu. Ar taip besielgiančiam vairuotojui įmanoma įrodyti, kad speciali kėdutė gali išgelbėti jo vaiko gyvybę? Abejoju", - konstatavo G. Bielskis.

Jis pasakojo, kad dažniausiai specialias vaikams skirtas automobilines sėdynes perka uostamiesčio svečiai iš Baltarusijos bei Rusijos.

"Pas juos jau veikia sugriežtinti įstatymai, taip jie pratinami rūpintis savo vaikų saugumu. Mūsų tautiečiai, ko gero, kėdutes taip pat ims pirkti tik tuomet, kai policija pradės juos stabdyti ir bausti", - sakė G. Bielskis.

Pašnekovo teigimu, net ir įsigaliojus pataisoms vairuotojai ras būdų, kaip sutaupyti.

"Nueikite į Klaipėdos turgų. Nenustebčiau, jei ten ir aplūžusių kėdžių surastumėt. Girdėjau kalbant, jog mūsų prekeiviai savo produkciją iš Vokietijos šiukšlynų susirenka, o paskui čia perparduoda. Žinoma, daug ką lemia mūsų vairuotojų ekonominė padėtis. Kiekvienas rinksis pagal savo kišenę. Bet kai išvysti vairuotoją, išlipantį iš naujo mersedeso, kuriame įrengta pati pigiausia kėdutė, mačiusi gal tris avarijas, darosi pikta", - kritikos nešykštėjo verslininkas.

Siekia gerinti eismo saugumą

Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis "Vakarų ekspresui" sakė, kad naujosiomis KET pataisomis siekiama sumažinti automobilių avarijose žūstančių vaikų skaičių, kuris pastaraisiais metais ėmė didėti.

"Saugaus eismo priemonės, kurias pradėjome taikyti 2008-2009 metais, davė rezultatų, tačiau pastarųjų metų statistika rodo, kad avarijose nukenčiančių vaikų skaičius vėl pradėjo augti. Privalomos specialios kėdutės vaikams yra viena iš priemonių, kuriomis sieksime sumažinti tiek avarijose sužalojamų, tiek jose žūstančių vaikų skaičių", - sprendimą griežtinti taisykles motyvavo ministras.

Specialioms kėdutėms tapus privalomoms ir vyresnio amžiaus bei didesnio ūgio vaikams, iš to gerokai pasipelnys jomis prekiaujantys verslininkai. Paklaustas, ar šiomis KET pataisomis nebandoma atsilyginti rinkimuose padėjusiems rėmėjams, ministras teigė esąs pripratęs prie tokių klausimų.

"Pagal tokią logiką, nei naujų kelių negalima tiesti, nei oro uostų tvarkyti, nei saugaus eismo situacijos gerinti, - visur bandoma ieškoti kokių nors savanaudiškų interesų. Išeitų, kad norėdamas būti geru ministru, turiu visiškai nieko nedaryti", - atkirto E. Masiulis.

Dar ne pačios griežčiausios

Panašios vaikų transportavimo saugumo taisyklės jau kurį laiką taikomos kai kuriose kitose Europos Sąjungos šalyse. Pasak susisiekimo ministro, Lietuvoje galios toli gražu ne pats griežčiausias šių taisyklių variantas.

"Kai kuriose ES valstybėse kėdutės privalomos iki 145 ar net 150 cm ūgio. Mes pasirinkome žemutinę ribą, rekomenduojamą ES, - 135 cm. Daugelio taisyklių pakeitimų, kuriuos siūlo ES, mes neįvedinėjame. Inicijuojame tik tas pataisas, kurios, mūsų nuomone, yra tikrai reikalingos", - tvirtino E. Masiulis.

Vairuotojams, kurie piktinasi, jog reikės išleisti pinigų kėdučių įsigijimui, ministras siūlė netaupyti savo vaikų saugumo sąskaita.

"Tų vairuotojų reikėtų paklausti, kiek jiems vertos jų vaikų gyvybės, galbūt tada jie susimąstytų", - įsitikinęs E. Masiulis.

O kaip reikės elgtis nepasiturinčioms daugiavaikėms šeimoms, kurios vežioja savo vaikus į mokyklą, pas gydytojus ir kitur? Ministras sako, kad nėra būtina įsigyti visiškai naujų automobilinių kėdučių, esą galima ieškoti naudotų modelių arba paprasčiausiai pasiskolinti kėdutes iš kitų šeimų, kurioms jos nebereikalingos.

Šiuo metu KET taisyklės leidžia ant galinės sėdynės vežamus vaikus nuo 3 metų amžiaus prisegti saugos diržu, skirtu suaugusiems. Priekinėje sėdynėje be specialios kėdutės gali sėdėti tik ne jaunesni kaip 12 metų ir ne žemesni nei 150 cm ūgio vaikai.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder