Žirgas

Žirgų terapija gali suteikti ne tik emocinę, bet ir fizinę pagalbą žmogui

Apie užsienyje itin populiarią žirgų terapiją laidoje „Alfa taškas“ Rimvydas Paleckis kalbėjosi su gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatre bei žirgų terapijos specialiste Viktorija Palubeckienė. Minėta terapija Lietuvoje vis dar menkai vertinama, kaip gydymo būdas, tačiau, pasak specialistės, hipoterapijos nauda yra itin didelė.

– Kam yra skirta žirgų terapija?

– Žirgų terapija yra skirta žmonėms, kurie dėl įvairiausių priežasčių patiria sunkumų mezgant ryšį su kitu žmogumi, su savo aplinka arba su pačiu savimi. Tai gali būti vaikai turintys įvairiausių raidos sutrikimų, pavyzdžiui, autizmo ar mišraus raidos sutrikimo požymių. Tai gali būti ir fiziniai dalykai, kaip cerebrinio paralyžiaus nulemta negalia arba traumos pasekmės.

Žinoma, kad žirgų terapija gali būti tinkama ir turint psichologinių problemų.

Svarbu suprasti, kad ne kiekvienas negalią turinčio žmogaus užsodinimas ant arklio yra terapija.

– Ar apibūdinant žirgų terapiją yra tinkamas žodis „gydymas“?

– Taip, žinoma. Svarbu suprasti, kad ne kiekvienas negalią turinčio žmogaus užsodinimas ant arklio yra terapija, nes labai svarbu, kad paslaugą teiktų kvalifikuoti specialistai, suprasdami, ką jie daro ir kokių terapinių tikslų siekia.

Ta intervencija yra tikslinga, tai nėra tiesiog smagus laiko praleidimas, nors, aišku, kad tai yra smagu ir įdomu, ir tai yra vienas iš dalykų, dėl ko terapija veikia.

Žirgų terapija tikrai yra gydymas, gal ne tiek pripažintas ir vertinamas, kiek galėtų būti, nes tai iš tikrųjų yra didžiulis resursas nemažam žmonių kiekiui.

– Kaip terapija vyksta?

– Žirgų terapija nėra visai vienalytė ir ji nėra standartizuota. Tie užsiėmimai, tie seansai, jie gali būti ganėtinai įvairūs. Vienuose gali būti daugiau jojimo ir pratimų darymo su kineziterapeutu.

Tai dar gali būti veikla, kai pacientai įsitraukia į įvairias veiklas su žirgais, tai jie kartu ir ruošia žirgą, jį šukuoja, balnoja, liečia įvairius paviršius, turi integruoti savo jutimus ir suvokti, ką jie daro.

Galiausiai galbūt vedžioja žirgą ir jodinėja su juo, ar jį maitina, tad visą tai prisideda prie sveikatos būklės gerinimo.

– Tie seansai yra ilgalaikiai ar trumpalaikiai?

– Yra rekomenduojama lankyti ilgesnį laiką, gali būti laikomasi įvairių strategijų, bet tai nėra tokio visiškai momentinio pagerėjimo dalykas.

Paprastai užtrunka laiko sukurti ryšį su pacientu, tai kartais gali būti penki užsiėmimai, gali būti dešimt, o gali būti visi metai darbo. Viskas priklauso nuo tikslų, kurių mes siekėme. Tai gali būti sunki negalia, kai tiesiog tam pacientui reikia ilgalaikės pagalbos.

– Mes kalbame tik apie negalią turinčius žmones?

– Dažniausiai žmonės kreipiasi dėl jau ganėtinai sunkių sutrikimų, bet visai nebūtinai reikia turėti sutrikimą, pakanka turėti kažkokių gyvenimiškų, fizinių, ar psichologinių, emocinių sunkumų, kad žirgai galėtų šiek tiek padėti pagerinti gyvenimo kokybę.

– Kaip terapija padeda tiems, kurie neturi negalios?

– Tai viena iš tokių sričių būtų, pavyzdžiui, psichologinis konsultavimas su žirgais. Tai yra ganėtinai toks interaktyvios pagalbos būdas, kai psichikos sveikatos specialistas, kartu su žirgų specialistu ir dalyvaujant bent vienam žirgui, dirba būtent su klientu siekiant psichologinės ir emocinės būklės gerėjimo. Iš esmės, tai tame nėra jojimo, žirgas tampa erdve tokiai projekcijai.

– Kokie žirgai tinkami žirgų terapijai?

– Pagrindinis reikalavimas žirgams yra tai, kad jie turi būti stabilūs visom prasmėm, tiek fizine prasme jiems turi nieko neskaudėti, jais turi būti tinkamai rūpinamasi, ir aišku, kad jie turi būti ganėtinai drąsūs, ramūs, patikimi, tinkamai išmokyti ir nuolat treniruojami.

– Kodėl būtent žirgai?

– Pagrindiniai dalykai būtų du: fizine prasme žirgas yra toks judesio treniruoklis ir žirgai eidami sukuria labai panašų judesį į tokį, kokį mes atliekame patys. Raitelis jodamas gauna tuos pačius signalus, ir iš esmės, jeigu taip paprastai ir grubiai tai žmogus mokosi eiti. Kitas dalykas yra psichologiniai arklio ypatumai.

Žirgas yra žolėdis ir bandos gyvūnas, dėl to jis išmokęs yra nuskaityti kūno kalbą ir apskritai aplinkos pokyčius. Žirgai natūraliai reaguoja į žmogaus kūno kalbą bei labai daug informacijos.

– Kur Lietuvoje galima šitą paslaugą gauti?

– Yra nemažai entuziastų, kurie arba iš tikrųjų tikrai gerai supranta, ką daro, arba šiek tiek stokoja išsilavinimo. Žirgynų tikrai yra Lietuvoje, bet kreipiantis šitos paslaugos labai svarbu yra pasiklausti apie specialisto išsilavinimą, ir tai turėtų būti arba kineziterapeutas, terapeutas, logo terapeutas arba gydytojas.

– O kaip medikai žiūri į šitą terapiją?

– Medikai dažniausiai žiūri ganėtinai skeptiškai, nes trūksta ir mokslinio pagrįstumo, nors jo yra bet, bet ne visais aspektais. Jaunesni gydytojai tokią terapiją visai priima, kaip papildomą pagalbos būdą, kuris galbūt netgi kartais ir motyvuoja tęsti ir kitokią būtiną pagalbą. Žirgų terapija yra papildomas gydymo būdas.

– Kiek tai kainuoja?

– Kainos yra labai įvairios ir šita veikla dažniausiai nėra kažkaip finansuojama iš kitų šaltinių. Ji yra ganėtinai brangi, nes žirgai tikrai mėgsta pavalgyti ir reikalauja ganėtinai nemažai priežiūros. Yra labai įvairūs įkainiai, bet tiesiog reiktų domėtis, kokie jie yra konkrečiu atveju ir galbūt dažną kartą tai yra derinamas klausimas.

– Kur Lietuvoje ruošiami šios srities specialistai?

– Iš tikrųjų, tenka vykti į užsienį, nes tiesiog kyla klausimų dėl kokybės ir specifinio paruošimo. Kaip minėjau, tos žirgų terapijos sritys yra skirtingos, tai natūralu, kad ir tiems specialistams reikia skirtingo paruošimo.

Šiam momentui Lietuva negali užtikrinti deramą tų specialistų paruošimą, nors tikrai tų iniciatyvų yra. Manau, kad ateityje tas keisis į gerąją pusę. Bet tikrai yra kur išvykti: į Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Jungtinės Amerikos Valstijas.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder