Padariusiam rimtą nusižengimą asmeniui atimama teisė vairuoti. Bet patį dokumentą kai kurie taurelės ar greičio mėgėjai įsigudrina pasilikti. Pasirodo, prie vairo juos sustabdę pareigūnai kartais "nepastebi", kad jiems ištiestas negaliojantis vairuotojo pažymėjimas, ir tokiems sukčiams palinki gero kelio.
Dažniausiai vairuotojui padarius tokį rimtą pažeidimą, už kurį gali grėsti teisės vairuoti atėmimas, pareigūnai dokumentą iš jo paima ir vairuotojui išrašo laikiną pažymėjimą, su kuriuo galima važinėti, kol teismas nuspręs, ar teises grąžinti.
Bet kai kurie lakstūnai tiesiog pameluoja, kad pažymėjimo nepasiėmė arba yra pametę, taigi pareigūnai negali nieko padaryti - pažymėjimo neatima, ir nors šis nebegalioja, bet lieka nusižengusio vairuotojo kišenėje. Žinoma, jame nededama ir jokia žyma, kad pažymėjimo galiojimas sustabdytas, todėl jį matant nekyla jokių įtarimų, kad dokumentas niekinis.
LŽ kalbinti pareigūnai patvirtino, kad tokių atvejų pasitaiko - pareigūnams išties įkliūva vairuotojų, praradusių teisę vairuoti, bet bandančių naudotis pasiliktu vairuotojo pažymėjimu. Dalis jų esą taip elgiasi tikrai naiviai manydami, kad turimas pažymėjimas jiems neva suteikia teisę vairuoti, bet dauguma tokių sukčių sąmoningai rizikuoja, tikėdamiesi nepakliūti į apdairių pareigūnų akiratį.
Jei toks vairuotojas sustabdomas trumpam patikrinti, jis ištiesia kortelę ir tikisi, kad pareigūnas jos nepatikrins duomenų bazėje. Labai tikėtina, kad sukčiui iš tiesų pasiseks.
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos viršininkas Danas Česnauskas pripažino, kad apskrities policininkai ne kartą buvo sučiupę negaliojančiu vairuotojo pažymėjimu pasinaudoti bandančių asmenų, bet neslėpė, kad gali būti ir prasmukusiųjų. "Jei nėra galimybės - netikriname", - patvirtino pašnekovas, paklaustas, ar kiekvieną kartą sustabdžius vairuotoją tikrinamas jo pažymėjimo galiojimas.
Jis sutiko, kad organizuojant, pavyzdžiui, neblaivių vairuotojų arba nusikaltėlių paiešką labai sudėtinga nuodugniai patikrinti visus stabdomus vairuotojus. Pro užtvertą gatvę pravažiuoja daugybė mašinų, todėl atidžiau tikrinami tik įtarimą sukėlę jų vairuotojai, o kitiems pakanka parodyti, kad jie turi dokumentus, kurių galiojimo niekas tuo metu netikrina.
Patikrinimus dar labiau sutrikdo technikos gedimai. D.Česnauskas patvirtino, kad ne visuose patrulių automobiliuose yra kompiuterinė technika, o ir esama kartais neatlaiko temperatūros svyravimų bei apkrovos. "Ne viskas šiuo metu gerai veikia. Patrulių automobilyje reikia įjungti švyturėlius, kompiuterį, spausdintuvą - ne visa technika atlaiko", - aiškino pašnekovas.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro viršininkas Kęstutis Dičius patvirtino, kad ir Lietuvos šiaurėje pasitaiko bandančiųjų pasinaudoti apgaule pasiliktais vairuotojo pažymėjimais. Tačiau jis patikino, kad retai organizuojamos tokios priemonės, per kurias vairuotojai masiškai tikrinami, todėl, pašnekovo teigimu, sukčiams prasmukti su negaliojančiais pažymėjimais pro pareigūnus, "šaudančius" pavienes įtartinas mašinas, lieka labai mažai galimybių.
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro viršininkas Ramūnas Šideikis taip pat teigė, jog sukčiams prasmukti beveik nėra galimybių, tačiau jis nedrįso kategoriškai tvirtinti, kad pareigūnai užfiksuoja visus asmenis, besinaudojančius negaliojančiu vairuotojo pažymėjimu.
Rašyti komentarą