Kam ir kodėl mirksi Klaipėdos šviesoforai?

Kam ir kodėl mirksi Klaipėdos šviesoforai?

Kodėl vieni uostamiesčio šviesoforai reguliuojami vienu režimu, kiti - kitu? Kodėl negalima gerbti vairuotojų ir kai kuriuos šviesoforus įjungti budinčiuoju režimu arba juose sumontuoti pėstiesiems skirtus įjungimo mygtukus - juk taip būtų taupomas ne tik žmonių laikas, bet ir degalai, o kartu mažinama ir oro tarša?

Atrodytų, šie klausimai - visai logiški. Išties - kodėl vieni šviesoforai, stovintys vietose, kur per šimtus metrų - nė gyvos dvasios, veikia įprastu trijų spalvų režimu visą parą ir be reikalo trukdo eismą, o kitus net ir vidury judrios dienos pėstieji gali įsijungti transporto srautus sustabdydami tik trumpam?

Juos "Autosalonas" Klaipėdos valdininkams buvo pateikęs dar šių metų pradžioje, kuomet skaitytojai pastebėjo, jog mieste yra šviesoforais reguliuojamų perėjų, kuriomis naudojasi nedaug pėsčiųjų, tačiau žalia šviesa automobiliams ten šviečia taip pat, kaip ir visose sankryžose.

Logikos nėra

"Kasdien važinėju Šilutės plentu, ir niekaip nesuprantu eismo organizavimo logikos. Vienas šviesoforas, kur tikrai būna pėsčiųjų, jų ir yra junginėjamas - prie "Bazės" stotelės, tarp Tilžės ir Kauno gatvių. Vairuotojams patogu - sustoja tik tada, kai tikrai reikia praleisti žmogų.

Tačiau kažin kodėl kitas šviesoforas - ties buvusiuoju duonos kombinatu - veikia automatiškai. Nesvarbu, yra čia pėsčiųjų ar nėra (dažniausiai jų nebūna), raudonas signalas automobiliams užsidega dažnai. Net vakarais, kai kitur šviesoforai mirksi geltona šviesa, čia veikia įprastas trijų spalvų režimas - nors jokios gyvos dvasios, per gatvę šioje vietoje einančios tuo metu, matyti niekada neteko", - tąkart pastebėjimais dalinosi klaipėdietis Vacys.

Tam, kad kelio naudotojas - savivaldybė - pasirūpintų pėstiesiems skirto mygtuko įrengimu šioje perėjoje, neprieštarautų ir policijos pareigūnai.

"Mygtuko įrengimui "Klaipėdos pieno" stotelės šviesofore gal ir pritartume. Pėsčiųjų ten tikrai nebūna daug", - tąkart svarstė Klaipėdos apskrities VPK Kelių policijos biuro viršininkas Ramūnas Šideikis.

Priklauso nuo bendrovių?

Tačiau uostamiesčio savivaldybės Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda pareiškė, kad minėtas šviesoforas - ties bendrove "Klaipėdos duona" - vairuotojams nekelia didelių problemų.

"Jo veikimas suderintas su pamainų bendrovėse "Klaipėdos duona" ir "Klaipėdos pienas" grafiku - kai žmonių dirba daugiau, žalia šviesa pėstiesiems toje perėjoje užsidega dažniau. O po 22 valandos ten apskritai turi mirksėti geltonas signalas", - tvirtino L. Dūda.

Jo tikinimu, toks klausimas savivaldybėje neva jau svarstytas, ir nuspręsta nieko nekeisti.

"Suderinta? Pirmą kartą girdžiu!"

Dabar aiškėja, kad tai, labai švelniai pasakius, neteisybė - ir "Klaipėdos pieno", ir "Klaipėdos duonos" įmonių atstovai sako pirmą kartą girdintys, kad su jais kas nors būtų derinęs šviesoforo mirksėjimo laiką ir trukmę.

"Įdomi naujiena. Pirmą kartą girdžiu. Niekada nei panašių raštų apie kažkokius suderinimus dėl šviesoforų nemačiau, nei girdėjau iš kolegų. Pamainų grafikas pas mus elementarus - nuo 8 valandos ryto iki 20 valandos vakaro", - "Autosalonui" sakė "Klaipėdos pieno" vyr. inžinierius Osvaldas Pilybas.

NEDAUG. Šiuo metu Klaipėdoje yra tik trys pėsčiųjų valdomi šviesoforai.

Panašiai tvirtino ir "Klaipėdos duonos" vyr. inžinierius Gintaras Bernotas.


"Pamainų pas mus nėra daug, nuo aštuntos ryto iki aštuntos vakaro, ir apie jokius jų darbo laikų derinimus prie šviesoforų ar atvirkščiai nieko nežinau. Taip, anksčiau toje perėjoje yra nukentėję mūsų darbuotojų, atrodo, kūrikė, tačiau į prekybos bazę turbūt daug didesni žmonių srautai eina nei į mūsų įmonę", - paneigdamas vyriausiojo miesto ūkvedžio žodžius sakė jis.

Nieko nežino ir specialistai

Tą patį tvirtino ir bendrovės "Gatvių apšvietimas", kuri nuo šiol atsakinga už šviesoforų veiklą Klaipėdoje, generalinis direktorius Algimantas Laurinavičius.

"To šviesoforo veikloje nėra jokių vingrybių. Dieną jis veikia vienu, nekintančiu, įprastu trijų spalvų režimu, naktimis laiko rėlė įjungia budėjimo - geltonos spalvos mirksėjimo - režimą. Ir, beje, ne nuo 22, o nuo 23 valandos vakaro iki šeštos ryto", - teigė jis.

Turint omenyje "Klaipėdos pieno" ir "Klaipėdos duonos" pamainų darbo pradžią, ar ne logiška būtų šviesoforo budėjimo režimą pailginti nuo, pavyzdžiui, 21 val. vakaro iki 7 val. ryto? O gal dar geriau toje perėjoje sumontuoti pėsčiųjų junginėjamą mygtuką?

A. Laurinavičius teigia, jog su tokiais pasiūlymais reikia kreiptis į miesto savivaldybės Saugaus eismo komisiją.

"Mes patys tokių naujovių inicijuoti nenorime - dar būsime apkaltinti noru užsidirbti. Yra savivaldybėje Saugaus eismo komisija, ji nagrinėja įvairius gyventojų prašymus, todėl vairuotojai, nepatenkinti kurio nors šviesoforo veikla, turėtų kreiptis į komisiją", - sakė "Gatvių apšvietimo" vadovas.

Klauskite Liudviko

"Saugaus eismo komisija tokių dalykų nenagrinėja. Tai - ne saugaus eismo, o ūkio, miesto turto klausimas, todėl reikia kreiptis į savivaldybės Miesto ūkio departamentą", - "Autosalonui" pareiškė Saugaus eismo komisijos pirmininkas Viačeslavas Karmanovas.

Kodėl tai nesusiję su eismo saugumu? Juk tai - pėsčiųjų perėja, - "Autosalonas" paklausė V. Karmanovo.

Šviesoforai yra miesto turtas, juos, kaip ir kitą įrangą, valdo Miesto ūkio departamentas. Jis turi sutartis su "Gatvių apšvietimu", kitais rangovais. Jei yra norinčiųjų pokyčių, grupė vairuotojų turėtų rašyti raštą savivaldybės administracijos direktoriui, šis jį persiųstų į minėtą departamentą, ten raštas būtų išanalizuotas, įvertintos reikalingos išlaidos. Tada departamento vadovas numatytų asignavimus. Arba ne - priklausomai nuo priimto sprendimo.

Bet juk tas pats departamento direktorius Liudvikas Dūda tikino, kad šviesoforo veiklos režimas suderintas su "Klaipėdos pienu" ir "Klaipėdos duona", nors ir šių atstovai, ir šviesoforus prižiūrinti savivaldybės įmonė sako, jog tai - melas.

Iš kur jis tą ištraukė, reikia klausti paties Dūdos.

Pažadėjo pasirūpinti

Savivaldybė tarnauja miestiečių interesams. Kodėl patys valdininkai negali inicijuoti tokio pakeitimo? Juk taip būtų taupomas ne tik vairuotojų laikas bei nervai, tačiau ir klaipėdiečių vairuotojų pinigai kurui, o kartu - mažinamas oro užterštumas, už kurį kovojanti bent jau deklaruoja ta pati savivaldybė...

Visiškai sutinku su jumis - toje perėjoje galima būtų arba pailginti budėjimo režimo veikimą bent po valandą ryte ir vakare, arba sumontuoti tą mygtuką. Jis milžiniškų pinigų nekainuotų, o nauda - ir dėl kuro taupymo, ir dėl to paties oro užterštumo mažinimo - tikrai būtų.

Tai kaip ir kas turėtų inicijuoti pakeitimus - ar dabar kuriam nors vairuotojui reikia stovėti prie šviesoforo Šilutės plente ir rinkti bendraminčių parašus?

Jūs pats, kaip vairuotojas, parašykite prašymą peržiūrėti to šviesoforo veiklos principą ir atneškite man asmeniškai. Pažadu, aš jį perduosiu administracijos direktoriui ir pasirūpinsiu, kad jis būtų išnagrinėtas.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder