Telšiškio dirbtuvėse gimsta tūkstančius eurų kainuojantys šedevrai

Kunigaikščių laikus primenantys valdovų krėslai, šimtus kilogramų sveriantys elnių ragų sietynai ir kiti panašūs dirbiniai iš ragų gimsta žemaičio meistro Vygando Šiušos dirbtuvėse. Vienintelis Lietuvoje ragų baldus gaminantis meistras sako, kad kai kuriuos gaminius tenka net patentuoti, mat „gudručiai“ pradėjo juos kopijuoti, - rašo portalas LRT.lt.

 

Po nedidelių klaidžiojimų po Telšius miesto pašonėje mus pasitinka Vygandas Šiuša – skulptoriaus išsilavinimą turintis vyras tikina ir toliau dirbantis pagal profesiją, tik jo skulptūros įgavusios kiek kitokią formą ir paskirtį.

Pastaruosius 11 metų vyras iš miškuose rastų gyvūnų ragų gamina krėslus, stalus, šviestuvus, laikrodžius ir kitokius daiktus.

Patys brangiausi kainuoja tūkstančius eurų, sveria šimtus kilogramų ir neretai keliauja į privačius muziejus, todėl unikalius meistro darbus galima išvysti tik nuotraukose.

Kartu su Vygandu žengiame į jo dirbtuves. Ant vieno stalo išrikiuoti jau prekybai paruošti darbai, kiek tolėliau – elnio ragų sietynas. Vyro teiraujuosi, kaip jam kilo mintis gyvūnų ragus ne ant sienos kabinti, o panaudoti baldų gamybai.

„1989 metais įstojau į Telšių aukštesniąją taikomosios dailės mokyklą ir muziejuje pamačiau baldus iš ragų. Tuomet man tai buvo kažkoks kosmosas.

Galvojau, kaip taip įmanoma. Paskui baigiau mokslus, pradėjau medžioti, dirbti su medžiu. Kai eidavau į draugų gimtadienius, norėdavau padovanoti ką nors unikalaus. Tai iš rago raktų pakabutį padarydavau, tai rūbų kabyklą.

Taip po truputį įsivažiavau, žmonės pastebėjo mano darbus ir klientų ratas pradėjo plėstis“, – prisimena Vygandas.

Dirbinius iš ragų meistras teigia gaminantis daugiau nei dešimtmetį, tačiau užsakymų daugėjant buvo priverstas plėstis ir 2015 metais įkūrė įmonę „Medragė“.

Archyvų nuotr.

V. Šiušo darbai – ne kiekvieno kišenei ir, kaip teigia meistras, ne pirmo būtinumo, o prabangos prekė.

Mažesni dirbiniai iš ragų kainuoja nuo kelių iki keliasdešimties eurų, o patys brangiausi gali kainuoti ir iki kelių tūkstančių.

Darbai brangūs ne tik dėl laiko sąnaudų juos gaminant, bet ir dėl pačios medžiagos. 

„Daugelis net nežino, kad žvėrys gali mesti ragus. Mano, kad būtina žvėrį sumedžioti, tačiau tai netiesa. Žvėrys kiekvienais metais meta ragus ir juos atsiaugina. Pavyzdžiui, elnias, numetęs ragus, naujus augina net iki 3 centimetrų per parą greičiu.

Parduotuvėje galima įsigyti kiniškų rago imitacijos šviestuvų, tačiau baldų iš tikrų ragų Lietuvoje niekas nedaro, sako V. Šiuša.

Meistras sako per metus sunaudojantis iki dviejų tonų ragų ir visada besistengiantis sunaudoti visą ragą.

V. Šiuša pasakoja gaminius bandęs pardavinėti ir mugėse, tačiau ne kartą įsitikinęs, kad brangių darbų niekas ten neperka.

Archyvų nuotr.

„Medragė“ / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Dažniausiai meistro dirbinius įsigyja medžiotojai, privačių muziejų savininkai, bet kartais jie keliauja ir į naujakurių, norinčių miško prieskonių interjere, namus, - rašo portalas LRT.lt.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder