Žiniasklaida: Ar esame ties vėžio išgydymo riba?

Ar esame ties vėžio išgydymo riba? Šią savaitę mokslininkai paskelbė apie didelius laimėjimus, susijusius su vakcinos viltimis ir nauju vaistu - tai tik du revoliuciniai gydymo būdai, suteikiantys vilties kovoti su žudančia liga, - paskelbė dailymail.co.uk. 

 

 

Archyvų nuotr.

Kiekvieną dieną tūkstančiams žmonių diagnozuojamas vėžys. Ir nors šį smūgį patyrusieji yra iš įvairiausių visuomenės sluoksnių, juos vienija vienas bauginantis klausimas: ar yra vaistas?

Atsakymas nėra lengvas, nes vėžys nėra paprasta liga - yra daugiau kaip 200 jos rūšių.

Nors joms būdingas bendras mechanizmas - greitas pakitusių ląstelių dalijimasis, kuris vėliau sunaikina sveikus audinius - yra daugybė kintamųjų, nuo genetikos iki ligos atsiradimo vietos organizme, kurie lemia jūsų galimybę išgyventi.

Todėl kai kurių formų, pavyzdžiui, odos ar sėklidžių vėžio, išgyvenamumas per dešimt metų, jei jis nustatomas anksti, siekia 98 proc.

Kitų vėžio atvejų prognozės yra niūresnės.

Kasos vėžio, kurį labai sunku aptikti, todėl jis turi daugiau laiko išplisti ir tapti atsparus gydymui, penkerių metų išgyvenamumo rodiklis yra 7 proc., o 90 proc. pacientų miršta per dvejus metus nuo diagnozės nustatymo.

Vis dėlto, kai tiek daug pasaulinės intelektinės galios skiriama kovai su šia rykšte, yra požymių, kad esame labai arti vaisto nuo vėžio - ar bent jau kai kurių jo formų - išgydymo.

Praėjusį mėnesį NHS patvirtino novatorišką vaistą - pembrolizumabą, kuris pratęsia moterų, sergančių krūties vėžiu, gyvenimą.

Šią savaitę paaiškėjo, kad JAV Memorial Sloan Kettering vėžio centro mokslininkų sukurta novatoriška vakcina gali užkirsti kelią kasos vėžio sugrįžimui po operacijos - tai teikia vilčių, kad jis bus išgydytas.

Tai įvyko tą pačią savaitę, kai buvo užfiksuotas dar įdomesnis proveržis vėžio srityje, kai pacientai iš tiesų buvo išgydyti.

Dvylikai tiesiosios žarnos vėžiu sergančių pacientų, dalyvavusių klinikiniame tyrime, kuriame buvo naudojamas vaistas, vadinamas vaistu dostarlimabu, buvo pranešta, kad jų liga "išnyko".

Archyvų nuotr.

Šis vaistas yra imunoterapijos forma, skirta skatinti imuninę sistemą kovoti su vėžiu.

Dr. Luisas Diazas, vienas iš pagrindinių autorių, pareiškė: "Tai pirmas toks atvejis vėžio istorijoje.

’Nors tyrimas, kurį taip pat atliko Memorial Sloan Kettering vėžio centras, buvo nedidelis, jis sukėlė tiek optimizmo, kad dabar planuojama, jog šis vaistas bus taikomas ir sergantiesiems kitomis ligos formomis, įskaitant skrandžio, prostatos ir kasos vėžį.

"Tai vienas įdomiausių pastarųjų metų pokyčių vėžio gydymo srityje", - džiaugiasi profesorius Kefah Mokbelas, tarptautinį pripažinimą pelnęs vėžio chirurgas, dirbantis privačiame Londono institute.

"Tai didelis žingsnis į priekį kuriant individualizuotą vėžio gydymą".

Būtent šis "individualizuotas" gydymas, ypač imunoterapijos srityje, gali būti ypač perspektyvus kovojant su visų formų vėžiu.

Esame labai arti vaisto nuo vėžio - ar bent jau kai kurių jo formų - išgydymo.

Šiuo metu vėžys gydomas chemoterapija, spinduline terapija ir operacija, o tai gali turėti varginantį šalutinį poveikį.

Tačiau vis dažniau gydymas tampa labai individualizuotas: nustatomos genetinės ar kitos paciento naviko anomalijos, o tada parenkamas specialiai joms skirtas gydymas.

Dostarlimabo atveju šis vaistas buvo skiriamas tik pacientams, kurių augliai pasižymėjo specifine genetine sandara, vadinama nesutapimų taisymo trūkumu.

Tai genų mutacijos, kurios paprastai ištaiso ląstelių "klaidas" per imuninę sistemą.

Šių metų pradžioje Londono Karalienės Marijos universiteto paskelbtame tyrime pembrolizumabas 37 proc. sumažino trigubai neigiamo krūties vėžio atsinaujinimo riziką.

"Mes vis dar esame pradiniame etape, kai taikome į vėžio ląstelių genetinę struktūrą, - aiškina profesorius Mokbelas.

"Tačiau tikimės, kad tai žymi naujos eros pradžią, kai vieną dieną kasos vėžio išgyvenamumas gali siekti net 95 proc.".

Tiesą sakant, tik šią savaitę žurnale "New England Journal of Medicine" paskelbtame pranešime atskleista, kad eksperimentinis gydymas, kurio metu buvo keičiami imuninių ląstelių genai, sėkmingai sustabdė vienos moters išplitusio kasos vėžio progresavimą.

Tačiau Mančesterio universiteto Medicininės genetikos ir vėžio epidemiologijos profesorius Garethas Evansas teigia, kad tikslinė imunoterapija yra tik viena iš "mažų pergalių", galinčių atverti kelią į įvairiapusį vėžio gydymą.

Archyvų nuotr.Garethas Evansas / ekrano nuotr.

Dar viena prevencija galėtų būti kraujo tyrimas, kuris padėtų anksti nustatyti vėžį - dar prieš pasireiškiant bet kokiems simptomams.

Ankstyva diagnostika reiškia, kad vėžys diagnozuojamas tuo metu, kai gydymas bus sėkmingiausias.

"Vėlyvos stadijos vėžio diagnozė dažnai reiškia, kad liga jau išplitusi, - aiškina profesorius Evansas.

"Be to, per tą laiką ji bus sukaupusi daugiau genetinių klaidų, todėl tikėtina, kad liga bus atsparesnė gydymui. Todėl, jei norime turėti daugiau šansų ją išgydyti, ją reikia užčiuopti anksti.

Prevenciniai veiksmai taip pat duoda daug žadančių rezultatų.

Gimdos kaklelio vėžį daugiausia sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV), dėl kurio gimdos kaklelyje atsiranda pakitusių ląstelių, kurios negydomos gali virsti vėžiu.

Jungtinėje Karalystėje 11-13 metų mergaitėms ir berniukams dabar siūloma vakcina nuo ŽPV.

Praėjusiais metais žurnale "Lancet" paskelbtame tyrime, kuriame buvo nagrinėjama, kas nutiko po to, kai 2008 m. Anglijoje mergaitėms buvo pradėta skiepyti vakcina, nustatyta, kad dėl jos gimdos kaklelio vėžio atvejų sumažėjo 90 proc.

Plaučių ir žarnyno vėžio patikros programos taip pat padėjo pagerinti išgyvenamumo rodiklius, nes liga nustatoma ankstyvose stadijose.

"Nėra stebuklingo vaisto vėžiui išgydyti, - sako profesorius Evansas.

Tačiau individualizuotų vaistų terapijos, skiepų ir prevencinės atrankinės patikros derinys padės pasiekti pokyčių.

Per pastaruosius penkerius ar dešimt metų pasiekta daugiau mažų pergalių ir laimėjimų nei prieš tai buvusius penkerius ar dešimt metų.

Archyvų nuotr.

Ekrano nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder