Tačiau įspėjama, kad to daryti nevertėtų.
"Ruonis - nėra naminis pudelis, kuris laukia ausies pakasimo. Jis gali grybštelti taip, kad maža nepasirodys", - "Vakarų ekspresui" sakė Pajūrio regioninio parko direkcijos vyr. ekologas Erlandas Paplauskis.
Jo teigimu, kaip ir tarp žmonių, tarp ir gyvūnijos pasaulyje kiekvienas turime paisyti tam tikros kultūros ir palikti asmeninės erdvės.
"Jei pamatote Baltijos jūros pakrantėje ruoniuką, jokių būdu neeikite labai arti. Palikite jį ramybėje. Žmonių dėmesys, ruonius trikdo ir gali iššaukti stresą. Tai, kad jie šildosi ant saulutės - normalus procesas. Juk gamta - jų erdvė. O jei mes pradedame ruoniuką vaikyti lazdomis, tampyti už uodegos ar kitaip bandome jį gražinti į vandenį - darome tik žalą", - akcentuoja E. Paplauskis.
Pajūrio regioninio parko direkcijos vyr. ekologas pastebi, kad pasitaiko ir tokių atvejų, kai žmonės apspinta ruoniukus net su šunimis.
"Keista, kai šunys priėję arti loja, o šunų šeimininkai žiūri ir nieko nedaro. Įsivaizduokite, koks tai ruoniui stresas. Randame ir sužalotų ruonių, užpjūdytų šunimis", - sakė E. Paplauskis.
Jis net prieš kelias dienas Pajūrio regioninio parko direkcijos "Facebook" paskyroje išplatino video ir nuotraukas iš Palangos pliaže vykusio nutikimo, kai ruoniuką apspito minios žmonių.
"Palikim ruonį ramybėje. Jis savo namuose. Viskas su juo gerai. Nereikia jo nei baidyti nei tempti į vandenį, tai laukinis žvėris. Jis išlipa pasišildyti. Ruonis nėra naminis gyvūnėlis, kuriam trūksta dėmesio. Neatsargiuosius gindamasis gali solidžiai grybštelėti. Fotografuoti galima, tačiau palikit atstumą, kuris žvėriui nekelia nerimo. Empatiškai nesunku pajusti, kada gyvūnas į jus nekreipia dėmesio", - rašė jis.
E. Paplauskis akcentavo, kad sulaukia daug žmonių skambučių.
"Žmonės mums skambina ir piktinasi, kad su ruoniu kartais elgiamasi brutaliai, jis baidomas, tempiamas į vandenį, leidžiama jį puldinėti šunimis. Pagarba gamtai yra kultūros ir etikos sritis. Kaip nelipame vienas kitam ant galvos, taip ir žvėriui reikia suteikti individualią erdvę. Esame radę ne vieną šunų apkandžiotą ruonį. Jeigu ruonis įsipainiotų į tinklus, ar pastebėtumėte kitokius aplinkosauginius pažeidimus pranešti Bendruoju pagalbos telefonu 112", - pabrėžė Pajūrio regioninio parko direkcijos vyr. ekologas.
Kalbėdamas apie praėjusį savaitgalį Palangoje žmonių apspistą ruonį, E. Paplauskis akcentavo: "Tai labai tipiškas Baltijos gyventojas - pilkasis ruonis. Atsikuriančioje Baltijos populiacijoje jau yra apie 30 000 šios rūšies individų. Su dar dviem rūšimis - paprastuoju ir žieduotuoju ruoniais, Baltijos jūroje gyvena apie 50 000 šių žvėrių. Ruoniai labai svarbūs ekosistemos stabilumui. Iki karo Baltijoje gyveno apie 100 000 ruonių", - akcentavo E. Paplauskis.
Video medžiagos ir nuotraukų autorė: Kristina Kaulakytė
Rašyti komentarą