Automobiliai vis dažniau veržiasi į dangų

Automobiliai vis dažniau veržiasi į dangų

Panašu, transporto kamščiai pasaulį užkniso galutinai, ir jį vis labiau ima užvaldyti skraidančių automobilių idėja.

Žiniasklaida jau ne kartą pasakojo apie JAV kompaniją "Terrafugia", kuri dar prieš trejus metus gavo šalies Federalinės civilinės aviacijos valdybos leidimą gaminti skraidantį automobilį "Transition".

Norint valdyti šią transporto priemonę reikia baigti specialius kursus ir turėti 20 valandų skraidymo praktiką.

Ant žemės priekiniais ratais varomas "Terrafugia Transition" naudoja įprastą benzininį motorą, o pakilęs į orą - propelerinį variklį, kurio galia - 100 AG.

Norint mašiną paversti lėktuvu tereikia 30 sekundžių - tiek užtrunka sparnų išsiskleidimas.

Su degalų baku "Transition" gali nuvažiuoti 105 km, nuskristi 724 km, maksimalus greitis ore - 185 km/h.

Vien tais metais automobilį-lėktuvą, sumokėję 10 tūkst. dolerių pradinę sumą, užsisakę per 100 žmonių. Tuomet "Terrafugia Transition" kaina JAV rinkoje siekė 195 tūkst. dolerių. Dabar - 279 tūkst. dolerių.

Įkvėpti sėkmės amerikiečiai šių metų kovą ėmėsi kurti hibridinę "Transition" versiją, kuri į orą pakilti galėtų kaip sraigtasparnis - vertikaliai.

"AEROMOBIL V2.5".

"Skraidomobilis" išrastas

Skraidančių automobilių idėja užsikrėtė ir buvęs "Audi", "Volkswagen" bei BMW markių dizaineris slovakas Štefanas Kleinas (Stefan Klein), sukūręs automobilio-lėktuvo prototipą "Aeromobil V2.5".

Neseniai šis transporto priemonė, beje, kurta 20 metų, sėkmingai išbandyta pirmą kartą.

"Aeromobilis" turi plieninių vamzdžių važiuoklę, prie kurios tvirtinamos anglies pluošto kėbulo detalės. Ilgis - 6 m, plotis - 1,6 m, o ištiestais sparnais jis siekia 8,2 m. Teigiama, jog tokie gabaritai leis laisvai naudotis keliais ir lankytis įprastose degalinėse.


Be kuro ir keleivių "skraidomobilis" sveria 450 kg. Jis turi vandeniu aušinamą 100 AG benzininį variklį "Rotax 912" (tokį patį, beje, kaip ir "Terrafugia Transition"). Šis motoras suka ir priekinius ratus, ir propelerį.

Ant žemės "Aeromobil V2.5" gali pasiekti 160 km/h greitį, ore jis siekia 200 km/h. Maksimalus skrydžio atstumas - 500 km.

Tiesa, kol kas neaišku, kaip į Š. Kleino kūrinį pažiūrės atitinkamos Europos institucijos. Tiesa, manoma, jog sertifikatą jam gauti pavyks per porą metų, o tada jau esą bus galima pradėti serijinę gamybą.

Kas slovaką patraukė dangun? Gal genai - jo senelis ir tėvas buvo pilotai, o pats Š. Kleinas pradėjo skraidyti dar būdamas paauglys - kartu su broliu, kuris šiuo metu lakūnas-bandytojas.

 "SKYRUNNER".

Kils su parašiutu

Patarlės, bylojančios, jog gimęs šliaužioti skraidyti negali, bando atsikratyti ir "SkyRunner" - bagio ir paraplano "mišrūnas", sukurtas JAV kompanijos "Parajet Automotive".

Skirtingai nuo aukščiau minėtų projektų, bagis turi ne tradicinius sparnus, o parašiutą, tad pavirsti skraidykles jam reikia trijų minučių. Tačiau tai esą saugiau nei skristi naudojant sparnus.

"SkyRunner" varomas 1 litro darbo tūrio "Ford" motoru, turinčiu 123 AG. Bendras svoris - 420 kg, 100 km/h greitis pasiekiamas per 4,3 sek. Tiesa, ant žemės jis gali išvystyti net 185 km/h greitį, tačiau ore skrenda ne greičiau nei 90 km/h . Ten jis gali įveikti apie 350 km atstumą, tuo tarpu ant žemės - 700 km.

Į pirmąjį skrydį bagis leidosi dar 2009 metais, dabartinė versija sukurta jau antrojo prototipo pagrindu.

Kūrėjai teigia, kad "dangaus bėgikas" pasižymi patikimumu, valdymo paprastumu ir mobilumu, o savininkui gali pasiūlyti "visą nuotykių rinkinį viename pakete". Reikia nepamiršti, kad ši transporto priemonė gali tūpti ne tik ant lygaus kelio, tačiau ir paplūdimiuose, laukuose ir pan.

Kaip vadinti jį valdantį žmogų - vairuotoju ar pilotu? Spręskite patys - licenciją gauti sėsti prie vairo galima po 12 valandų skraidymo su instruktoriumi.

Numatoma "SkyRunner" kaina - 119 tūkst. dolerių. Užsakymai jam jau priimami, pirmuosius pirkėjus parašiutinis bagis pasieks kitąmet.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder