„Žaliuojantis“ vanduo: kaip kovoti su šia problema?

Šiltuoju metų laikotarpiu ne retas renkasi laisvą laiką leisti gamtoje, ypač šalia vandens telkinių. Tačiau tokių dirbtinių tvenkinių savininkai puikiai žino, kad išlaikyti švarų ir sveiką vandenį gali būti iššūkis. Neretai dirbtiniai tvenkiniai įgauna drumstą žaliai rudą spalvą, o paviršiuje kaupiasi įvairių formų dumbliai. Sodo.lt įkūrėjas ir 15 metų dirbtinius telkinius įrenginėjantis Ramūnas Rėderis atskleidžia kelis būdus, kurie padės išlaikyti tvenkinius tiek gražius, tiek saugius jums ir aplinkai.

Svarbu palaikyti vandens judėjimą

Viena iš pagrindinių problemų yra žiedadulkių, aplinkos dulkių ir kitų ore esančių dalelių, kurios nusėda ant vandens paviršiaus, kaupimasis, teigia R.Rėderis. Rudenį ypač aktualūs krentantys lapai, kurie nusėdę ant telkinio dugno gali kelti puvimo procesus ir sudaryti pavojingas sąlygas žuvims žiemos laikotarpiu. Norint su tuo kovoti, svarbu užtikrinti tinkamą vandens cirkuliaciją.

„Skatinant judėjimą vandens paviršiuje, šiukšles galima išstumti į krantą, geriausia - į vietas, kuriose auga vandens augalai, natūraliai padedantys filtruoti vandenį. Įrengus paviršinį filtrą galima dar labiau sustiprinti šį procesą, efektyviai surinkti nepageidaujamas daleles ir palaikyti vandens skaidrumą. Tokį filtrą galima įsirengti ir patiems, pavyzdžiui, naudojant tinklą," - pataria specialistas.

Kitas veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti, yra vandens augalų būklė ir augimas. Jei augalai pernelyg tankūs, vasaros viduryje patartina juos išretinti, kad neperaugtų ir neribotų vandens cirkuliacijos bei deguonies prisotinimo.

„Kita vertus, jei augalų augimas atrodo sulėtėjęs, tai gali būti dėl netinkamo pasodinimo gylio - per sekliai arba per giliai. Sureguliavę vandens augalų sodinimo gylį, paskatinsite sveikesnį jų augimą ir prisidėsite prie subalansuotos tvenkinio ekosistemos," - pabrėžia R.Rėderis.

Vandens kokybę veikia ir vandens žydėjimas

Telkinių specialistas pasakoja, kad dar viena užteršto vandens priežastimi vasaros metu tampa vandens žydėjimas (eutrofikacija). Šis procesas vyksta dėl spartaus dumblių augimo, kurį daugiausia lemia vandenyje esantis fosforo ir azoto perteklius. Vandens žydėjimas gali būti itin žalingas tvenkinio ekosistemai, nes dėl jo gali sunykti vietos augalai ir vandens gyvūnai, o intensyvaus žydėjimo metu dažnai žūsta žuvys.

„Priešingai populiariam kai kurių tvenkinių prižiūrėtojų bendruomenių mitui, vandens augalų šalinimas ir augalais mintančių žuvų įveisimas nėra išeitis," - dėmesį atkreipia R.Rėderis.

„Iš tikrųjų vandens augalai atlieka labai svarbų vaidmenį kontroliuojant dumblius ir palaikant sveiką vandens aplinką. Pavyzdžiui, vandens lelijos ir kiti paviršių dengiantys augalai padeda kovoti su dumbliais, nes užstoja saulės šviesą, o tai stabdo dumblių augimą. Pakrančių augalai taip pat prisideda absorbuodami azoto junginius.

Be to, šie augalai suteikia žuvims svarbų prieglobstį, saugodami jas nuo plėšrūnų. Povandeniniai augalai dar labiau palaiko ekosistemą, nes mažina dugno nuosėdų kaupimąsi ir į vandenį išskiria deguonį, kuris gyvybiškai svarbus žuvims," - pažymi telkinių specialistas.

Kartais vien natūralių priemonių nepakanka

Kadangi kiekvienas vandens telkinys yra unikali ekosistema, kuri laikui bėgant vystosi, vien natūralaus augalų augimo gali nepakakti tvenkinio sveikatai palaikyti. Dažnai reikia papildomų, tačiau ekologiškų priemonių, kad tvenkinys išliktų subalansuotas ir klestintis.

„Kad po kovos su dumbliais galėtumėte maudytis be baimės, rinkitės natūralų produktą, kuris gaminamas iš vandeniui kiek neįprastos žaliavos - miežių šiaudų. Nyderlandų bendrovė „Velda" iš miežių šiaudų ir durpių mišinio gamina „Vincia" serijos granules „Toru-Stroh", kurios vandenyje skatina palankius procesus vandens skaidrinimui," - rekomenduoja R.Rėderis.

Specialistas paaiškina, kad priemonė lėtai tirpsta vandenyje ir suaktyvina daugybę naudingų mikroorganizmų, kurie sudaro planktoną. Šie mikroorganizmai pradeda sparčiai vystytis ir naudoti dumblių maistines medžiagos, todėl šie sunyksta, o vanduo tampa skaidresnis ir švaresnis. Šis natūralus procesas padeda atkurti tvenkinio pusiausvyrą nenaudojant aplinkai kenksmingų cheminių priemonių.

Pašnekovas pateikia ir dar vieno ekologiško produkto pavyzdį - granuliuotas aukštapelkių durpes „Toru-Active". Jų sudėtyje yra huminių rūgščių, kurios mažina vandens pH ir sukuria sveikesnę aplinką žuvims ir augalams. Natūraliai reguliuodamas vandens pH lygį, šis produktas palaiko klestinčią tvenkinio ekosistemą.

„Pirkėjai Lietuvoje, ypač apsiperkantys mūsų svetainėje Sodo.lt, teigiamai atsiliepia ir apie dar vieną „Vincia" produktą - „Maërl". Tai natūrali medžiaga, išgaunama iš jūros kalkių, kurios turime tiek granulių, tiek miltelių pavidalu. Produktas praturtintas mineralais, tokiais kaip kalcis, magnis ir kiti mikroelementai, lėtai tirpsta vandenyje. „Maërl" padidina bendrąjį vandens kietumą (GH) ir karbonatinį kietumą (KH), skatina naudingų bakterijų augimą ir gerina vandens skaidrumą," - pasakoja R.Rėderis.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder