Jos kūnas buvo palaidotas švinu išklotame karste – tai žinomos moters pripažinimo kaina

(2)

Maria Skłodowska-Curie yra viena garsiausių pasaulio mokslo moterų, tačiau jos tyrimų rezultatai turėjo lemtingų pasekmių jos gyvenime ir po mirties.

Kas yra Maria Skłodowska-Curie

Maria Curie buvo geniali mokslininkė, daug prisidėjusi prie radioaktyvumo tyrimų. Nenuilstamas Curie atsidavimas ir nepalaužiamas pasišventimas savo tyrimams pakeitė fizikos ir medicinos pasaulį.

Curie buvo pirmoji moteris, pelniusi Nobelio premiją, vienintelė moteris, pagerbta dviejose skirtingose mokslo srityse - fizikos ir chemijos.

1896 m. prancūzų fizikas Henris Bekerelis (Henri Becquerel) tyrinėjo urano druskų spindulius, kurie, kaip ir rentgeno spinduliai, galėjo prasiskverbti pro objektus. Šis atradimas iš tikrųjų įkvėpė Curie tyrimus.

1898 m. Maria ir jos vyras Pjeras Kiuri atrado du naujus radioaktyvius elementus - radį ir kaplį. Už šį atradimą Curie 1903 m. buvo apdovanota puse Nobelio fizikos premijos. Antroji, sumažinta, atiteko Bekereliui.

1906 m. Pjeras Kiuri staiga mirė. Po tokios didelės tragedijos 1911 m. Kiuri tęsė darbą ir už grynojo radžio išskyrim buvo apdovanotas Nobelio chemijos premija.

Vėliau ji visą gyvenimą paskyrė radioaktyviųjų medžiagų chemijos tyrimams ir jų panaudojimui medicinoje. Jei ne Ciuri darbai, nežinia, ar šiandien turėtume šiuolaikinius vėžio gydymo būdus.

Koks radioaktyvus Marios Skłodowskos-Curie palikimas šiandien

Nuolatinis ir ilgas darbas su radioaktyviosiomis medžiagomis Curie kainavo sveikatą ir gyvybę. Maria Curie mirė 1934 m. liepos 4 d. nuo aplastinės anemijos. 

Aplastinė anemija - tai ne tik mažakraujystė, bet ir reta kraujo liga, pasireiškianti tada, kai kaulų čiulpai negali pagaminti pakankamai naujų kraujo kūnelių, kad organizmas galėtų tinkamai funkcionuoti. 

Kai Kiuri mirė, jos kūnas buvo toks radioaktyvus, kad jį teko dėti į švinu išklotą karstą.

1995 m. jos karstas buvo ekshumuotas. Taip atsitiko todėl, kad Prancūzijos valdžios institucijos, pagerbdamos moters indėlį į mokslą, nusprendė perkelti jos kūną į nacionalinį mauzoliejų - Panteoną.

Pareigūnai, atsakingi už ekshumaciją, kreipėsi į Prancūzijos radiacinės saugos agentūrą, susirūpinę dėl likutinės radiacijos, ir paprašė padėti apsaugoti kapinių darbuotojus.

Iš pirmo žvilgsnio Curie karstas atrodė medinis, tačiau jį atidarius paaiškėjo, kad jis išklotas 2,5 milimetro storio švinu. Atidarius karstą su kūnu, ore pakilo radiacijos lygis. Tyrimo metu nustatyta, kad pats kūnas išliko stebėtinai gerai išsilaikęs ir ne toks radioaktyvus, aptiktas tik nedidelis alfa ir beta užterštumo lygis.

Tačiau to paties negalima pasakyti apie mokslininko įrangą ir daiktus. Praėjus 100 metų, daugelis jos daiktų, įskaitant baldus, kulinarines knygas, drabužius ir laboratorinius užrašus, išliko itin radioaktyvūs.

Pastarieji iš tikrųjų saugomi Prancūzijos nacionalinėje bibliotekoje Paryžiuje esančiose dėžėse, padengtose švinu. 

Norėdami susipažinti su šiais daiktais, bibliotekos lankytojai turi pasirašyti atsisakymą ir dėvėti specialią apsauginę aprangą.

Atsižvelgiant į tai, kad šio konkretaus izotopo pusėjimo trukmė yra apie 1600 metų, labai tikėtina, kad šie svarbūs dokumentai labai ilgai išliks žalingu priminimu apie galingą M. Skłodowskos-Curie palikimą.

Įdomūs faktai apie Maria Skłodowską-Curie

Maria Skłodowska-Curie yra vienintelė moteris pasaulyje, kuriai du kartus buvo suteiktas aukščiausias mokslinis apdovanojimas - ji gavo Nobelio fizikos ir chemijos premijas.

Mokslininkės dukra Irene Joliot-Curie taip pat gavo Nobelio premiją.

XIX a. pabaigoje moterys negalėjo stoti į aukštąsias mokyklas, todėl Maria studijavo pogrindiniame „Laisvajame universitete“.

Maria Kiuri buvo viena pirmųjų moterų, gavusių vairuotojo pažymėjimą. Ji mėgo aktyvų poilsį ir buvo labai energinga asmenybė.

M. Sklodovska-Kiuri turėjo mėgstamą talismaną, kurį nešiojosi su savimi - ampulę su radžiu. Tuo pat metu, nežinodama apie didžiulę radiacijos žalą, Maria Kiuri nesiėmė jokių saugumo priemonių, tačiau vis tiek sulaukė 66 metų.

Šaltinis: tsn.ua

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder