V. Diawara tėvo atminimui įsteigė paramos fondą, Malyje kurs kultūros centrą
Gassou Diawaros vardas Malyje yra gerai žinomas. Šis 2018-aisias miręs rašytojas ir visuomenės veikėjas per gyvenimą yra parašęs daugybę įvairių žanrų kūrinių ir itin aktyviai dalyvavo šalies kultūriniame gyvenime. Pasak jo sūnaus Victoro Diawaros, prašymą tęsti jo pradėtus darbus, jis paliko jam testamentu.
„Šio fondo tikslas – įgyvendinti tėvo svajones. Tiesą sakant, tai dabar jau tapo ir mano svajone, degu noru įgyvendinti ši projektą. Paskutinis sakinys tėvo testamente yra prašymas tęsti jo veiklą ir supažindinti pasaulį su Malio kultūra bei teikti džiaugsmą žmonėms.
Šiuo metu aktyviai grįžau prie muzikos su projektu ,,Afrodelic” , kuris yra labai stipriai susijęs su tėvo kūryba – pirmame grupės albume skamba išskirtinai jo parašyti tektai bei eilėraščiai. Kadangi žinau, kad su šiuo projektu teks dažniau lankytis Malyje, nusprendžiau iš karto imtis abiejų projektų. Turiu svajonę keliauti aplink pasaulį ir savo muzika ne tik pristatyti tėvo kūrybą, bet tuo pačiu ir padėti Malio menininkams, suteikti galimybę jiems patiems išmokti dirbti su įrašais, dalintis savo kūryba su visu pasauliu“, – sako V. Diawara.
Kvies atrasti Afrikos kultūros grožį
Fondo pavadinimas „Teriya“ – Bambara kalba reiškia draugystę. Šis pavadinimas pasirinktas neatsitiktinai – Gaoussou ir Viktorija Diawaros įsteigė teatro trupę pavadinimu „La Troupe Teriya“. Tai buvo pirmoji privati teatro trupė Malyje ir pirmoji stačiusi spektaklius vaikams, kuriuos rodė visame Malyje. Viename spektaklyje, pavadinimu „Madu ir Lietaus Karalienė“, Victoras suvaidino dar būdamas 7-8 metų ir pasirodė didžiausiose Malio scenose – pasak jo, turbūt nieko keisto, kad nuo scenos jis taip ir nenulipo iki šiol.
„Pirmasis mūsų tikslas yra įkurti kultūros centrą su biblioteka, įrašų studija, vaizdo montažo studija ir spektaklių sale. Jame vietos menininkai, muzikantai ir rašytojai galės dalyvauti kūrybinėse stovyklose, kurti naujus kūrinius, mokytis muzikos vadybos. Ilgainiui menininkai, atlikėjai, kūrėjai iš kitų pasaulio šalių galės lankyti seminarus ir pamokas su vietos talentais. Fondo misija yra padėti Malio menininkams ir tuo pačiu parodyti užsieniečiams Afrikos kultūros grožį“, – planais dalinasi V. Diawara.
Mintį įsteigti kultūros centrą Victorui pasiūlė jo mama Viktorija, šiuo metu grįžusi gyventi į Lietuvą. Jį kurti ketinama Ouélessebougou kaime, esančiame apie 80 km nuo Malio sostinės Bamako, kuriame Gaoussou Diawara gimė ir praleido jaunystę, o senatvėje sugrįžo praleisti paskutinių gyvenimo metų.
Gaoussou Diawara gimė 1940 m. Ouélessebougou mieste, Malyje. Jis buvo poetas, rašytojas, daugelio straipsnių apie Europos ir Afrikos teatrą autorius ir Malio universiteto profesorius, pagerbtas Prancūzijos ir Malio nacionaliniais ordinais. Jis buvo pirmasis maliečių dramos profesorius Nacionaliniame meno institute, kur dėstė Laiškų, menų ir humanitarinių mokslų fakultete, taip pat yra vienas iš Malio rašytojų sąjungos įkūrėjų. 1976-aisiais G. Diawara gavo RFI (tarptautinės Prancūzijos radijo stoties) premiją už „L’aube des béliers“ pjeses pastatymą.
„Praplėsti vietinių gyventojų kultūrinį akiratį visada buvo Gaoussou Diawaros svajonė. Jis prisidėjo prie vietines radijo stoties atsiradimo ir net vesdavo ten kai kurias laidas. G. Diawara paliko savo knygas, biblioteką, plakatus, žinomiausių teatro pjesių kostiumus bei scenografiją ir idealią vietą kultūros centrui“, – pasakoja V. Diawara.
Politinė ir kultūrinė situacija Malyje nestabili
Malio Respublika demokratiška šalimi tapo panašiu metu kaip ir Lietuva – 1991 m. Atgavus nepriklausomybę nuo Prancūzijos 1960-aisiais, Malį visą laiką valdė diktatoriai iki 1991 m. revoliucijos, kurioje V. Diawaros tėvas dalyvavo nuo pat pirmųjų dienų.
Pasak atlikėjo, nuo tada apie 20 metų situacija Malyje vis gerėjo ir buvo viena stabiliausių visame Vakarų Afrikos regione. Turizmas įgavo labai didelę ekonominę svarbą ir Malis tapo ganėtinai kosmopolitiška šalis, o kultūrinis gyvenimas tiesiog virė. Tokie atlikėjai kaip Ali Farka Toure ir Toumani Diabate laimėjo „Grammy“ apdovanojimus ir keliavo po visą pasaulį. Tačiau nuo prieš keletą metų situacija labai pasikeitė.
„Nuo 2012-ųjų Malyje įvyko du perversmai. Šalyje įsikūrė džihadistai, kurie vienu metu, kai buvo užėmę visą šiaurinę Malio dalį, uždraudė visus kultūrinius renginius, spektaklius, koncertus, uždraudė leisti muziką per radijas ar bet kur kitur, uždarė visus barus, o su viešai dainuojančiais susidorodavo labai žiauriai.
Malyje labai nestabili politinė situacija ir tai atsispindi kultūroje. Vis dėlto čia yra daug skirtingų genčių, kalbų, muzikos stilių. Kalbant apie etninę kultūrą ir jos palikimą, tai yra tiesiog aukso kasykla. Todėl labai norisi padėti vietiniams menininkams atsiskleisti ir pažinti naujus būdus, kaip pristatyti savo kūrybą pasauliui“, – sako fondo įkūrėjas V. Diawara.
Rašyti komentarą