Vilties miestą augina kultūros ir meno oazė

Klaipėdos miestui minint 770 metų sukaktį, Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos pranciškonai padovanojo išskirtinę dovaną - kultūros ir meno oazę Klaipėdos Šventojo Pranciškaus Asyžiečio vienuolyne (Savanorių g. 4).

Vienuolyne užbaigtas didžiulis Europos regioninės plėtros fondo lėšomis finansuotas projektas „Kultūrų diasporos centro infrastruktūros kompleksinė plėtra (socialinio kultūrinio klasterio „Vilties miestas“ infrastruktūros kompleksinė plėtra“, projekto Nr. 07.1.1-CPVA-R-305-31-0003. Projekto metu vienuolyno patalpose buvo įrengta Kultūrų diasporos centro meno galerija GALLERY 1252, kurioje saugomi ir eksponuojami vertingi japonų meno kūriniai, suremontuotos bei pritaikytos patalpos koncertinei, kultūrinei ir edukacinei veiklai.

Daugiau kaip prieš dešimtmetį Klaipėdoje buvo įkurtas MBO brolių pranciškonų vienuolynas, pastatyta Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia ir Onkologijos centras.

Čia gyvenančių brolių pagrindinis rūpestis - teikti kokybišką dvasinę, psichosocialinę pagalbą socialiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms - vyresnio amžiaus žmonėms, onkologiniams ligoniams ir jų artimiesiems, neįgaliesiems, vaikams, įskaitant elgesio sutrikimų turinčius vaikus.

Pranciškonų vienuoliai įsitikinę, kad labai svarbus veiksnys padedant gyvenimo sunkumus ir išbandymus patiriantiems žmonės yra žmogiška meilė, atjauta parama ir bendrystė, taip pat harmoninga, malonių emocijų teikianti, vilties įkvepianti aplinka. Todėl vienuolyne daug dėmesio skiriama grožui ir menui puoselėti.

"Menas, grožis, kultūra yra būdas kalbėtis, pažinti vieniems kitus ir suprasti. Tai ypač svarbu žmonėms, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių - onkologinės ligos, autizmo spektro sutrikimų ar tiesiog sutrikimo yra atsidūrę visuomenės paribyje.

Patekę į aplinką, kurioje vyrauja grožis, menas, jie atranda tą grožį, harmoniją ir santykyje su savimi, su Dievu, su artimu ir su kūrinija", - sako MBO Lietuvos šv. Kazimiero provincijos Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno projektų vadovė Vilija Jonušaitytė-Brosse.

Dvasingumą budina mozaika ir vargonų muzika

Estetikos pojūtis paliečia vos atvykus į vienuolyno erdvę, kurioje pavasarį pražysta sakuros, o vasarą savo aromatu ir žavesiu džiugina rožės, levandos. Šiais metais čia įkurtas unikalus Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos vardu pavadintas sensorinis sodas.

Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios fasadą vos prieš savaitę papuošė išskirtinis meno kūrinys - beveik 100 kv. m dydžio mozaika „Švč. Mergelė Marija - visų šventųjų ir ligonių globėja“. Pagal pranciškonų vienuolio, Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios kunigo Benedikto Sigito Jurčio idėją ir dailininkės Angelinos Banytės parengtą projektą sukurtas meno šedevras priverčia pakelti akis ir atverti širdį, jis budina dvasingumą ir pasakoja apie miesto ištakas. Ši mozaika buvo pagaminta ir surinkta Italijoje daugiau nei šimto bizantiškosios Ravenos mokyklos meistrų, o Lietuvoje ją sumontavo Arvydo Bumblio vadovaujama įmonė „Vakarų pakrantės aidas“.

Įžengus į bažnyčią širdį suvirpina vargonų gaudesys. Šventovėje įrengti profesionalūs vargonai „Rieger“, kuriuos pagamino viena iš seniausių pasaulyje muzikos instrumentų gamintojų Austrijoje. Tai plataus diapazono ir sudėtingos 37 registrų, trijų manualų ir pedalo, 2 528 vamzdžių ir kitų dedamųjų dalių sandaros instrumentas.

Gydančios vargonų muzikos ir kiti čia vykstantys koncertai būna nemokami ir atviri visiems klaipėdiečiams bei miesto svečiams.

Tad Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia yra ne tik pamaldų vieta, bet ir viena iš svarbių uostamiesčio koncertinių erdvių.

Meno galerija primena miesto įkūrimą

770-ojo miesto gimtadienio proga jo įkūrimo data įamžinta šiais metais vienuolyne įrengtoje meno galerijoje GALLERY 1252. Tokiu būdu pranciškonų vienuoliai primena, jog būtent pranciškonas Kuršo vyskupas Henrikas su Vokiečių ordino vietininku Livonijoje Eberhardu fon Zeine pasirašė pilies ir miesto įkūrimo sutartį.

Naujoji galerija yra vienuolyne įkurto Kultūrų diasporos centro, kuriame sukauptos unikalios meno kolekcijos, dalis.

Visuomenei atvertas ir pristatytas įspūdingas meno rinkinys, kurį Klaipėdos Šventojo Pranciškaus Asyžiečio vienuolynas paveldėjo iš Niujorko lietuvių pranciškonų vienuolyno „Kultūros židinio“ meno galerijos, įsteigtos aktyvaus visuomenės veikėjo, poeto, pranciškono kun. Leonardo Andriekaus (1914-2003).

Šį rinkinį sudaro išeivijos dailininkų kūriniai, japonų ir kinų porceliano manufaktūrų pavyzdžiai, senos graviūros, sumi - hieroglifai ant popieriaus ir šilko, XVII-XVIII a. medinės ir bronzinės skulptūros iš Indijos ir Tibeto, apeiginės kaukės, autentiški Okeanijos ir Afrikos tautų kultūros modeliai.

GALLERY 1252 ekspoziciją papildo brolio Benedikto Sigito Jurčio kolekcinio rinkinio meninės vertybės: Rytų meno pavyzdžiai - unikali maldos kilimų kolekcija ir įspūdinga XVIII-XIX a. japoniškų medžio raižinių, atliktų ukiyo-e tradicija, paroda.

Šalia nuolatinės GALLERY 1252 ekspozicijos, pristatomos keičiamos parodos ir ekspozicijos eksterjere.

Didžiulę meno galerijos erdvę papildo jauki svetainė su židiniu, skirta šiltiems bendruomenės pasibuvimams, arbatos gėrimo ceremonijoms.

Prie ekspozicinių galerijos erdvių šliejasi patalpos prasmingai kultūrinei ir edukacinei veiklai plėtoti. Čia yra ir skaitykla, kurioje gausu meno kūrinių ir vertingos literatūros apie japonų kultūrą, meną, ir edukacinės erdvės, kuriose galima mokytis ikonografijos ar kaligrafijos, dalyvauti įvairiuose užsiėmimuose, praplečiančiuose japonų meno galerijos pažinimą ir krikščionybės patyrimą.

Koplyčios patalpos po remonto pritaikytos muzikinei ir koncertinei veiklai, įrengta šildymo, vėdinimo, drėkinimo sistema.

Šiame naujausiame Klaipėdos miesto kultūros židinyje vienuoliai kviečia organizuoti parodas, konferencijas, paskaitas-diskusijas, seminarus, knygų pristatymus, kūrybos vakarus, poezijos festivalius, susitikimus ir kitus kultūrinius renginius.

Parama iš Europos fondų

Sukurti meno ir kultūros oazę Klaipėdos šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyne kainavo 594 964,23 euro. Įgyvendinti šį grandiozinį projektą dvasininkams padėjo 500 tūkst. eurų parama bendrai finansuojamam projektui „Kultūrų diasporos centro infrastruktūros kompleksinė plėtra (socialinio kultūrinio klasterio “Vilties miestas„ infrastruktūros kompleksinė plėtra)“, skirta iš Europos regioninės plėtros fondo. Projekto finansavimo sutartis pasirašyta 2018 m. balandžio 9 d., projekto veiklos baigiamos 2022 lapkričio mėnesį. Svariu finansiniu indėliu prie projekto įgyvendinimo prisidėjo ir projekto partnerė Klaipėdos miesto savivaldybė.

Broliai pranciškonai džiaugiasi, kad jų sukurtas meno ir kultūros centras didina kultūros prieinamumą Klaipėdoje, mažina socialinę atskirtį tarp miestiečių ir augina šviesų Vilties miestą.

 

 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder