Automobilių kalendoriuje - solidūs jubiliejai

Automobilių kalendoriuje - solidūs jubiliejai

"Autosalonas" jau rašė, kad šie metai automobilių istorijoje ypatingi - pirmasis automobilis sulaukė 125 metų amžiaus. Ši data skaičiuojama nuo 1886-ųjų sausio 29-osios, kuomet vokietis Karlas Benzas savo šalyje gavo patentą Nr. 37435. Jis suteiktas "transporto priemonei su varikliu, naudojančiu benziną" - "Benz Patent Motorwagen".

Iš viso nuo 1886-ųjų buvo užregistruota net apie 80 tūkstančių kompanijos "Daimler AG" inžinierių kūrinių patentų.

Du svarbūs iš jų šiomis dienomis taip pat švenčia solidžius jubiliejus. 1951 m. sausio 23 d. tuometinė kompanija "Daimler-Benz" padavė prašymą gauti patentą apsauginiam lengvojo automobilio kėbulo elementui, iš galo ir priekio turinčiam deformacijos zonas. Šis prašymas buvo patenkintas 1952-ųjų sausį.

Pirmuoju serijiniu automobiliu, kuriame įdiegtas šis išradimas, tapo 1959-ųjų laidos W111 serijos "Mercedes-Benz 220" (220S, 220SE) modelis. Jo kėbulo elementai buvo kintamo kietumo, tad jų dėka avarijos atveju smūgio energija būdavo sugeriama, o salono geometrija likdavo nepakitusi.

Išradimo autorius - vengras Bela Barenyi, į darbą "Daimler-Benz AG" priimtas dar 1939 metais. Tarp jo idėjų - ir į įprastą padėtį po išjungimo grįžtantys priekinio stiklo valytuvai, ir energiją sugerianti vairo kolonėlė.

Pirmajam "dyzeliui" - 75-eri

O štai vasario mėnesį 75 metai sukanka "Daimler" kompanijos dyzeliniam varikliui. Pirmasis tarp serijinių automobilių tokį gavo "Mercedes-Benz 260D".

Jis buvo pristatytas 1936-ųjų vasarį tarptautinėje motociklų ir automobilių parodoje Berlyne. Po antvožu mašina turėjo 2,6 l 45 AG (3 200 aps./min.) keturių cilindrų "dyzelį" su "Bosch" firmos siurbliuku. Vidutinės kuro sąnaudos siekė 9 l šimtui kilometrų, kuro bako pakakdavo įveikti 400 km atstumą (nuo 1937 metų - 500 km).

Tų pačių metų rugsėjį pasirodė "Pullman" versija ir kabrioletas. Iki 1940 m. parduoti 1 967 dyzeliniai mersedesai, o 1949-aisiais debiutavo naujas dyzelinis "Mercedes 170D" su 1,7 l motoru. 1974 m. atsirado mersedesas su 5 cilindrų 3 litrų motoru, 1997 m. pristatytas pirmas "Mercedes-Benz" modelis (С 220 CDI) su tiesioginio kuro įpurškimo sistema "common-rail". 2006-ieji pažymėtini kaip E klasės mersedeso su kenksmingų išmetamųjų dalelių kiekį mažinančia sistema "BlueTEC" debiuto metai.

"Ekstazės dvasia" ir tragiška meilė

Pasigirti turi kuo ir britų kompanija "Rolls-Royce", garsėjanti prabangios klasės automobiliais - ji šiais metais švenčia svarbų jubiliejų - garsiajai markės emblemai, rolsroisų kapotus puošiančiai statulėlei "Ekstazės dvasia", "Spirit of Ecstasy", sukanka 100 metų.

Statulėlė, vaizduojanti pergalės deivę Nikę, buvo sukurta barono Johno Walterio Edwardo Douglaso-Scotto-Montagu užsakymu papuošti jo automobilį "Rolls-Royce 40/50 HP". Jos autorius - Charlesas Robinsonas Sykesas. "Ekstazei" pozavo slapta Montagu meilė Eleonora Velasco Thornton.

Dabartinis "Rolls-Royce" simbolis buvo užregistruotas 1911 metų vasario 6 dieną. Baronas Montagu, tais laikais garsėjęs kaip "motorizmo", t. y. automobilizmo entuziastas (jo iniciatyva buvo atšauktas "raudonosios vėliavėlės" įstatymas, savaeigėms transporto priemonėms ribojęs greitį iki 3 km/h mieste ir iki 6 km užmiestyje), buvo gerai pažįstamas su "Rolls-Royce" savininkais, tad mielai sutiko šiems paprašius leisti naudoti skulptūrėlę kaip kompanijos prekės ženklą.

36-erių baronas su E. Thornton susipažino 1902-aisiais, kuomet ši 22 metų mergina dirbo sekretore Karališkajame autoklube ir padėjo Montagu leisti pirmą iliustruotą automobilinį žurnalą "The Car Illustrated".

Montagu buvo vedęs, turėjo žmoną ir dukrą, tad aistra privalėjo likti paslaptyje. Matyt tuo ir galima paaiškinti pirmąjį Ch. Sykeso sukurtos skulptūrėlės variantą - "Whisper" ("Šnabždesys"). Tai buvo merginos su besiplaikstančiais rūbais ir prie lūpų prispaustu piršteliu figūra.

Aistros istorijos pabaiga - tragiška. Barono žmona jį išleido kalėdinėn kelionėn kartu su E. Thornton. 1915 m. gruodžio 30 d. jų laivas Viduržemio jūroje buvo torpeduotas vokiečių povandeninio laivo U-38. Patekti į gelbėjimosi valtį jiems nepavyko. Baronas, užsidėjęs gelbėjimo liemenę, apkabino mylimąją ir jie kartu šoko vandenin, tačiau moteris nuskendo įtraukta verpeto. Montagu buvo išgelbėtas.

Na, o pati "Rolls-Royce" kompanija 100-metį atšventė 2004 m.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder