Ketverių metukų Zara Šifra pasiekė Everesto bazinę stovyklą

Dar tik ketverių metukų - o jau beveik alpinistė

Ketverių mergaitė su tėvu ir septynerių metų broliu nukeliavo iki Everesto bazinės stovyklos, kuri yra įrengta 5300 m virš jūros lygio. Taigi Zara Šifra (Zara Shifra) pasiekė rekordą: yra jauniausias žmogus, įveikęs tokį sudėtingą kelią. Bendras maršruto ilgis - 270 km.

Mažoji keliautoja su tėvais ir broliu gyvena Malaizijoje, turi dvigubą - Čekijos ir Kanados - pilietybę. Kelionė po Himalajus - ne pirmas jai tekęs sunkus išmėginimas, pernai Zara įveikė daugiau kaip 2200 km džiunglėmis.

Šeima vaikus augina imdama pavyzdį iš Malaizijos genčių tradicinio gyvenimo būdo. Zaros tėvai vaikus grūdina, pavyzdžiui, niekada nemaudo šiltame vandenyje, priešingai, dažnai įdeda į jį ledo, kad sūnaus ir dukters imunitetas būtų stipresnis. Be to, Zara su broliu dažnai dalyvauja ilguose žygiuose. Dėl to mergaitė kopdama nesusirgo „kalnų liga", sėkmingai aklimatizavosi ir deguonies kiekis kraujyje nesumažėjo žemiau 90 proc.

„Maršrute nekilo jokių problemų, aklimatizacija vyko geriau negu vidutiniškai, ir Zara dėl labai geros fizinės būklės net aplenkė šimtus kitų alpinistų", sakė mergaitės tėvas Deividas Šifra, papasakojęs, kad oro temperatūra kartais nukrisdavo iki minus 25 laipsnių. O vėliau socialiniuose tinkluose Deividas patikslino, kad takus ant „pasaulio stogo" turistui įveikti yra gerokai lengviau negu maršrutus Malaizijos džiunglėmis.

Iki Zaros rekordininkas buvo 5 metų berniukas iš Indijos Prišė Lokešas Nikadžo, į bazinę stovyklą pakilęs 2023 m.

Kodėl yra taip sunku įveikti Everestą? Nepriklausomai nuo alpinisto amžiaus, kelionė iki bazinės stovyklos yra didžiulis krūvis organizmui - gresia „kalnų liga", viskas net gali baigtis mirtimi. Simptomai paprastai atsiranda 6-24 kopimo valandą, pasiekus 3000 m virš jūros lygio.

Statistikos duomenimis, vien 2019-aisiais, prieš kovido pandemiją, kai pasaulis buvo atviras turizmui, kopdami į Everestą nuo aukštikalnių ligos ir išsekimo žuvo 12 alpinistų. Tie metai buvo vieni tragiškiausių kalno istorijoje. Anksčiau Džomolungma pražudė 15 žmonių 1996-iais, 17 alpinistų negrįžo namo 2014-iais, 19 atgulė amžinojo poilsio 8000 m aukščio viršukalnės šlaituose 2015-iais. Bet net „ramiais" metais Everestas pareikalauja 5-8 žmonių gyvybės. Naujausi tragiški atvejai yra susiję su lavina, užgriuvusia bazinę stovyklą, ir žemės drebėjimu.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder