Įtarimai, kad iš užsienio atvežtas automobilis gali būti vogtas, iškilo tik registruojant jį "Regitroje".
Iki tol mašinos savininkas ją dar ir suremontavo, kad būtų galima atlikti techninę apžiūrą, nes šitaip privaloma elgtis pagal nuo šių metų liepos 1 dienos įsigaliojusią naująją tvarką.
"Išleidi krūvą pinigų automobiliui, jo remontui, ir tik tada paaiškėja, kad jis gali būti ieškomas", - tvarka stebisi nemalonų siurprizą patyręs klaipėdietis Tomas Mikulskis.
"Regitros" atstovai tikina, kad automobilio identifikaciją galima atlikti ir dar neturint techninės apžiūros. Tiesa, ši paslauga mokama.
"Vienintelis garantas - nesumokėti visų pinigų pardavėjui iki tol, kol automobilio nepavyko priregistruoti", - kaip apsisaugoti nuo tokių nemalonių atvejų, pataria policijos pareigūnai.
Nelaimingas pirkinys
T. Mikulskis ieškojo automobilio savo žmonai. Tokį, kokio norėjo, rado interneto skelbimų portaluose.
"2004 metų "Opel Vectra" modelį įsigijome už 3 tūkst. eurų. Su pardavėju pasirašėme pirkimo-pardavimo sutartį. Bandžiau automobilį registruoti "Regitroje", bet man paaiškino, kad pirmiausia privalau atlikti techninę apžiūrą", - pradėjo pasakoti T. Mikulskis.
Tam, kad būtų galima atlikti techninę apžiūrą, teko automobilį remontuoti, pakeisti tepalus.
"Išleidau dar 1,2 tūkst. litų. Kai su techninės apžiūros lapeliu atvykau į "Regitrą", ten manęs laukė nemalonus siurprizas. Pasirodo, automobilis yra ieškomas. Buvo iškviesta policija, ir aš su mama, kurios vardu ir norėjome registruoti automobilį, atsidūrėme nuovadoje", - nemalonią istoriją prisiminė pašnekovas.
Pasak jo, po apklausos jis buvo paleistas, o automobilis užrakintas prie policijos nuovados esančioje aikštelėje.
Policija tyli
"Kreipiausi į pardavėją, iš kurio pirkome automobilį. Jis paaiškino, kad parvežė jį iš Olandijos, esą ten jis buvo išregistruotas be jokių problemų, niekam nekilo jokių įtarimų", - stebėjosi situacija T. Mikulskis.
Atsakymo, kas bus toliau, vyras sakė laukiantis jau kone du mėnesius, ir nežinia, kiek dar gali tekti laukti.
"Skambinu į policiją - niekas kalbėti nenori. Esą laukia atsakymo iš Interpolo. Pikta, kad viskas vyksta taip lėtai. Išleidi krūvą pinigų ir negali naudotis įsigytu daiktu. Nusiperki automobilį, bet esi priverstas važinėti autobusu, argi tai ne paradoksas?" - pyko vyras.
Pasak jo, pardavėjas susisiekė ir su olandu, iš kurio įsigijo automobilį. Šis esą sutiktų paimti opelį atgal, bet grąžintų tik tą sumą pinigų, kuri jam buvo sumokėta. Tad nukentėtų ir lietuvis pardavėjas, ir T. Mikulskis, kuris į automobilį investavo ir savo lėšas.
Atsargumas gėdos nedaro
Tvarka, kad prieš įregistruojant automobilį "Regitroje" reikia atlikti techninę apžiūrą ir transporto priemonę apdrausti, pasak šios valstybinės įstaigos Klaipėdos filialo viršininko Sauliaus Budino, įsigaliojo nuo šių metų liepos 1 dienos.
"Iš pradžių, kaip ir daugelis naujovių, ši tvarka gal ir įnešė šiek tiek sumaišties, bet dabar jau ji yra nusistovėjusi, žmonės apie tai žino ir didesnių problemų nekyla", - tikino S. Budinas.
Tokie atvejai, kai registruojant automobilį paaiškėja, kad jis gali būti vogtas, pasak S. Budino, gana reti.
Visgi, siekiant išvengti tokių nemalonių incidentų, rekomenduojama perkant automobilį atvykti į "Regitrą" ir užsakyti jo identifikavimo paslaugą.
"Tokia paslauga yra mokama. Jei automobilis iš Europos Sąjungos (ES) šalių, gali kainuoti iki 60 litų, jei ne iš ES - brangiau, per 100 litų. Tokios patikros metu ne tik įsitikinama, ar jis nėra vogtas, bet ir išsiaiškinama, ar iš viso automobilį galima registruoti Lietuvoje", - pasakojo S. Budinas.
Skirti tik detalėms
Būna atvejų, kai iš JAV parvežtų automobilių dokumentai yra tokie, kad jie negali būti priregistruoti Lietuvoje.
"Pavyzdžiui, gali būti, kad automobilio dokumentuose nurodyta, jog jis gali būti skirtas tik detalėms", - pažymėjo filialo viršininkas.
Esą yra buvę ir taip, kad žmonės įsigiję automobilį iš JAV jį susiremontavo, išleido nemažą sumą pinigų ir tik atvykus registracijos paaiškėjo, kad jo dokumentai visiškai netinkami, ir mašina negali būti registruota Lietuvoje.
"Tokį automobilį galima nebent parduoti dalimis ir žmonės patiria nemenkus nuostolius", - pažymėjo S. Budinas.
Identifikacijos patikras esą dažniausiai ir praktikuoja tie automobilių pirkėjai, kurie įsigyja iš JAV, ar kitų ne ES šalių parvežtas transporto priemones.
"Neskubėkite atiduoti pinigų"
"Jei automobilis nebuvo registruotas Lietuvoje ir paaiškėjo, kad jis ieškomas užsienio šalyje, šansų mažai, jog naujasis savininkas jį atgaus", - nieko gero nežadėjo Klaipėdos apskrities VPK Autotransporto priemonių grobimų tyrimo skyriaus viršininkas Arlandas Lavrentjevas.
Jis priminė, kad tokiais atvejais pagrindinis tyrimas vyksta užsienio šalyje, o ne Lietuvoje. Todėl mūsų šalies policija negali "nuimti" automobilio iš paieškos sistemos, net ir tuo atveju, jei pirkėjas turi sutartį su pardavėju ar įformintus kitus dokumentus, patvirtinančius, kad automobilis buvo sėkmingai išregistruotas kitoje šalyje.
Kiek gali tekti laukti atsakymo iš užsienio šalies, esą sunku atsakyti, nes kiekvienas atvejis individualus. Visgi pareigūnas leido suprasti, kad laukimas gali užsitęsti mėnesių mėnesius.
"O kiek yra buvę tokių atvejų, kai lietuvis nusiperka iš užsienio parvežtą automobilį, sėkmingai jį priregistruoja "Regitroje", po kurio laiko sugalvoja parduoti, ir tik tada paaiškėja, kad jis yra ieškomas. Būna tokių istorijų, kai patys užsieniečiai, pardavę automobilį, po kurio laiko sugalvoja pareikšti policijai, kad įvyko vagystė. Ypač dažnai taip nutinka su italais. Sunku suvokti, kodėl jie taip daro", - pasakojo A. Lavrentjevas.
Anot jo, kam grąžinti ieškomą automobilį, sprendžia prokuratūra. Pareigūnas priminė, jog anksčiau paprastai visais atvejais ieškomas automobilis buvo grąžinamas tai šaliai, kur vyksta paieška.
"Pastaruoju metu stengiamasi atsižvelgti ir į Lietuvos pirkėjus. Ypač, jei paieška paskelbiama jau po to, kai transporto priemonė buvo sėkmingai priregistruota Lietuvoje. Perkant automobilį iš užsienio visada yra rizika, todėl aš patarčiau tartis su pardavėju, kad pinigai būtų mokami tik tada, kai automobilį pavyks sėkmingai priregistruoti "Regitroje", - patarė policijos atstovas.
Rašyti komentarą