Ne kyšis, bet paskola? Galo byloje dar nesimato

Šiemet gegužės 12 dieną sueis 5 metai, kai Specialiųjų tyrimų tarnyba sulaikė kyšininkavimu įtariamą tuometinį Liberalų sąjūdžio pirmininką, Seimo narį Eligijų Masiulį ir faktiškai sužlugdė jo politinę karjerą. Net viltis kada nors tapti šalies prezidentu. Kartu su E.Masiuliu šioje politinės korupcijos byloje įtarimai buvo pareikšti koncerno „MG Baltic" viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui, liberalams, buvusiems Seimo nariams Šarūnui Gustainiui ir Gintarui Steponavičiui, Seimo nariui „darbiečiui" Vytautui Gapšiui ir trims juridiniams asmenims - Liberalų sąjūdžiui, Darbo partijai ir koncernui „MG Baltic". O kokie teisiniai rezultatai?

Eligijaus Masiulio (dešinėje) gynybos linija - jis galvojo, kad ima paskolą, o ne kyšį. Jei Raimondas Kurlianskis, duodamas pinigus, galvojo, kad perka politiką ar partiją - liks vienas kaltas?.. Stasio Žumbio nuotr.

 

Ryšiai iki prezidentės

Retas domisi, kaip teisiamos partijos ar koncernas. Iš teisiamųjų bene labiausiai domina E.Masiulis. Nuteis ar ne? Įrodys STT ir prokuratūra jo kaltę ar ne? Juolab kai buvęs liberalų lyderis E.Masiulis politikoje buvo reikšminga figūra.

Akcentavo nepriekaištingos reputacijos svarbą. Be to, asmeniškai susirašinėjo su prezidente Dalia Grybauskaite. Ne bet kaip, o „tulpių paštu" ir vykdė ponios pageidavimus.

Tad daliai visuomenės šis teismas yra tarsi lakmuso popierėlis - ar STT, čiupdama D.Grybauskaitės patikėtinį E.Masiulį, neapsiriko?

Pradžia tokia. STT, prieš sulaikydama E.Masiulį ir R.Kurlianskį, apie 7 mėnesius klausėsi jų bei kitų politikų pokalbių.

Slaptą pasiklausymą sankcionavo Anykščių rajono apylinkės teismas. Galiausiai STT pareigūnai 2016 m. gegužės 10-ąją, apie 16 val. užfiksavo, kaip R.Kurlianskis šalia Seimo esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje padavė E.Masiuliui alkoholio dėžutę, o šis ją įsidėjo į savo automobilį ir nuėjo į Seimo rūmus.

Teisme peržiūrint surinktus bylos įrodymus, buvo pateiktas vaizdo įrašas, kaip pareigūnai rausiasi E.Masiulio automobilyje ir randa dėžutę, kurioje įdėtas vokas su 90 tūkst. eurų.

Šias kupiūras agentai sužymėjo ir paliko automobilyje. Politikas buvo dar vieną parą sekamas, o gegužės 12 d. sulaikytas. Per kratą E.Masiulio namuose rasta apie 250 tūkst. eurų.

Karjeros krachas

Praėjus tik savaitei nuo sulaikymo E.Masiulis atsistatydino iš partijos pirmininko pareigų ir iš Seimo. Prasidėjo ikiteisminis tyrimas, trukęs iki 2018 m. balandžio 18 d. Apklausta 150 asmenų. Tarp jų - 50 politikų. Pridėjus įtariamųjų apklausas, iš viso buvo surengta 200 apklausų. Ir 30 kratų. Iš visų įtariamųjų suimtas buvo tik R.Kurlianskis, kameroje išbuvęs 20 parų. Vėliau, nors prokuratūra prašė areštą pratęsti, teismas nesutiko. R.Kurlianskiui buvo skirtas namų areštas. Dviem mėnesiams. Galiausiai 108 tomų byla, kurioje vien kaltinamasis aktas yra 45 puslapių, perduota Vilniaus apygardos teismui.

Kaltinimą šioje byloje palaiko dabartinis Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius. Teisiamuosius gina 10 advokatų.

Vilniaus apygardos teismo teisėja Nijolė Žimkienė bylą ketino pradėti nagrinėti 2018 m. birželio 8-ąją. Jau pirmųjų posėdžių metu teisiamieji pageidavo nušalinti prokurorą J.Laucių. Teismas nenušalino.

E.Masiulis prašė teismo nuimti areštą nuo jo asmeninių, per kratą paimtų pinigų. Teismas nenuėmė. Apeliacinis teismas, kuriam pasiskundė - taip pat.

Per tą laiką, kol vyksta vadinamosios politinės korupcijos bylos tyrimas bei nagrinėjimas, E.Masiulis, teismui leidus, buvo išvykęs pailsėti į užsienį. Taip pat 2019 m. nesėkmingai dalyvavo Klaipėdos mero rinkimuose. Nesurinko reikiamo kiekio parašų, todėl Vyriausioji rinkimų komisija neleido kandidatuoti.

Ne kyšis, bet paskola?

Galo byloje dar nesimato. Baigtos liudininkų apklausos. Išklausyti slapti įrašai. Peržiūrėta surinkta vaizdinė medžiaga, kaip kaltinamieji (V.Gapšys, E.Masiulis, G.Steponavičius) bendrauja su R.Kurlianskiu gatvėje ar kavinėse. Kaltinamieji šių bendravimų neneigia. Tačiau neigia, jog tuose susitikimuose būta nusikaltimo požymių.

E.Masiulis ir R.Kurlianskis taip pat paaiškino, kad 90 tūkst. eurų buvo paskola. Notaro nepatvirtinta, nes abu vyrai vienas kitu ir taip pasitikėjo. Surašė tik suteiktos paskolos raštą, kurį teisėsaugai pateikė kiek vėliau. Tiesa, E.Masiulis per 2018 m. balandį surengtą spaudos konferenciją aiškino, kad pareigūnai, apžiūrėdami jo automobilį, paskolos raštą rado. Bet jis nebuvo pridėtas prie bylos. Taip pat E.Masiulis tada patikino, kad paskola R.Kurlianskiui jau grąžinta. O iš kokių lėšų - asmeninis skolininko reikalas.

Kokia paskolos paskirtis?

Buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis aiškino, kad ši paskola buvo skirta asmeniškai jam. Ketino pinigus investuoti į nekilnojamojo turto verslą Nidoje. O R.Kurlianskis aiškino kiek kitaip. Manė, kad šiais pinigais bus paremti 6 liberalai vienmandatininkai, 2016 m. spalį dalyvausiantys Seimo rinkimuose.

Kad ir kaip būtų, bet tas STT pareigūnų įtariamas kyšis jau virtęs paskola. 2018 m. Vilniaus miesto apylinkės teismas jau pripažino, kad E.Masiulis ėmė iš R.Kurlianskio paskolą, o ne gavo 90 tūkst. eurų kyšį. Tad mažai tikėtina, jog prokurorui J.Lauciui vis dėlto pavyks įrodyti, kad 90 tūkst. eurų buvo kyšis.

14-oje posėdžių - nuo praeito pavasario iki šių metų vasario 11-osios savo parodymus dėstė R.Kurlianskis. Nuo vasario 25 d. teismas pradėjo klausytis E.Masiulio parodymų.

Kodėl teisminis aiškinimasis trunka taip ilgai? Paklausiau prokuroro J.Lauciaus, bet į klausimą atsakė ne jis, o Generalinės prokuratūros atstovė Gintarė Šatkauskaitė-Vitkauskienė:

„Nuo bylos perdavimo į teismą už teisminį bylos procesą ir jo trukmę atsakingas bylą nagrinėjantis teismas, kuris ir organizuoja konkrečios bylos procesą. Prokuroras joje yra tik vienas iš šalių. Nuo jo bylos proceso trukmė teisminio nagrinėjimo metu nepriklauso."

Iš debesies bus mažai lietaus?

Anot E.Masiulio, dėl to taip ilgai vyksta nagrinėjimas, kad byla neišskaidyta į atskirus fragmentus:

„Viskas sumesta į vieną krūvą - 5 fiziniai ir 3 juridiniai asmenys yra kaltinamieji, dar jų gynėjai. Susidaro didelė grupė žmonių, kur kiekvienas turi pasisakyti.

Negaliu sakyti, kad bylos nagrinėjimo grafikas nėra intensyvus. Per mėnesį būna ir 3-5 posėdžiai. Niekas iš proceso dalyvių nesirgo, specialiai posėdžių nenukeldavo.

Gal sąmoningai taip visi bylos epizodai sumetami į vieną vietą?

Reikia bylas daryti siauresnes. Nebandyti vienoje byloje apimti viso pasaulio. Byla nagrinėjama dar tik pirmoje instancijoje. Jei jos sprendimas vienai ar kitai pusei atrodys nepriimtinas, byla nusikels į kitas teismų instancijas.

Jei pasibaigs byla taip, kad iš debesies bus mažai lietaus arba visai nebus lietaus, niekas iš tarnybų mūsų neatsiprašys.

O jei Europos Žmogaus Teisių Teismas bus mūsų pusėje?.. Visi mokesčių mokėtojai už teisėsaugos klaidas sumoka, o ne konkretūs pareigūnai.

Dažnai pagalvoju, kiek prarandu dėl šios bylos.

Kai pradėjo tyrimą, man buvo 41 metai, o dabar jau eina 47-i. Byla gali užtrukti visą dešimtmetį.

Esu pačiame jėgų žydėjime, o priverstas gyventi kitoje realybėje.

Bet nesėdžiu ant sofutės, nepuolu į depresiją. Labai daug nusisuko nuo manęs žmonių, kurie buvo šalia, kai buvo gerai. Gal į naudą gyvenime, kai mane supusius žmones lyg per filtrą perleidau?"

Komentuoja buvęs Generalinės prokuratūros prokuroras Kęstutis Vagneris

Archyvų nuotr.

Galioja nekaltumo prezumpcija, todėl tai, ką sakau, tik mano asmeninė nuomonė.

Sunku pasakyti, kaip šios bylos teisminis nagrinėjimas baigsis. Yra labai ilgas laiko tarpas tarp galimo nusikaltimo padarymo ir teismo būsimo sprendimo. Tas laikas vis ilgėja. Gali būti visokių naujų aplinkybių, bet žinau, kad prokuroras J.Laucius - vyras labai atkaklus. Viliuosi, kad teismo sprendimas bus pamokantis politikus, bet tai tik mano nuomonė.

Įdomi ta suteiktos paskolos versija. Be to, ne atsitiktinai iš pradžių teisme davė parodymus liudininkai, o tik paskui kaltinamieji. Juos gina labai patyrę advokatai - buvę prokurorai. Tai irgi verčia manyti, kad teismo sprendimas gali būti visoks.

Gali būti kaltinimų perkvalifikavimas, bet kažkokia pabaiga vis vien bus.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder