„Susisiekimo ministerijos tikslas - skatinti kuo plačiau Lietuvoje naudoti pažangias, aplinkai draugiškas transporto priemones. Jau šiuo metu miestų gatvėse elektromobiliai gali važiuoti „A" raide ir elektromobilių simboliu pažymėtomis eismo juostomis, naudotis rinkliavų už automobilio stovėjimą lengvatomis. Vizualiai išskirtos tokios transporto priemonės viešajame eisme taps lengviau identifikuojamos, bus paprasčiau užtikrinti joms teikiamą pirmenybę", - sako Susisiekimo ministerijos kancleris Tomas Karpavičius.
Siūlydama išduoti specialius valstybinio registracijos numerio ženklus elektra ar vandeniliu varomoms transporto priemonėms, Susisiekimo ministerija kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją ir VĮ „Regitra". Minėtų transporto priemonių valstybiniuose numeriuose siūloma jau nuo šių metų birželio 1 d. naudoti EV raidžių derinį, pvz., EV 0000. Toks žymėjimas nebūtų privalomas. Transporto priemonių savininkams išliktų galimybė ir toliau rinktis įprastus serijinius ar vardinius numerius, valstybinių numerių taip pat nereikės keisti jau registruotoms transporto priemonėms, jei to nenorės savininkas.
Elektromobilių Lietuvoje dar nėra daug, tačiau jų skaičius sparčiai auga. „Regitros" duomenimis, kiek daugiau nei per metus - nuo 2014 m. spalio 1 d. iki 2016 m. sausio 1 d. - šalyje registruotų automobilių padaugėjo apie tris kartus (nuo 59 elektromobilių iki 176). Skatinant naudoti ekologiškas transporto priemones, plečiamas elektromobilių įkrovos prieigų tinklas - visų pirma didžiuosiuose miestuose ir prie svarbiausių šalies magistralių. Nuo 2014 m. didelės galios įkrovos prieigos veikia Vilniuje ir kelyje Vilnius-Kaunas ties Vieviu ir Elektrėnais.
Iki 2017 m. planuojama įrengti iki 17 elektromobilių įkrovimo prieigų magistralėje Vilnius-Kaunas-Klaipėda ir kelyje „Via Baltica". Tai gerokai padidins galimybes naudotis elektromobiliais Lietuvos teritorijoje. Tobulinamas ir teisinis reglamentavimas, pvz., diskutuojama su Aplinkos ministerija dėl Statybos techninio reglamento, skirto miestų gatvių projektavimui ir statybai, keitimo. Planuojama, kad plėtojant viešąją infrastruktūrą miestuose, pvz., prie prekybos centrų, viešbučių, automobilių stovėjimo aikštelėse, degalinėse būtų numatyti reikalavimai užtikrinti elektromobilių įkrovimo galimybę. Pažymėtina, kad ir šalies miestai planuoja elektromobilių plėtros priemones, kaip kompleksinę miesto susisiekimo gerinimo ir plėtros sudedamąją dalį.
Naudotis ekologiškomis transporto priemonėmis Susisiekimo ministerija skatina ir savo pavyzdžiu. „Buvome vieni pirmųjų įsigiję tarnybinius dviračius, vėliau elektrinį dviratį, o 2013 m. - tarnybinį elektromobilį ir šalia ministerijos įrengę elektromobilių įkrovimo prieigą. Patirtis įtikino, kad toks sprendimas buvo racionalus", - teigia T. Karpavičius.
Rašyti komentarą