"Saab" likimas - vėl su iksais

"Saab" likimas - vėl su iksais

Automobilių pramonės milžinai Kinijos verslo jėgos bijo ne juokais. Tokia išvada peršasi pasiklausius praėjusią savaitę nuskambėjusių JAV koncerno "General Motors" (GM) atstovų pareiškimo, jog jie priešinsis anksčiau valdytos "Saab" markės pardavimui kinų verslininkams.

Žinia, neseniai olandų kompanija "Swedish Automobile N. V." (anksčiau - "Spyker Cars") sutiko už 100 mln. eurų Kinijos kompanijoms "Zhejiang Youngman Lotus Automobile Co" bei "Pangda Automobile Trade Co" parduoti visas įmonių "Saab Automobile AB" bei "Saab Great Britain Ltd." akcijas.

Gilioje finansinėje duobėje besimurkdančiai legendinei švedų markei tai būtų realiausias gelbėjimosi ratas. Po susitarimo su kinais "Saab" atstovai tikėjosi, jog tai leis atsiskaityti su visais kompanijos kreditoriais ir atlyginimų negavusiais darbininkais, tačiau, pasirodo, šis džiaugsmas buvo skubotas - anksčiau daugiau nei du dešimtmečius "Saab" akcijas valdęs ir pernai jas firmai "Spyker Cars" pardavęs koncernas GM pareiškė jokiu būdu nesutiksiąs su Kinijos verslo atstovų dalyvavimu švedų įmonės valdyme.

Automobilių pramonės analitikams šis amerikiečių pareiškimas nebuvo didelė staigmena. Daugelis dar prisimena 2009-uosius, kuomet GM ieškojo pirkėjų nuostolingai "Opel" kompanijai, tačiau galų gale nutraukė pirminį susitarimą, sudarytą su Kanados atsarginių detalių gamintojos "Magna International" bei Rusijos banko "Sberbank" konsorciumu. Tąkart pusiau oficialiai kalbėta, kad amerikiečiai išsigando kartu su "Opel" į idėjinių varžovų rusų rankas atiduoti savas technologijas.

Toks pat motyvas - ir šį kartą. GM baiminasi, kad intelektinė "Saab" nuosavybė, sukurta amerikiečių koncerno specialistų ir įdiegta švedų automobilių gamyboje per daugiau nei 20 metų ("Saab" akcijas GM valdė 1989-2010 metais), atiteks sparčiai augančiai ir rimta konkurencija imančiai grasinti Kinijos automobilių pramonei.

GM susirūpino ne tik savo išradimais, bet ir tiesioginiais pardavimais pačioje Kinijoje, kurios rinka šiuo metu yra didžiausia pasaulyje. Čia GM dabar yra stambiausias gamintojas.

"Saab" akcijų pardavimo kinams atveju mes nutrauksime dalių tiekimą Švedijos kompanijai ir atšauksime licenciją. Negalime leisti "Saab" savininkų pasikeitimo, kuris turėtų neigiamą įtaką mūsų padėčiai Kinijos rinkoje ar GM interesams visame pasaulyje", - pareiškė koncerno atstovė spaudai Renee Rashid-Merem.

Dar vienas "Saab" ir GM santykių niuansas - darbo vietos: GM gamykloje Ramos Arizpe (Meksika) yra surenkami "Saab 9-4X" krosoveriai, tad amerikiečių milžinas nenori likti be pelningo užsakymo. Įdomu tai, kad 9-4X yra vienintelis šiuo metu gaminamas "Saab" modelis - visų kitų gamyba dėl finansų trūkumo nutraukta dar vasarą.

Verta priminti, kad GM yra viena iš keturių pusių, be kurių pritarimo "Saab" akcijos negali būti parduotos kinų verslininkams - be švedams paskolą suteikusio Europos investicijų banko, Švedijos vyriausybės ir Kinijos vyriausybės.

Tad "saabokalipsė" tęsiasi toliau. Kiek ji truks? Nebežino niekas.

"Saab" ir "General Motors"

1989 m. "Saab-Scania" koncerno automobilių gamybos padalinys tapo nepriklausoma kompanija "Saab Automobile AB". Iš pradžių po 50 proc. akcijų priklausė GM ir "Investor AB", vėliau iš JAV vyriausybės gavęs 600 mln. dolerių ir pridėjęs savus 125 mln. dolerių GM įsigijo likusias akcijas. 2008 m. GM prabilo apie galimybę parduoti pelno neduodančią švedų markę. 2009 m., nutrūkus deryboms su keliais potencialiais pirkėjais, GM pareiškė pasiruošęs likviduoti "Saab" markę, tačiau pavyko pasiekti susitarimą su "Spyker Cars", ir 2010 m. vasario 23-iąją švedų kompanijos akcijos atiteko olandams.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder