Lapinų gaujos lyderiui L. Lapinskui-Lopui – dar vienas smūgis: nepadėjo ir garsus advokatas

Daugiau nei prieš dešimtmetį Vilniuje gan trumpai – kelerius metus – aktyviai veikusi, tačiau labai išgarsėjusi Lapinų gauja turėjo kelis lyderius, iš kurių bene žinomiausias – Lopo pravardę gavęs Laimonas Lapinskas. Daugiau nei 15 metų už grotų praleidęs nusikaltėlis šią vasarą itin stengėsi pagaliau ištrūkti į laisvę, tačiau niekaip neįtikino teisėjų, kad jau pasitaisė ir nekelia grėsmės.

2002–2003 m. veikusi Lapinų gauja turėjo kelias grupuotes, kurios skirtingu metu stojo prieš teismą.

Pagrindinis Lapinų pinigų šaltinis buvo prekyba narkotikais, tačiau gauja užsiėmė ir žmogžudystėmis, kitais sunkiais nusikaltimais.

Svarbiausiu Lapinų lyderiu iki preliminariai laikomas Justas Belousovas, turintis Lapino pravardę.

Šis nusikaltėlis slapstosi, Lietuvos teisėsaugai nepasiekiamas iki šiol. Tačiau J. Belousovas nebuvo vienintelis nusikalstamo susivienijimo organizatorius – vienu iš gaujos vadeivų įvardijamas ir L. Lapinskas-Lopas.

Griežtą tvarką gaujoje įvedęs L. Lapinskas pasižymėjo fizine jėga, sportiniu sudėjimu.

Tačiau Lopo karaliavimui galiausiai atėjo pabaiga. 2005 metais L. Lapinskas buvo suimtas, o po trejų metų nuteistas 20 metų laisvės atėmimo bausme.

Lopas buvo pripažintas kaltu dėl prekybos narkotikais, nužudymo ir pasikėsinimo nužudyti, neteisėto ginklų laikymo, turto prievartavimo, kankinimo ir kitų nusikaltimų.

Įtempta vasara

Į laisvę L. Lapinskas turėtų išeiti 2025 m. sausio 19 d. Tačiau buvęs Lapinų vadeiva pastaraisiais metais intensyviai siekia į laisvę išeiti anksčiau ir praėjusią vasarą jau penktą kartą iniciavo procesą dėl lygtinio paleidimo.

Pastarąją vasarą žinomas nusikaltėlis itin aktyviai siekė įtikinti teisėjus, kad turėtų būti paleistas anksčiau laiko.

Į pagalbą aiškinantis teisines vingrybes L. Lapinskas pasikvietė vieną žinomiausių Vilniaus advokatų Romualdą Mikliušą, tarp kurio klientų yra buvęs sostinės vicemeras Romas Adomavičius, koncerno „MG Baltic“ buvęs viceprezidentas Raimondas Kurlianskis.

Įtempta L. Lapinsko vasara prasidėjo, kai birželio pradžioje lygtinio paleidimo komisija atmetė kalinio prašymą dėl lygtinio paleidimo.

Tuomet L. Lapinskas kartu su advokatu apskundė tokį sprendimą Vilniaus miesto apylinkės teismui, tačiau nieko nepešė – liepos vidury teisėja Ieva Narbutaitė skundą atmetė.

Tokio sprendimo motyvai – didelė L. Lapinsko smurtinio elgesio ir pakartotinio nusikalstamumo rizika, o taip pat tai, kad L. Lapinskas, prieš sulaikymą dirbęs labai trumpai, o vėliau ėmė gyventi iš prekybos narkotikais, už grotų ėmė demonstruoti itin negatyvų požiūrį į darbą.

Teismo duomenimis,  L. Lapinskas bausmės atlikimo metu buvo 4 kartus skatintas ir 21 kartą sulaukė drausminės nuobaudos, 11 šių nuobaudų Lopas gavo už atsisakymą atlikti nemokamus darbus, kartą baustas už atsisakymą vykdyti nuobaudą – pataisos įstaigos patalpų ir teritorijos tvarkymą be eilės.

Viena iš atsisakymo dirbti priežasčių – nenoras dirbti, L. Lapinsko nuomone, žeminančio darbo.

Archyvų nuotr.

Svajūnas Dičmonas ir Laimonas Lapinskas. Dmitrijus Radlinskas Alfa.lt

Reabilituoti savo įvaizdžio nusikaltėliui nepadėjo ir už grotų įgytos staliaus, apdailininko kvalifikacijos, šiuo metu siekiama siuvėjo specialybė bei 2020 m. rupgjūtį sudaryta darbo sutartis, kuri garantuotų, kad į laisvę išėjęs L. Lapinskas turėtų pajamų šaltinį.

Koją L. Lapinskui pakišo ir tai, kad iki šiol nusikaltėlis neatlygino didelės dalies savo aukoms padarytos žalos. Nusikaltimų aukoms Lopas dar nesumokėjo priteistų 43 418,78 eurų.

Dvigubi standartai

Pastarasis teismo sprendimas taip pat buvo apskųstas ir iškeliavo į aukštesnės instancijos teismą.

Vilniaus apygardos teisme skundas pateko ant teisėjo Arūno Bartkaus stalo, o pačiame skunde akcentuojami vien teigiami L. Lapinsko bruožai, neigiamas aplinkybes nutylint: kalinys teistas tik kartą, skatintas keturis kartus, galiausiai – palaiko socialinius ryšius su tėvais ir seserimi, laisvėje dirbtų ir turėtų kur gyventi, turi susiradęs darbą.

Skundu akcentuota ir tai, kad žemesnės instancijos teismo sprendimas nėra logiškas – L. Lapinsko nenori paleisti į laisvę, nes jis nėra atlyginęs nukentėjusiesiems padarytos žalos, tačiau, kaip pažymėjo advokatas, kalinys, būdamas už grotų, šios žalos ir neatlygins, kol neišeis į laisvę ir nepradės dirbti.

Kaip skunde nurodė R. Mikliušas, jo klientui taikomi dvigubi standartai – nors už savo nusikaltimus L. Lapinskas jau buvo nuteistas ir atliko didžiąją bausmės dalį, kalinys vis dar yra vertinamas pagal 15 ir daugiau metų senumo faktus ir aplinkybes, nors turėtų būti vertinamas pagal savo dabartinius poelgius.

Aukšta kartelė

Naujausią skundą išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas A. Bartkus pripažino, kad L. Lapinskas už grotų stengiasi ir kažkiek taisosi, tačiau pažanga savaime nėra priežastis pulti ir rodyti pasitikėjimo nuteistajam, kartu paleidžiant jį į laisvę.

„Teigiamai nuteistąjį charakterizuojančios aplinkybės patvirtina, kad nuteistasis elgiasi taip, kaip privalo elgtis kiekvienas bausmę atliekantis asmuo, tačiau visgi nėra absoliutus pagrindas spręsti, jog savo elgesiu jis jau padarė akivaizdžią pažangą mažindamas savo nusikalstamo elgesio riziką“, – rašoma nutartyje.

Anot teisėjo, svarbu atsižvelgti į visas aplinkybes – L. Lapinskas buvo ne tik skatintas, bet ir sulaukė daugybės drausminių nuobaudų, kalinio elgesys už grotų rodo avantiūrizmą ir polinkį į riziką. Mačistinio gyvenimo būdo, jėgos kulto propagavimas matomas ir iš vaizdo įrašų, kurie iš L. Lapinsko kameros buvo patekę į virtualią erdvę.

Teisme atsižvelgta ir į tai, kad žalos, kurią teismas priteisė nusikaltimų aukoms, Lopas atlyginti neskuba, nors skunduose tokiam elgesiui randama pateisinimų.

Kaip paaiškėjo, Lapinų gaujos lyderiui patekus už grotų, varžytinių metu buvo parduotas L. Lapinsko turtas, iš gautų pinigų buvo išieškoti 64 945,38 litų (18 809 eurai).

Tačiau pastarieji pinigai nusikaltimų aukas pasiekė dar 2014 m. balandį ir pasiekė tik teisėsaugos institucijų pastangomis, o pats L. Lapinskas nuo to laiko – jau septynerius metus – nukentėjusiesiems nesumokėjo nė cento.

Teisėjas A. Bartkus atmetė L. Lapinsko gynėjo skundą, pasižymėjęs kalinys vis dar lieka už grotų. Tačiau po kelių mėnesių Lapinų narys galės iš naujo teikti prašymą dėl lygtinio paleidimo.

Teisėjo nutartyje pažymima, kad nuteistiesiems užkelta aukšta kartelė – neužtenka vien sėdėti už grotų ir retsykiais padaryti ką nors teigiamo, turi būti matoma akivaizdi pažanga ir noras taisytis.

Gyvavo trumpai, bet spėjo pasižymėti

Vilniuje ir jo apylinkėse veikusi Lapinų gauja buvo tarsi kriminalinio pasaulio kometa – gyvavo vos kelerius metus, tačiau per šiuos žibėjo ryškiai, garsėjo sunkiais ir įžūliais įvykdytais nusikaltimais.

Gauja užsiėmė turto prievartavimu, savavaldžiavimu, o dideles pajamas Lapinams nešė narkotikų prekyba – išsinuomotuose butuose, garažuose Lapinai laikė ir platino didelius kiekius įvairių narkotinių medžiagų – heroiną, kanapių dervą, metamfetaminą.

Kaip ir pridera rimtai grupuotei, lLapinai buvo neteisėtai įgiję įvairių šaunamųjų ginklų, sprogiųjų medžiagų.

Tarp Lapinų gaujos įvykdytų nusikaltimų yra ir itin sunkių: nustatyta, kad L. Lapinsko vadovaujami gaujos nariai 2003 m. sausį miške prie kelio Vilnius–Ukmergė nužudė Vilių Bogačenką, o 2004 m. birželį miške šalia kelio Dūkštas–Kernavė, Širvintų rajone, susidorojo su Aleksejumi Naruševičiumi. Abi Lapinų aukos buvo užkastos.

Pats gaujos vadeiva L. Lapinskas vėliau pagarsėjo dėl spalvingų, bet žiaurių nusikaltimų, tarp kurių – ir be rimtos priežasties naktiniame Vilniaus klube „Brodvėjus“ peiliu subadytas apsaugininkas, bandymas nušauti vieną vilnietį, tačiau visiškas apsijuokimas, kai auka buvo sumaišyta su kitu vyru.

Žiniasklaidoje anksčiau skelbta, kad, švęsdamas savo gimtadienį, L. Lapinskas su draugais surengė egzekuciją tuometiniam Lietuvos policijos akademijos studentui.

Būsimasis pareigūnas buvo verčiamas gerti degtinę, vartoti narkotikus, persirengti moteriškais drabužiais ir šokti, o apie šešias valandas trukusi „šventė“ buvo filmuojama.

Tačiau Lapinų gauja buvo susemta, o spalvingiems L. Lapinsko nusikaltimams atėjo galas. 2008 m. birželį L. Lapinskas buvo nuteistas kalėti 20 metų (pirmą pusę praleidžiant jau uždarytame Lukiškių kalėjime).

Bausmė – griežta, tačiau Lopui dar pasisekė, mat prokurorai prašė jam skirti įkalinimą iki gyvos galvos. „L. Lapinskas laisvės atėmimo bausmę atlieka už tai, kad 2002 m. Vilniuje organizavo nusikalstamą susivienijimą, jam vadovavo, 2003 m. organizavo ginkluotą nusikalstamą susivienijimą, organizavo prekybą narkotinėmis medžiagomis, dalyvavo dviejų žmonių nužudyme bei pasikėsinime nužudyti“, – pažymima teismo dokumentuose.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder