Ūkininkas Tadas Mockus: kanapė yra kone stebuklingas augalas, bet pilnai jį išnaudoti dar sunku

(1)

Klaipėdos rajone, Antkopčių kaime įsikūręs Tadas Mockus ūkininkauja jau 15 metų, o pastarąjį dešimtmetį  vysto ekologinį javų ūkį. Vis dėlto pluoštines kanapes auginti jis pradėjo visai neseniai ir kol kas joms skyrė tik nedidelę dirbamos žemės dalį. Pasak jo, šis augalas turi daugybę puikių savybių, tačiau galimybių jas visas išnaudoti vis dar trūksta.

Auginti kanapes, pasak T. Mockaus, yra ne ką sudėtingiau nei įprastinius javus, tačiau kūlimas ir sėklų džiovinimas reikalauja ypatingo atidumo – čia nesunku likti be derliaus, o blogiausiu atveju net ir be kombaino.

„Kanapė yra labai pluoštingas augalas ir stipriai apkrauna kombainą, todėl važiuoti reikia gal triskart lėčiau, nes labai lengva sugadinti ar net sudeginti įrangą. Šiek tiek trikdo ir vėlyvas kūlimas, bet esant gražiam rudeniui tai nėra problema. Taip pat reikia daug dėmesio skirti teisingam sėklos išdžiovinimui – tai galima padaryti ir greitai, bet nekokybiškai išdžiovinus aliejaus jose nebus“, – pasakoja ūkininkas.

Šalto spaudimo kanapių aliejus yra pirmasis produktas, kurį vyras ėmėsi gaminti pats. Jis pasakoja, kad jį spausti pabandė dar po pirmojo derliaus, tuo metu pasilikęs tam tik nedidelę derliaus dalį. Eksperimentas buvo sėkmingas, o dabar ūkininkas juo ėmėsi ir prekiauti. Visgi nors produktas ir labai vertingas, pasak ūkininko, jį parduoti nėra taip paprasta.

„Kai pradėjau domėtis, supratau, kad kanapių aliejus sudėtis yra nepaprastai vertinga – jame yra beveik visų medžiagų ir vitaminų, kurių daugeliui mūsų šalyje trūksta dėl saulės trūkumo ir mitybos įpročių. Nors žmonės juo domisi, o žinantys jau seniai įtraukę į racioną, vis dėlto tai nėra kasdienio vartojimo prekė, jis neskirtas kepimui – toks aliejus naudojamas kaip maisto papildas arba pagardas. Daug ką lemia ir kaina – tai nėra pigus produktas, jam išgauti įdedama daug darbo, todėl jis ir turi tiek kainuoti“, – sako T. Mockus.

Norėdamas didinti šio produkto žinomumą, vyras jau yra aplankęs ne vieną mugę ir konferenciją, kuriose stengiasi supažindinti su kanapių teikiama nauda. Tadas Mockus dalyvaus ir Žemės Ūkio Ministerijos remiamoje konferencijoje „Pluoštinių kanapių nauda gamtai, klimatui ir žmonėms“, kurioje dalinsis savo patirtimi ir žiniomis apie pluoštines kanapes.

Kaip vieną iš esminių problemų ūkininkas įvardija menką pluošto panaudojimą. Pasak jo, nors šis augalas turi begalę panaudojimo būdų tiek pramonėje, tiek statyboje, tiek ir įvairiose kitose srityse, o gaminti iš jo galima daugybę ekologiškų daiktų, šiandien jo superkama labai nedaug. 

„Kanapė yra unikalus augalas – ją panaudoti galima praktiškai visą. Nors džiugina tai, kad sėklos ir lapai jau dabar sėkmingai naudojami,  o netrukus gamintojai galės laisviau naudoti ir žiedus, kanapių pluošto kol kas beveik niekam nereikia. Atrodo, kad imkim ir naudokim, gelbėkim pasaulį, juk pluoštas yra  nepaprastai vertinga statybinė ir gamybinė medžiaga, tačiau kol kas pasaulis jos nepriima“, – apgailestavo ūkininkas.

Šiuo metu iš 300 hektarų vyro turimos žemės kanapės užima apie 10, tačiau jau artimiausioje ateityje jis šį plotą ketina didinti kelis kartus – pirma iki 30, o vėliau ir iki 50 hektarų.

„Baiminuosi nebent užstrigti su nukūlimu, todėl auginamus plotus plėsiu pamažu. Bet plėsti tikrai ketinu, o taip pat ir šviesti žmones bei pasakoti apie jo naudą. Linkiu visiems atrasti aliejų, kurį pats vadinu gyvybės eliksyru, o tikiuosi, kad ateityje atrasime visas šio augalo teikiamas galimybes. Tai tikrai yra pačios žemės mums duota dovana, kad galėtume būti sveikesni“, – sako ūkininkas.

CBD aliejus

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder