"Sandy" nepamiršo ir automobilių pramonės

"Sandy" nepamiršo ir automobilių pramonės

Kas yra gamtos stichijos ir koks jų poveikis tokiam sudėtingam procesui, kaip automobilių gamyba, geriausiai galėtų paaiškinti nuo žemės drebėjimo ir cunamio pernai kovą nukentėjusių Japonijos koncernų atstovai. O šįkart pati gamta pamoką pateikė ir amerikiečiams.

Uraganas "Sandy", su liūtimis ir galingu vėju užpraėjusią savaitę praūžęs pro rytinę JAV pakrantę, smogė Naujojo Džersio valstijai ir Niujorko miestui. Pastarajame vandens lygis pasiekė rekordinį lygį, buvo apsemti automobiliai, požeminės perėjos, didžioji Manheteno dalis liko be elektros energijos. Buvo užlieta ir didžioji Atlantik Sičio miesto dalis.

"Sandy" vien tik Niujorke nusinešė 42 žmonių gyvybes. 15-oje nukentėjusių JAV valstijų ir Kanadoje žuvo per šimtą žmonių. Stichija padarė iki 50 mlrd. dolerių nuostolių.

Dėl degalų - chaosas

Dėl elektros energijos tiekimo sutrikimų beveik 7,1 mln. rytinės JAV dalies gyventojų buvo likę be elektros.

Turint omenyje tai, kad amerikiečiai - tauta, negalinti išsiversti be savo transporto, reikia tik įsivaizduoti, kokie išbandymai teko vairuotojams - tiems, kurių automobiliai per stichijos šėlsmą liko sveiki.

Visų pirma chaosą sukėlė degalų trūkumas. Pavyzdžiui, daugiamilijoniniame Niujorke buvo uždaryta daugiau nei trečdalis degalinių. Kad būtų sušvelnintas benzino trūkumas, penkiose vietose nuspręsta nemokamai dalyti benziną, tačiau šimtai susirinkusių žmonių bergždžiai laukė benzinvežių.

Kaimyninėje Naujojo Džersio valstijoje buvo uždaryta keturi penktadaliai degalinių. Gubernatorius Chrisas Christie'is nurodė kai kuriuose regionuose normuoti benziną. Lyginėmis mėnesio dienomis kuro gali prisipildyti tik automobiliai, kurių paskutinis valstybinio numerio skaičius yra lyginis. Nelyginėmis dienomis į eilę stoja automobiliai, kurių paskutinis numeris yra nelyginis, nurodė gubernatorius.

Kai kurie vairuotojai pasakojo laukę aštuonias valandas, kad galėtų įsipilti degalų.

Užsidarė salonai

"Minusinės" prognozės numatomos ir rytinėje pakrantėje dirbantiems naujų automobilių pardavėjams. Visų pirma todėl, kad daugelis jų dar prieš uraganą skubėjo išvežti nespėtas parduotas mašinas toliau į žemyną, į aukščiau esančias teritorijas.

Verta pažymėti, jog "Sandy" palietė regionus, užtikrinančius net 30 proc. JAV naujų automobilių pardavimo rinkos. Niujorko automobilių pardavėjų asociacijos duomenimis, net 60 proc. pardavimo salonų iš 886 liko uždaryti po uragano praėjus savaitei. Naujajame Džersyje neveikė 400 autosalonų iš 463. Kai kuriuos iš jų "Sandy" nusiaubė tiesiogine to žodžio prasme.

Maža to, spėjama, kad dėl infrastruktūros pažeidimų uostuose gali sutrikti ir naujų automobilių tiekimas iš Europos. Visų pirma tai pasakytina apie importuojamus BMW, "Mercedes-Benz" ir "Volkswagen" markių modelius.

Naikino naujas mašinas

Uraganas fiziškai pažeidė net daugiau nei 15 tūkst. naujų automobilių, paruoštų parduoti.

Sunaikinta per 6 tūkst. "Nissan" ir "Infiniti" modelių - jie, pasak "Nissan Motor Co." atstovų, jau nebetinkami parduoti. Niuarko uoste (Naujasis Džersis) nukentėjo apie 4 tūkst. naujų "Toyota" bei "Lexus" modelių, pažeista tiek pat neparduotų "Honda" ir "Acura" egzempliorių.

"Chrysler" prarado apie 750 naujų modelių, "Hyundai" - 400, "Kia" - maždaug 200. "General Motors" ir "Ford" nuostoliai dar nežinomi.

Tiesa, žvelgiant į priekį, pardavėjams "Sandy" galėjo atpūsti ir gerų naujienų. Skaičiuojama, jog šėlstant stichijai nepataisomai sugadinta ne mažiau 200 000 naudojamų automobilių, tad jų savininkai greičiausiai ieškos naujų. Jų sulaukti pardavimo salonuose tikimasi jau gruodį.

Sudegė hibridai

Beje, keturių kompanijų - "Mercedes-Benz", BMW, "Volvo" ir "Subaru" pagrindinės būstinės Šiaurės Amerikoje įsikūrusios būtent Naujojo Džersio valstijoje, tad dėl elektros tiekimo problemų sutriko ir jų veikla.

Dėl "Sandy" koncernui "General Motors" kelioms dienoms teko stabdyti dviejų gamyklų Merilendo valstijoje konvejerius.

Tačiau bene didžiausius "momentinius" nuostolius patyrė visai kitoje JAV pakrantėje - vakarinėje Kalifornijos valstijoje - įsikūrusi kompanija "Fisker". Niuarko uoste sudegė 16 naujų hibridinių "Fisker Karma" modelių, kainuojančių nuo 103 tūkst. dolerių.

Iš pradžių buvo užtvindyta aikštelėje, kurioje stovėjo šie automobiliai. Pirminiais duomenimis, vandeniui patekus į hibridinę vienos mašinos jėgainę, įvyko trumpas elektros jungimasis ir dėl jo kilo gaisras.

Tiesa, kol tiksliai nėra žinoma, dėl ko kilo gaisras. Gali būti, jog kaltas sūrus jūros vanduo, veikęs kaip laidininkas ir sukėlęs trumpąjį jungimąsi baterijose. "Fisker Karma" turi du elektros variklius, sukančius mašinos ratus, ir benzininį motorą, tačiau šis skirtas tik įkrauti ličio jonų akumuliatorius.

Šiaip ar tai, tai greičiausiai taps dar vienu smūgiu "Karma" modelio reputacijai - jau anksčiau JAV žiniasklaidoje buvo pasirodę pranešimų apie atvejus, kuomet kildavo gaisrai šiame hibride. Dėl to net dukart teko atšaukti kelis tūkstančius šio modelio egzempliorių.

Iš viso per uraganą Niuarke "Fisker" neteko net 338 "karmų", nuostolius kompanija vertina 34,8 mln. dolerių.

Beje, per uraganą tame pačiame uoste nukentėjo ir trys hibridiniai "Toyota Prius" modeliai - vienas jų sudegė visiškai, kiti buvo pažeisti ugnies.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder