Aušrinė Armonaitė, Marius Skuodis

Valdančioji koalicija aižėja ar tik vaidina spektaklį?

(2)

Laisvės partijos pirmininkė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė staiga pasišiaušė. Nesuderinusi su kitais valdančiosios koalicijos partneriais, sukritikavo Aplinkos ministerijos siūlymą įvesti kasmet mokamą automobilių taršos mokestį. Šis netikėtas pasišiaušimas prieš pat Vyriausybės posėdį nemaloniai nustebino valdančiosios koalicijos partnerius. Ir pradžiugino valdančiųjų aižėjimo, o gal ir subyrėjimo lūkuriuojančią Seimo opoziciją. Ar tikrai koalicija jau aižėja?

Situacija juokinga. Aplinkos ministerijai, siūlančiai automobilių taršos mokestį, vadovauja valdančiojoje koalicijoje esantis liberalas Simonas Gentvilas. Tad dėl pasišiaušusios Aušrinės, priklausančios 11-os narių Laisvės frakcijai, turėjo įsižeisti mažų mažiausiai ne tik Seimo pirmininkė Viktorija, bet ir visi 12 liberalų.

Bent gerokai nustebti. Nes rengiant šį taršos mokestį dalyvavo ir Aušrinės partijos deleguotas susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Kai visi džiaugsmai subliūkšta...

Tačiau kaip kitaip pasireikši? Kaip parodysi žmonėms, balsavusiems už Laisvės partiją, kad viskas dar ne galutinai prakišta? Narkotinių medžiagų dekriminalizavimas kol kas patyrė fiasko.

Vienalytė partnerystė irgi dar neįteisinta. Stambulo konvencija - stop.

Rinkėjai iš Laisvės partijos tikėjosi beribių džiaugsmų, nes partija steigdamasi teigė, jog pykčio ir taip per daug. Esą atėjo laikas burtis aplink džiaugsmą.

Susibūrė. Na, ir kas? Ir kur tas žadėtasis džiaugsmas? Kur įteisinta kanapė ir visi kiti ją lydintys džiaugsmai? Miltelių, tablečių pavidalu.

Nebent džiaugsmas - PRIDE paradas Kaune. Kiaušiniais apmėtytas. Bet šį vienkartinį džiaugsmą kažin ar gali atsverti visai nedžiaugsmingas Galimybių pasas.

Sugalvotas tos pačios A. Armonaitės. Nemanau, kad visas A. Armonaitės elektoratas džiaugiasi galimybių pasais. Vaikai, kaip visi žinome, bijo adatų. Netgi peraugę.

Nes adata asocijuojasi su ŽIV ir sunkiaisiais narkotikais. Tad A. Armonaitei derėjo bent išsiaiškinti, kiek procentų jos elektorato adatų baidosi.

Laisvės partija yra džiaugsmingo, kiek vaikiško karnavalo partija. Ji privalo kasdien daryti, rodyti kažkokį spalvingą protestuką, bent šiokį tokį karnavalo elementą.

Nes nuolat turi dominti savo rinkėją. O peraugę vaikai, kaip ir mažyliai, sunkiai sukoncentruoja savo dėmesį ilgiau nei pusvalandžiui. Automobilių taršos mokestis? A. Armonaitė tikina, jog už automobilių taršą žmonės ir taip susimoka. Mokėdami akcizą už degalus. Argumentas logiškas.

Tačiau ar karnavalinei publikai, suvažiavusiai Kaune į PRIDE eitynes keleiviniais autobusais bei traukiniais, labai rūpi kažkoks taršos mokestis. Neįdomu.

Per daug kasdieniška. Jokios originalios saviraiškos. Nejau Aušrinė išsikvėpė? Publika pasiustų, jei ypač pabrangtų grožio paslaugos. O kalbėti apie kažkokius dyzelius, dyzelinus, pardon, - per daug kaimiška. Ir jokios „džiugenos".

O kas ją įsidukrintų?

Labai tikėtina, kad A. Armonaitė ir toliau erzins, šokdins koalicijos partnerius. Ir vaizduos, jog gali iš koalicijos pasitraukti. Vaizduos savo elektoratui.

Bet kur tie karnavaliniai vargšiukai gali nueiti? Kuri Seimo opozicinė frakcija juos įsivaikintų? Nors ir paradoksalu, bent kelios Seimo opozicinės frakcijos, įskaitant ir socialdemokratus, sutiktų įsivaikinti Okeanidę (keistokas, bet nepiktybiškas).

Rezervuočiau žiūrėtų į buvusį Vilniaus universiteto rektorių Artūrą Žukauską (per daug išsimokslinęs ir neslepiantis savo nuomonės, užgožtų esamus frakcijų lyderius).

O šit įsidukrinti A. Armonaitę turbūt nerizikuotų nė viena opozicinė frakcija. Netgi „valstiečiai". Nors Ramūnas Karbauskis neva galėtų ir su Laisvės partija rasti bendradarbiavimo galimybių.

Pavyzdžiui, mokesčių srityje. A. Armonaitė, bendradarbiaujanti su „valstiečiais"? Kam tas galvos skausmas? Jei net 50 konservatorių ir 12 liberalų su ja nesusitvarko. Jei „valstiečiai" nesutramdė Viktoro Pranckiečio, tai ir A. Armonaitės nesutramdys.

Pasišiaušusi A. Armonaitė naudingesnė

Konservatoriams toks periodiškas A.Armonaitės pasišiaušimas netgi naudingas. Parodo savo elektoratui, kaltinančiam šią partiją suliberalėjimu, kad jie dar nėra visiški liberalai. Dar šiek tiek skiriasi nuo Aušrinės. Bent dalis frakcijos. O štai Liberalų Sąjūdis niekaip neišryškina savo ir Laisvės partijos esminių skirtumų.

Visuomenei atrodo, kad šios partijos skiriasi tik savo elektoratų finansinėmis galimybėmis. Vienos elektoratas važinėja brangesniais, mažiau taršiais automobiliais, o Aušrinės karnavalas yra mažiau pasiturintis. Arba mažiau reiklus tuštybės mugei. Gal paspirtukininkai? 

O gal patyliukais surūko kanapių suktinę - ir be automobilio iškart pasijunta su ratais.

Tikra tiesa, kad valdančioji koalicija jau gerokai visiems įsipyko. Prezidentui Gitanui Nausėdai - jau seniai. O dabar ir jo patarėja teisės klausimams Jūratė Šovienė viešai pareiškė, kad galimybės skelbti referendumą 300 tūkst. parašų kartelė turėtų būti sumažinta. Kad Tauta, piliečiai turėtų didesnę galimybę pasisakyti.

Kaip žinia, signataras Zigmas Vaišvila ir jo bendraminčiai renka parašus, kad referendumui skelbti užtektų 100 tūkst. pasirašiusių piliečių. Tad prezidentūra sulaukė konservatoriaus Mindaugo Lingės kritikos, jog pritarimas referendumo rengėjams - vandens pylimas ant Kremliaus malūno.

Manto ir Mato teisybės

O tuo metu konservatorius Matas Maldeikis, kartu su Lietuvos, Latvijos, Estijos parlamentarų delegacija lankydamasis Taivane, pylė vandenį ant Taivano malūno.

Taivano prezidentei Cai In Ven pareiškė, kad Lietuvos Vyriausybės pozicija dėl Taivano plačiai palaikoma Lietuvoje. Kaip plačiai? Kokiose geografinėse platumose?

Visuomenės apklausos rodo, kad šią poziciją, prieštaraujančią Kinijos pozicijai, palaiko tik apie 30 proc. Lietuvos gyventojų. Neatmesčiau galimybės, jog dalis apklaustųjų net nežino, kas tas Taivanas.

Todėl nežino, ką ir už ką palaikyti. Šiek tiek komiška. Konservatoriai deklaruoja vienybę su Taivanu ir jo prezidente, nors namie nesugeba sutarti net su Lietuvos prezidentu.

Nors kalbasi be vertėjų. Lietuviškai. Rovė visa delegacija į Taivaną, o tuo metu, kai Vilniuje buvo atidarinėjama taivaniečių atstovybė, atidaryme nedalyvavo nei užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, nei viceministras Mantas Adomėnas.

Tad kokia ta tikroji Lietuvos Vyriausybės pozicija dėl Taivano? Manto ar Mato?

Nors abu konservatoriai. Ir kuo ši dvipolė pozicija skiriasi nuo Laisvės partijos programoje įrašyto sakinio „Stiprinsime Taivano valstybingumą". Vaikiškoji, karnavališkoji partija bent jau nesislapsto.

O konservatoriai laviruoja, sukčiauja, raitosi, vartosi. Demonstruoja vertybinę makaronų kabinimo kultūrą. Žodžiais - į Vakarus, o pagal makaronų kabinimą - į Rytus, Aziją.

Tačiau A.Armonaitė viską iškęs. O kur jai trauktis?

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder